tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Parawan do tej pory był niestety zapomnianym elementem wnętrza - kojarzyliśmy go przede wszystkim z kobiecym buduarem, ale również z luksusem i oryginalnością. Całe szczęście teraz zaczyna powracać do łask - to zarówno stylowy, jak i praktyczny dodatek dający ogromne możliwości dekoracyjne w naszych domach i mieszkaniach. Bimago proponuje uwspółcześnioną formę parawanu o nowatorskim designie, wykonaną z wysokiej jakości materiałów - dekoracyjne, mobilne ściany to wnętrzarski hit 2017 roku! Już wkrótce parawany dostępne będą w naszym sklepie :)

Historia parawanu

Historia parawanu jest bardzo długa, bo pojawił się on w Chinach w II w. Początkowo parawany były wykonywane z bambusa lub trzciny, potem z drewna, które jest bardziej wytrzymałym materiałem. W drewnianych ramach umieszczano pięknie malowane lub tkane tkaniny. Najdroższe parawany pokrywano laką, w której po zaschnięciu można rzeźbić misterne ornamenty, a na końcu zabarwić. Do Europy parawany dotarły w XVI wieku, ale największą popularnością cieszyły się w wieku XVII.

Parawan według feng shui…

Chińska filozofia feng shui przypisuje parawanowi ogromną rolę w miejscu, w którym śpimy. Może on wspomóc zaaranżowanie sypialni w taki sposób, aby łatwiej było w niej zasypiać i odpoczywać. Ustawienie łóżka naprzeciwko drzwi, nazwane w feng shui pozycją trumienną, jest opcją, której należy unikać. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, łóżko można oddzielić od drzwi za pomocą parawanu. Z sypialni powinniśmy pozbyć się wszystkich luster, ponieważ wprawiają energię w ruch i nie pozwalają się uspokoić. Popularne garderoby z lustrami są nieodpowiednie do tego typu pomieszczenia, w szczególności jeśli w lustrze odbijają się sylwetki śpiących, dlatego na noc lustro można zasłonić taką ozdobną ścianką. Miejsce pracy powinno być odizolowane od miejsca snu (sprawdź nasz post o tym, jak urządzić biuro w domu), ponieważ widok biurka z dokumentami może powodować stres i problemy ze snem. Nie zawsze istnieje jednak możliwość stworzenia dwóch osobnych pomieszczeń, dlatego meble warto przegrodzić parawanem, który pomoże uzyskać poczucie intymności.

6 sposobów na parawan

  1. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na dużą szafę lub garderobę. Na niewielkiej przestrzeni możemy wygospodarować miejsce na stojący wieszak, a potem ukryć go sprytnie za parawanem.
  2. Parawan może doskonale zakryć to, czego nie chcemy eksponować - wystające rury, brzydki kaloryfer, wszelkie niedociągnięcia, ale także pomóc w stworzeniu gospodarczego zakątka, np. z deską do prasowania lub suszarką na bieliznę.
  3. Mobilna ściana to doskonały sposób na dzielenie przestrzeni i wyznaczanie stref. Szczególnie istotne jest to w bardzo dużych, otwartych mieszkaniach lub w kawalerkach, gdzie jedno pomieszczenie pełni wiele funkcji. Tymczasowa, łatwa do usunięcia przegroda pozwala na wykreowanie takiego otoczenia, jakie w danym momencie wpisuje się w nasze potrzeby.
  4. Bardzo ciekawym i zarazem coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się zastosowanie parawanu jako… zagłówka łóżka! To nie tylko oryginalna dekoracja, ale też praktyczne wyjście - dzięki temu ściany dłużej pozostaną czyste.
  5. Parawan można wykorzystać w łazience, aby oddzielić wannę od pozostałych sprzętów. Dzięki temu nie będzie widoczna od razu po wejściu do pomieszczenia i powstanie kąpielowy kącik, w którym można przyjemniej spędzić czas.
  6. Parawan może stanowić po prostu element dekoracyjny, dodać aranżacji charakteru, a jego wzór można dopasować do stylu, w którym zostało urządzone wnętrze.

Urządź wnętrze we własnym stylu z naszymi dodatkami

Poprzedni artykuł:
Następny artykuł: