tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy
 

"Wnętrzarskie trendy w 2022 nie będą dla nas nadzwyczajnym zaskoczeniem i w dużej mierze będą kontynuacją wnętrzarskiej historii z minionego roku. Wciąż na szczycie domowych potrzeb będziemy stawiać przytulność, komfort i funkcjonalność. Dlatego też pierwsze skrzypce w wielu wnętrzach będzie grać ciepły, niezagracony minimalizm. Również nasza fascynacja naturą i ekologią wciąż będzie rosnąć, a produkty wykonane ręcznie, materiały z recyklingu i przebłyski vintage rozgoszczą się w naszych domach na dobre. Brzmi to jak melodia ubiegłego roku. Ale nie! W trendowym zestawieniu 2022 nie zabraknie nowości, które dodadzą całości rumieńców.

W 2022 roku część z nas będzie tworzyć wnętrza odważne i mocno kontrastowe. Z jednej strony będziemy dążyć do prostoty i wielbić naturę, z drugiej: postawimy na nieszablonowe eksplozje kształtów i kolorów."

Jakie style będą zatem wiodły prym w 2022 roku?


Funkcjonalny minimalizm

Od lat koegzystuje z innymi trendami na liście TOP, czasem z większą, czasem z mniejszą popularnością, ale w 2022 roku znów będzie przeżywał swój moment chwały. Jasne, przestronne wnętrza z tylko najpotrzebniejszą liczbą mebli to clue tego trendu. Kluczem do stworzenia modnej aranżacji jest eliminacja zbędnych sprzętów i pozostawienie we wnętrzu tylko tych najlepiej spełniających swoją funkcję. W tym sezonie zmiany dostrzeżemy jednak w kolorystycznej palecie trendu - odrzucimy chłodne barwy, które dotąd kojarzyły się z minimalizmem i zastąpimy je neutralnymi, ciepłymi kolorami ziemi, które kojarzyć nam się będą z przytulnością i komfortem. Dostawimy meble i dodatki o obłych kształtach i nietypowych formach, aby zmiękczyć surowy wydźwięk trendu i wprowadzić atmosferę ciepłej, domowej oazy.

Trend biofilny

Miłość do natury i czerpanie pełnymi garściami z jej dobrodziejstw towarzyszy nam już od kilku sezonów. Trendy wnętrzarskie dopasowują się do coraz silniejszej potrzeby bliskości z przyrodą i w centrum stawiają nasze samopoczucie, zdrowie i zadowolenie. W naturalnych wnętrzach obniża się przecież poziom stresu, polepsza produktywność i kreatywność, nabieramy dystansu, odpoczywamy i regenerujemy siły. Czy nie tego wszystkiego potrzebujemy w dobie wciąż trwającej pracy zdalnej?Dostrzegamy pewną prawdziwość przekazu w przyrodzie i chcemy ją przenieść także do wnętrz. Dlatego w 2022 roku w naszych mieszkaniach będziemy eksponować:

  • Duże okna – jako źródło naturalnego światła;
  • Dużą ilość roślin – zarówno w formie zielonych ścian, jak również motywów roślinnych na tapetach, tkaninach, płytkach itp.;
  • Naturalne materiały;
  • Kolory natury.

W jakich barwach zanurzą się nasze wnętrza w 2022 roku?


Dopaminowy dom, czyli fascynacja kolorem!

Stęskniliśmy się za intensywnymi barwami! Tętniące energią kolory dostrzegamy na każdym kroku. To one królują na wybiegach, wystawach i targach - i zdecydowanie podbiły nasze serca. Chcemy zastrzyku energii! Chcemy kontrastów! Chcemy zanurzyć się w odcieniach, które wywołują w nas pozytywne emocje i przypominają o pięknie natury. Będziemy więc odważnie sięgać po słoneczny żółty, pomarańczowy, fiolet przywodzący na myśl bez, lawendę czy jagody oraz, oczywiście, najważniejszą barwę - królową zieleń. Ta ostatnia przedstawi nam swoją pełną paletę, choć najbardziej upodobamy sobie odcienie dostojnego szmaragdu i - w kontraście – łagodnej oliwki czy odświeżającej mięty.

Kolory ziemi

Fani klasyki i delikatnego aranżacyjnego minimalizmu również nie będą zawiedzeni. Bowiem rok 2022 to rok kontrastów – również kolorystycznych. Będziemy obserwować dopaminowe domy jak również wnętrza urządzane w łagodnych barwach ziemi tj: beż, gliniana szarość, brąz, karmel i ochra – i to one staną się kolorami nowoczesnego minimalizmu.

Materiały

Bambus powraca! Jest wytrzymały, lekki i bardzo ekologiczny. A przecież o eko nam w tym roku chodzi! Rattanowym krzesłom, fotelom, przedmiotom wykonanym z lnu, drewna, sklejki, juty – czyli wszystkiemu co naturalne - mówimy zdecydowane TAK!

Łagodne kształty

Komfort i uczucie spokoju – tego chcemy we wnętrzach! Naturalne materiały i ciepłe kolory to nie jedyna opcja by je sobie zapewnić. Filarem naszych wnętrz w 2022 roku w dużej mierze będzie łagodność i delikatność – wyrażająca się w przyjaznych geometrycznych meblach o złagodzonych formach, opływowych kształtach architektonicznych czy dodatkach. Owale, koła, tak popularne łuki czy kuliste sylwetki - opowiadają historię o łagodności i zachęcają do odpoczynku.

W DUCHU JAPANDI – kojąca moc harmonii

Japandi jako trend mocno nawiązujący do minimalizmu nie może wyjść w tym roku z mody. Zrodzony z połączenia tego, co najlepsze w japońskim i skandynawskim designie, stał się uosobieniem starannej selekcji, harmonii i wszechogarniającego spokoju. W Japandi funkcja splata się z wygodą, przytulnością i naturalnymi materiałami. Prostota staje się tutaj luksusem, a każdy element wystroju jest szczegółowo przemyślany. W Japandi będziemy łączyć ze sobą różne kształty i formy by otrzymać jak najbardziej ciekawą, lecz wciąż prostą kompozycję. Tutaj kolory szepczą, nie krzyczą, a wszystko zachęca do wyciszenia, odpoczynku i spokojnego celebrowania życia.

LATA 80. – design z przymrużeniem oka

Buntownicza estetyka lat 80. stworzona wówczas przez kolektyw Memphis Group może stanowić dobrą odtrutkę dla popularnego w poprzednich sezonach stylu mid century. Spotkamy się tutaj z nieustraszonym miszmaszem stylów – zdecydowanie nie dla osób o słabym sercu 😉 W tym nurcie będziemy odważni, jaskrawi i kontrowersyjni kolorystycznie, będziemy bawić się geometrycznymi, zabawnymi formami, nawiązywać (ironicznie) do Art Deco, wybierać plastik lub lastryko, a nawet łączyć jedno i drugie. Jeden z krytyków tamtych czasów skomentował styl jako: „ślubne wesele Bauhausu i Fisher-Price”. Coś w tym jest. Sottsass – założyciel Memphis Group głośno przecież powtarzał: „Kiedy byłem młody, wszystko, o czym kiedykolwiek słyszeliśmy, to funkcjonalizm, funkcjonalizm, funkcjonalizm – ale to nie wystarcza. Design powinien być również ekscytujący”!

Vintage

Vintage – choć lata 80. znajdą w tym roku wielu zwolenników, to nic nie wskazuje na to, by bardziej stonowany design z poprzednich dekad miał odejść w niepamięć. Obserwujemy duży wzrost zainteresowania starociami, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W tym roku będziemy eksponować we wnętrzach elementy zaciągnięte ze stylu boho i wzornictwa lat 70., meble z czasów PRLu czy mid-century modern, dekoracje naturalnie postarzałe i rodzinne pamiątki. Szacunek do przeszłości, świadomość eko, duch less waste oraz umiejętność powtórnego wykorzystania przedmiotów to równie gorące designowe trendy 2022.

Art Deco

Styl Art Deco ćwiczył starannie rozbieg w 2021 r. aby wpaść z wielkim hukiem do naszych wnętrz w 2022. Jest bardzo ekspresyjny i barwny. Mieszkania w tym stylu ozdobione będą bibelotami, lustrami oraz oryginalnymi formami. W tym roku wnętrza urządzone w tej estetyce będą pełne przepychu, mocnych kolorów, metalicznych zdobień i zabawnego wzornictwa. Mimo tej szalonej ekspresyjności nie zabraknie w nich pewnego rodzaju elegancji. Dużym zainteresowaniem będą cieszyć się fototapety w stylu Art Deco – o geometrycznych, często metalizujących wzorach i intensywnych odcieniach, które stworzą nastrój wyszukanej elegancji i artystycznego klimatu i przeniosą nas w czasie do Paryża z początku ubiegłego stulecia.

Inspiracje wnętrzarskie na 2022 rok przypływają do nas jak widać z 2 źródeł.

Z jednej strony czujemy nieodpartą potrzebę podążania za naturą i pierwotnymi potrzebami. Rosnąca popularność zieleni i kolorów ziemi, naturalnych tkanin i coraz bardziej gorący trend eko to składowe naszej biofilnej fascynacji. Wykazujemy silną chęć powrotu do natury, bo to ona nas uspokaja, w jej objęciach nabieramy dystansu, odpoczywamy i regenerujemy siły. W naszych wnętrzach w końcu zrobimy miejsce dla naszych potrzeb. Będziemy oczyszczać powierzchnię ze zbędnych sprzętów, dekoracji i wszystkiego, co we wnętrzu nam nie służy i nie daje nam radości. Będziemy tworzyć przestrzenie w duchu minimalizmu, w których przebywanie jest przyjemnością i nie zaburza naszego wewnętrznego spokoju.

Z drugiej jednak strony potrzebujemy zastrzyku energii i odrobiny szaleństwa. Dlatego też w 2022 roku chętnie będziemy czerpać ze wzornictwa minionych dekad – szczególnie tych odważniejszych w formie i kolorystyce.

Przygotujmy się na rok pełen ekscytujących, wnętrzarskich kontrastów!

 

Joanna Bała

Projektant wnętrz, ekspert bimago