tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Styl skandynawski łączy w sobie estetykę i funkcjonalność. Pomimo zastosowania w aranżacji neutralnych kolorów, wnętrza w tym stylu są ciepłe, przytulne i jasne. Jaki jest sekret jego popularności i jak wprowadzić go do swojego domu?

sypialnia w stylu skandynawskim
obraz na szkle akrylowym napis

This is our Happy Place [Glass]

Obraz na szkle akrylowym nr: 92310

zobacz
salon w stylu skandynawskim
obraz kolorowy abstrakcja mapa świata

Zagubione kolory

Obraz na płótnie nr: 48414

zobacz

Historia stylu skandynawskiego rozpoczęła się już ponad sto lat temu, kiedy to w XIX wieku szwedzki malarz oraz architekt Carl Larsson w cyklu akwarel przedstawił wnętrze swojego domu urządzonego przez żonę Karin. Larsson przeciwstawił się ciemnym, bogato zdobionym meblom secesyjnym, popularyzując rodzime wzory i proste linie. Uważał, że przygnębiający krajobraz Północy należy rozjaśnić jasnymi barwami i ocieplić naturalnymi materiałami. Rozkwit tego designu przypada natomiast na lata 40. i 50. XX w.

sypialnia w stylu skandynawskim
obraz wieloczęściowy napisy styl skandynawski

La vida no se mide...

Obraz na płótnie nr: 90044

zobacz

Harmonia i równowaga są słowami-kluczami, którymi powinniśmy się kierować przy urządzaniu wnętrza w stylu skandynawskim. Podstawowa paleta barw opiera się na odcieniach bieli, szarości i brązów. Jego prostota powoduje, że łatwo wyciszyć się w takiej przestrzeni, poczuć bezpiecznie i uciec od otaczającego nas ciągle hałasu. Jest on na tyle uniwersalny, że sprawdzi się zarówno w salonie, sypialni, jak i kuchni. Skandynawski design stawia na funkcjonalność i ergonomię, a to oznacza, że dopasowuje się do potrzeb mieszkańców. Cechuje go eklektyzm, bo czerpie z różnych stylów - oszczędność w dodatkach przejmuje od minimalizmu, ale można tu też zauważyć fascynację meblami vintage.

salon w stylu skandynawskim
fototapeta tablica kreda mapa świata styl skandynawski

Podróże małe i duże

Fototapeta nr: 60022

zobacz
biuro w stylu skandynawskim
naklejka na ścianę cytat rower

Life is like riding a bicycle

Naklejka ścienna nr: 64078

zobacz

Scandi uwielbia światło i jasne, duże przestrzenie, dlatego też w oknach najczęściej nie ma firanek, co zapewnia jak największy dopływ światła. Można zdecydować się w tym przypadku na zasłony, ale takie, które nie będą zabierały dostępu promieni słonecznych. Warto też ograniczyć ilość sprzętów, aby wnętrze wydawało się czyste i optycznie jak największe.

W stylu skandynawskim ważnym aspektem jest oszczędność i ekologia, dlatego stosuje się tu sporo naturalnych materiałów. Meble najczęściej wykonane są z drewna - olchy, buku lub sosny - pomalowane na biało lub pokryte bezbarwnym lakierem, tak, aby widoczne były słoje i sęki. Sprzęty są proste i pozbawione elementów dekoracyjnych. Kanapy i łóżka zapraszają do relaksu, stoły są solidne, ale to krzesła są najbardziej rozpoznawalnym znakiem stylu scandi. Siedziska często mają wyszukane kształty i kolory, a prawdziwym hitem stały się krzesła na biegunach.

salon w stylu skandynawskim
fototapeta liście

Biała jesień

Fototapeta nr: 94749

zobacz

Pomimo że sam styl skandynawski jest dość surowy i oszczędny, lubi stylowe dodatki, które są w stanie doskonale dopełnić neutralną paletę barw. Można ją uzupełnić o chłodny błękit dla utrzymania stonowanego efektu albo żywy, kontrastowy kolor, który będzie wyrazistym akcentem. Z wnętrzem tego typu szczególnie dobrze komponują się poduszki i narzuty, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len, wełna czy bawełna. Domowy klimat stworzą wiklinowe kosze, świeczniki, wazony, ale również kolekcja ramek, a nawet cała ścienna galeria złożona z grafik i wykaligrafowanych cytatów. Istotne również są surowe, metalowe lampy, zaczerpnięte ze stylu industrialnego (o stylu industrialnym przeczytasz na naszym blogu tutaj). Świetnie pasującymi elementami będą wykonane własnoręcznie meble z drewnianych palet lub skrzynek (w szczególności łóżka, kanapy oraz stoliki).

 

pl skand banners blog

 

Najlepsze dekoracje w stylu skandynawskim