tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Kolor pantone 2023 - Viva magenta we wnętrzach

Nowy rok przynosi nie tylko nowe nadzieje, ale przede wszystkim nowe trendy! Dotyczy to zarówno świata mody, jak i aranżacji wnętrz. To, na co czeka każdy architekt wnętrz, a także miłośnik nowych trendów, to ogłoszenie Koloru Roku. Dowiedz się, która z barw wygrała to starcie!

kolor pantone 2023

Pantone 2023, czyli jaki kolor zdominuje świat designu oraz mody?

Pantone Color Institute to amerykańska korporacja, która prężnie działa w przemyśle poligraficznym. Znana jest przede wszystkim z powszechnie używanego przez specjalistów wzorca barw, czyli skali Pantone. Jako lider na rynku, firma ta wyznacza nowe trendy zarówno w architekturze wnętrz, jak i modzie. Co roku międzynarodowa grupa ekspertów wybiera kolor, który promowany jest później w różnych dziedzinach. W tym roku Kolor Roku Pantone 2023 to Viva Magenta, czyli głęboki karminowy odcień czerwieni, który zawiera w sobie zarówno odcienie ciepłe, jak i zimne.

Wybór koloru nie jest przypadkowy. Niemal zawsze odzwierciedla on w pewien sposób nastroje społeczeństwa. Miniony rok pełen był dramatycznych wydarzeń, dlatego też kolorem roku został nasycony i głęboki odcień, który idealnie opisuje globalne, niezwykle intensywne emocje. Viva Magenta jest kolorem wyrazistym, który kojarzyć się może z odwagą i pewnością siebie. Niewątpliwie cechy te są niezbędne do radzenia sobie w niełatwym dla wszystkich czasie.

kolor pantone 2023

Kolor pantone 2023 - Viva magenta

Eksperci Pantone, wybierając kolor roku, z pewnością kierowali się nastrojami społeczeństwa. Warto również zauważyć, że ze względu na to, iż znajduje się on na pograniczu barw zimnych i ciepłych, wiele osób interpretuje jego wybór również jako połączenie świata fizycznego z tym cyfrowym. Pantone tłumaczy, iż Viva Magenta jest mocno zakorzeniona w naturze. Barwnik karminowy, czyli koszenila, wytwarzany jest bowiem przez określone gatunki czerwców, czyli owadów z gatunku pluskwiaków.

Barwnik pozyskiwany z owadów odgrywał kiedyś bardzo ważną rolę. Stanowił jedną z najcenniejszych substancji. Ze względu na wysoką cenę, pozwolić mogły sobie na niego jedynie osoby zamożne. Szczególnie upodobała go sobie władza. Nie bez powodu głęboka czerwień obecna jest w elementach garderoby królów czy głów kościoła. Był to bowiem symbol władzy, odwagi, dominacji, ale i buntu. Kolor ten po dziś dzień kojarzy się z siłą. Nie da się ukryć, że barwa ta skupia na sobie całą uwagę i jest w stanie całkowicie zdominować przestrzeń.

kolor pantone 2023

Jak wprowadzić kolor roku pantone 2023 do naszych wnętrz?

Pantone 2023 Viva Magenta to kolor niezwykle dominujący, przez ekspertów nazywany odcieniem do zadań specjalnych. Nie do końca sprawdzi się jako barwa wiodąca w pomieszczeniu. Jego intensywność wykorzystana w nadmiarze może wzbudzać w domownikach niepokój i niepotrzebne pobudzenie. Warto zatem wprowadzać go do swojego wnętrza w sposób świadomy, przemyślany i rozważny. Zdecydowanie lepiej jest wykorzystać dodatki w tym kolorze niż na przykład zdecydować się na umieszczenie go na ścianach.

Chcąc zastosować Viva Magenta w swojej przestrzeni, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj pomieszczenia. Mocne barwy nie są polecane do pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i regeneracji – nie sprawdzą się zatem np. w sypialni. Zdecydowanie lepiej kolor ten wykorzystać w przestrzeniach mniej uczęszczanych przez domowników bądź też instytucjach publicznych i lokalach usługowych. Doskonale prezentuje się on np. w restauracjach czy hotelach. Warto również wspomnieć, że Viva Magenta to barwa, która lubi przestrzeń. W przypadku niewielkich pomieszczeń może potęgować uczucie niepokoju.

Wybierz plakat z akcentami w kolorze Viva magenta

Viva magenta, w jakich zestawieniach wypadnie najlepiej?

Pantone 2023 oprócz koloru roku przyniosło również duże ułatwienie w postaci palety barw, z którą Viva Magenta może zostać zestawiona. Jest to swoista podpowiedź, dzięki której we wnętrzu zapanuje przytulna atmosfera. Według Pantone najlepiej zestawić głęboką czerwień ze stonowanymi, pastelowymi odcieniami. Wśród nich znalazł się m.in. ciepły beż, pudrowy róż czy też liliowa szarość. Dzięki tym barwom intensywny odcień zostanie delikatnie stłumiony i przygaszony, co pozytywnie wpłynie na ogólny odbiór pomieszczenia. Kolor Viva Magenta łączyć można także z jasną bądź głęboką zielenią, a także lekko przybrudzoną niebieską barwą.

Dla uzyskania mocnego i wyrazistego efektu, głęboką czerwień zestawić można także z bordo bądź granatem. Połączenie tych kolorów zaowocuje luksusowym i eleganckim charakterem pomieszczenia. Dopełnienie całości dodatkami w kolorze srebra pozwoli na uzyskanie prawdziwego efektu „wow!”.

kolor pantone 2023

Viva magenta na dekoracjach ściennych

Intensywny kolor Viva Magenta należy ostrożnie wprowadzać do przestrzeni mieszkalnych. Najlepszym, a jednocześnie najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem, jest wybór dekoracji w tym odcieniu. Tego typu zabieg nie wymaga gruntownych remontów ani nakładów finansowych. Wystarczy zaledwie kilka drobnych przedmiotów, by wnętrze stało się modne i wyjątkowe.

Jednym z najszybszych sposobów na diametralną zmianę przestrzeni jest wykorzystanie dekoracji ściennych w kolorystyce Viva Magenta. Można zdecydować się na jedną dużą ozdobę bądź też stworzyć galerię ścienną, która doskonale sprawdzi się zarówno w salonie nad sofą, jak i nad łóżkiem w sypialni. Decydując się na taki krok, warto wybrać obrazy, które nawiązują do siebie nie tylko kolorystyką, ale i tematyką. Doskonały efekt zapewnią dodatki w różnych rozmiarach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć spójną dekorację ścienną, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Galerie ścienne – jak je zaplanować i wykonać krok po kroku.

Oprócz plakatów czy obrazów, warto rozważyć także stylowe lampy, zastawę kuchenną czy tekstylia. Świetnie sprawdzą się również osłonki na doniczki.

Viva Magenta to kolor, który z pewnością nie pozostanie niezauważony. Niezwykła głębia koloru, a także ogromny ładunek emocjonalny, jaki ze sobą niesie, pozwolą na stworzenie prawdziwie wyjątkowego wnętrza. Decydując się na zastosowanie tej barwy, warto jednak mieć na uwadze, że może ona całkowicie zdominować wnętrze. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wykorzystanie jej jedynie w formie akcentów.

Więcej artykułów w kategorii Trendy