tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Kwiaty doniczkowe do domu - jakie rośliny wybrać?

Kwiaty doniczkowe są najpiękniejszą ozdobą każdego wnętrza. Dzięki dużej ilości gatunków roślin, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Przebywanie w otoczeniu kwiatów zwiększa efektywność pracy, korzystnie oddziałuje na samopoczucie, a także poprawia jakość powietrza. W wyborze kwiatów doniczkowych do domu, warto brać pod uwagę estetykę i ich poziom pielęgnacji. Rośliny takie jak sukulenty czy storczyki, będą idealne dla początkujących pasjonatów roślin, zważywszy na ich łatwą konserwację. Dowiedz się, dlaczego warto mieć kwiaty w swoim domu i na jakie rośliny się zdecydować.

rośliny doniczkowe we wnętrzu

Kwiaty doniczkowe do domu - czy warto mieć je we wnętrzu?

Kwiaty doniczkowe są źródłem wielu korzyści, zarówno dla naszego domu, jak i samopoczucia. Oto kilka powodów, dla których warto mieć u siebie kwiaty doniczkowe:

 • Żywa dekoracja: kwiaty wprowadzają do domu kolory i życie. Ten piękny element, może stworzyć przyjemną i domową atmosferę.
 • Poprawa jakości powietrza: rośliny doniczkowe absorbują dwutlenek węgla i produkują tlen, co zwiększa ilość tlenu w pomieszczeniu. W dodatku niektóre z nich, oczyszczają powietrze, a to sprawia, że powietrze w domu jest lepszej jakości.
 • Regulacja wilgotności: kwiaty pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, co jest korzystne dla ludzi, ale i również dla wyposażenia domu.
 • Obniżenie poziomu stresu: badania wykazały, że obecność roślin doniczkowych, może pomóc w poprawie nastroju czy dodaniu energii. Widok zieleni może działać relaksująco i uspokajająco.Również sama obserwacja, jak nasza roślinka rośnie, jest bardzo ekscytująca.
 • Nauka i odpowiedzialność:pielęgnacja kwiatów doniczkowych może być okazją do rozwijania umiejętności ogrodniczych. Opieka nad roślinami, nauczy nas cierpliwości i dbałości o inny żywy organizm.

Warto pamiętać, że każda roślina wymaga odpowiedniej opieki i uwagi. Przed zakupem kwiatów doniczkowych warto zorientować się, czy będziemy w stanie zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Gdy niemożliwe jest zapewnienie odpowiednich warunków żywym roślinom, fototapety z motywem botanicznym mogą być alternatywnym sposobem na wprowadzenie zieleni do wnętrza.

rośliny doniczkowe we wnętrzu

Kwiaty doniczkowe do domu - na co zwracać uwagę w doborze roślin?

Wybierając kwiaty doniczkowe do swojego domu, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, aby zapewnić im odpowiednie warunki i zdrowie: Kwiaty wymagają różnej ilości światła. Najlepiej je dobrać pod kątem warunków oświetlenia domu. Rośliny dzielą się na: wymagające pełnego słońca, preferujące półcieniste miejsca, i które rosną w cieniu. Niektóre gatunki potrzebują wilgotniejszego powietrza niż inne. Zdrowie roślin zależy od tego by poziom wilgotności był na umiarkowanym poziomie.

Kwiaty doniczkowe lubią różną temperaturę. Zwróć uwagę, czy gatunki, które chcesz wybrać, są dostosowane do średniej temperatury w twoim domu. Niektóre rośliny mogą potrzebować chłodniejszych warunków, podczas gdy inne lepiej rosną w cieplejszych pomieszczeniach. Nie wszystkie kwiaty lubią codzienne podlewanie. Są takie, które wymagają częstszego podlewania, podczas gdy inne potrzebują mniej wody. Dlatego warto dowiedzieć się, kiedy podlewać, jak podlewać, aby uniknąć nadmiernego nawadniania lub przesuszenia. Wybierając doniczki dla kwiatów, zwróć uwagę na ich rozmiar i typ. Wielkość doniczki ma znaczenie dla rozwoju korzeni i ogólnego wzrostu rośliny. Duża ilość roślin wymaga regularnej pielęgnacji, takiej jak przycinanie czy przesadzanie. Pamiętaj, że kwiaty doniczkowe mają różne wymagania, więc warto się zastanowić, które będą najlepiej odpowiadać Twoim domowym warunkom.

