tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Sztuka abstrakcyjna - jak ją interpretować i rozumieć

Sztuka abstrakcyjna towarzyszy nam w różnych formach od czasów prehistorycznych jaskiń aż po współczesną twórczość. Często stanowi wyzwanie w interpretacji oraz rozumieniu. Współcześnie żyjemy w pośpiechu, a w galeriach i muzeach nie mamy czasu na długą kontemplację sztuki. Pogłębia to problem niezrozumienia dzieł abstrakcyjnych. Jednak ruch Slow Art, zdobywający globalną popularność, zachęca i edukuje, by zamiast przelotnego spojrzenia, zagłębić się w rozpoznanie sensu artystycznego.

sztuka abstrakcyjna

Początki abstrakcjonizmu

Abstrakcja w sztuce była z nami od zawsze. Pierwsze jej oznaki można oglądać na paleolitycznych amuletach oraz na malowidłach w prehistorycznych jaskiniach. W późniejszym czasie abstrakcjonizm rozwinął się we wszystkich kulturach świata, manifestując się choćby w ornamentach. W rozumieniu współczesnym za twórcę pierwszego abstrakcyjnego obrazu uznaje się Wassily’ego Kandinsky’ego.

Znani abstrakcjoniści

Wassily Kandinsky uważany jest za prekursora sztuki, który swoim dziełem „Pierwsza abstrakcja” otworzył nowy rozdział w historii. W tym samym czasie inni artyści poznawali zupełnie nowy wymiar sztuki. Dziś kwalifikujemy ich pracę jako malarstwo abstrakcyjne. Geometryczne i minimalistyczne wzory są reprezentowane dziś przez Kazimierza Malewicza i Aleksandra Rodczenko. Obrazy abstrakcyjne, których autorem jest Piet Mondrian charakteryzują się prostymi, poziomymi i pionowymi liniami oraz fundamentalnymi kolorami. Jednym z jego dzieł jest obraz pt.” Kompozycja z czerwonym”. Inny rodzaj malarstwa abstrakcyjnego ukazuje twórczość Jacksona Pollocka jego obrazy słyną z charakterystycznego sposobu nakładania farby na płótno.

Abstrakcjonizm: nurty i kierunki

Sztukę abstrakcyjną można podzielić na dwa główne nurty, takie jak : abstrakcję geometryczną, która opiera się na operowaniu różnymi formami geometrycznymi oraz abstrakcje organiczną wykorzystującą nieregularne formy sugerujące kształty. Z owych nurtów wyłoniło się wiele kierunków często zapoczątkowanych przez pojedynczych artystów, którzy później zdobywali naśladowców.

Abstrakcjonizm dzieli się na następujące kierunki:

  • konstruktywizm
  • suprematyzm
  • neoplastycyzm
  • De Stijl
  • Szkoła Bauhaus
  • optical art (zwany też op-art, sztuką optyczną, sztuką wizualną)
  • art informel (lub też ekspresjonizm abstrakcyjny, taszyzm, action painting)
  • Color field painting
  • kinetyzm
sztuka abstrakcyjna

Zrozumienie obrazów abstrakcyjnych

Sztuka abstrakcyjna często stanowi wyzwanie, ponieważ nie poświęcamy jej interpretacji wystarczająco dużo czasu. By w pełni ją zrozumieć, zinterpretować oraz poczuć emocje związane z dziełami abstrakcyjnymi, musimy być cierpliwi. Ruch Slow Art, zyskujący popularność na całym świecie, chce dotrzeć do osób odwiedzających muzea i galerie. Uważa bowiem, że ludzie zbyt szybko przemierzają ekspozycje, poświęcając na to mniej niż dwadzieścia sekund, co skutkuje utratą wielu walorów estetycznych.

sztuka abstrakcyjna

 

Propozycje obrazów abstrakcyjnych

Działania by lepiej zrozumieć sztukę abstrakcyjną

Poniższe kroki pozwalają na lepsze zrozumienie sztuki abstrakcyjnej. Obserwacja – Nadaj nazwę temu co widzisz, a potem odszukaj dodatkowych znaczeń. Rozpoznaj elementy, które zaobserwowałeś oraz określ, jakie kolory dominują w obrazie. Interpretacja – Zapoznaj się z tytułem dzieła. Często zawiera informacje o intencji artysty. Warto również odpowiedzieć sobie na pytania : Co dzieło stara się przekazać? Jak opisane elementy wpływają na to przekazanie? Czy obraz przekazuje energię, czy spokój? Osobiste połączenie Większość dzieł sztuki zazwyczaj zaczyna się od ludzkiego doświadczenia impulsów emocji oraz uczuć. Aby zwiększyć zrozumienie sztuka abstrakcyjną warto jest odpowiedzieć sobie na pytania, Czy dzieło w jakiś sposób wpłynęło na twoje emocje? Czy zrozumiałeś intencje artysty?

sztuka abstrakcyjna

Aby sztuka abstrakcyjna została przez nas bardziej zrozumiała należy poświęcić czas oraz cierpliwość. Spora droga, która rozpoczęła się w na paleolitycznych amuletach, a skończyła na dziełach Wassily’ego Kandinsky'ego zapoczątkowała w sztuce abstrakcyjnej nowe nurty oraz kierunki. Współczesne osoby analizujące sztukę abstrakcyjną powinny podjąć trzy kluczowe kroki: obserwację, interpretację i nawiązanie osobistego połączenia z dziełem. W ten sposób można bardziej pełni cieszyć się bogactwem sztuki abstrakcyjnej, zrozumieć intencje artysty i wzbogacić swoje emocjonalne doświadczenia.Jeżeli zainteresowała cię sztuka abstrakcyjna to na sklepie bimago znajdziesz szeroki wybór obrazów, które dodadzą wyjątkowego charakteru i nowoczesności twojemu wnętrzu.

 

Autor tekstu: Krystian Maryniak

 

Zobacz nasze fototapety abstrakcyjne

Więcej artykułów w kategorii Dekoracja wnętrz