Zgodnie z panującym w tym roku trendem powrotu do natury, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny tutorial, dzięki któremu stworzysz w swoim domu piękną, zieloną kompozycję - nawet jeśli nie masz możliwości cieszenia się własnym ogrodem czy tarasem. Ogród w szkle to niebanalna dekoracja, bardzo prosta w wykonaniu i niewymagająca umiejętności ogrodniczych.
Czego potrzebujesz?
- szklanego naczynia;
- miniaturowych roślin;
- ziemi ogrodniczej;
- kamyków;
- mchu;
- opcjonalnie: elementów do dekoracji, np. ozdobnego piasku lub kamieni, kory, kawałka drewna.
Sposób wykonania
- Zaczynamy od pokrycia dnia szklanego naczynia kamieniami, które będą stanowić warstwę drenażową. Ułatwi ona odpływ zbyt dużej ilości wody i zapewni lepszy dostęp powietrza do korzeni roślin.
- Kolejnym elementem jest ziemia ogrodowa. Można z niej usypać górkę, dzięki czemu rośliny będą wyeksponowane, a sam ogród będzie się ciekawiej prezentował.
- Następnym etapem jest posadzenie roślin. My wybraliśmy sukulenty - mają małe rozmiary i są łatwe w pielęgnacji, ponieważ nie potrzebują dużo wody i szczególnej uwagi. Sprawdzą się więc szczególnie u zapominalskich lub osób, które chciałyby mieć rośliny w swoim mieszkaniu, ale nie chcą im poświęcać zbyt wiele czasu.
- Teraz warto nawieźć rośliny, a następnie je podlać, żeby pomóc im zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu.
- Pomiędzy roślinkami układamy mech, dzięki czemu uzyskamy bardziej zielony i spójny efekt. Warto spryskać go wodą.
- Ostatni etap to dekoracja - my wykorzystaliśmy ozdobny żwir, kawałki kory oraz większe kamienie. Tutaj wystarczy odrobina fantazji!
Jak pielęgnować ogród w szkle?
Taki ogród w szkle nie wymaga specjalnego traktowania. Można go normalnie podlewać lub zraszać za pomocą spryskiwacza. Lepiej nie stawiać naczynia w bardzo nasłonecznionym miejscu ze względu na szklane ścianki, ale roślinom jest oczywiście niezbędny dostęp światła dziennego.
Innym wariantem takiego ogrodu jest las w słoiku, który podlewamy jedynie raz, a potem szczelnie zamykamy. Wystarczy mu jedynie dostęp światła, aby w środku wytworzył się odpowiedni mikroklimat. Tutaj nie sprawdzą się jednak drewniane elementy, które mogą się pokryć pleśnią. Jeśli zauważymy, że w takim ogrodzie któraś z roślin zachorowała, trzeba ją natychmiast usunąć.