Duże kwiaty doniczkowe

Duże kwiaty doniczkowe, doskonale wypełniają pustą przestrzeń. Jedna, okazała donica zamiast kilku małych, wymaga mniej pracy. Co więcej, podłoże w niej wolniej przesycha, więc rzadziej można je podlewać. Oto kilka popularnych i efektownych roślin doniczkowych, które rosną do dużych rozmiarów: - Chamedora wytworna - Fikus Benjamina - Fikus sprężysty - Fikus dębolistny - Bananowiec - Monstera Ta ostatnia świetnie prezentuje się również na płótnie, w postaci obrazów z liśćmi monstery.

rośliny doniczkowe we wnętrzu

Oryginalne kwiaty doniczkowe

Jeśli poszukujesz oryginalnych kwiatów doniczkowych, które dodadzą unikalnego charakteru twojemu wnętrzu, oto kilka nietypowych i interesujących roślin: Wśród ciekawych roślin doniczkowych można tutaj wymienić wachlarzownicę wyniosłą, jest to palma, z liśćmi, które przypominają wachlarze. Pseudorhipsalis ramulosa - sukulent z rodziny kaktusowatych. Ginura pomarańczowa - osiąga 45 cm wysokości. Jej znak rozpoznawczy, to fioletowe włoski. Płaskla „Aurelia z Australii” - jest wyjątkowym rodzajem paproci, którego nie może zabraknąć w Twoim domu.

rośliny doniczkowe we wnętrzu

Niewymagające kwiaty doniczkowe

Dobrze jest mieć kwiaty w domu, ale co jeśli nie ma się czasu na ich pielęgnację? Na pomoc przychodzą niewymagające kwiaty doniczkowe, które będą łatwe w konserwacji. Zamiokulkas - numer jeden na liście mało wymagających roślin. Jest przystosowany do niekorzystnych warunków. Juka i dracena – jedną z ich cech jest skuteczność magazynowania wody Sansewieria (Wąż w doniczce) - nie jest wymagającym kwiatem doniczkowym, podlewać go można, raz na jakiś czas. Zanzibar Gem (Zamia) - może rosnąć w mniej oświetlonych miejscach i nie potrzebuje częstego podlewania.

Powyższe rośliny są świetnym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z roślinami doniczkowymi lub nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację. Ważne jest jednak, aby nadal zapewnić im odpowiednie warunki, takie jak właściwe oświetlenie i umiarkowane podlewanie, aby były zdrowe przez długi czas.

Jak przesadzić kwiaty doniczkowe? Przesadzanie kwiatów doniczkowych jest ważnym procesem, który pozwala roślinie rozwijać się zdrowo i pięknie. Oto etapy przesadzania:

 

 • Przygotowanie doniczki
 • Przygotowanie podłoża
 • Usunięcie rośliny z poprzedniej doniczki
 • Oczyszczenie korzeni
 • Umieszczenie rośliny w nowej doniczce
 • Podlewanie

 

Kwiaty doniczkowe to naturalna dekoracja wnętrz, dodająca świeżości i uroku. Warto wybierać rośliny dostosowane do warunków panujących w domu, dbać o regularne podlewanie i odpowiednie oświetlenie, aby cieszyć się ich pięknem przez długi czas. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aranżacji wnętrz, zapraszamy na naszą stronę bimago.

 

Autor tekstu: Magdalena Mięgoć

Więcej artykułów w kategorii Inspiracje