Tapeta naścienna może być najpiękniejszą dekoracją naszego mieszkania, o ile wiemy, jak ją dobrze nakleić. Liczy się nie tylko dobranie właściwego wzoru, pasującego do aranżacji. Trzeba także umiejętnie dobrać rozmiar tapety, a potem ją położyć. To te etapy właśnie zwykle okazują się najbardziej problematyczne. Zaginające je rogi, widoczne przerwy między pasami, czy konieczność dokupowania na ostatnią chwilę dodatkowej rolki mając nadzieję, że wciąż jeszcze jest w sklepie dostępna - to tylko kilka problemów, przed którymi możemy stanąć, jeśli nie mamy wprawy w kupowaniu i naklejaniu tapet. Nie musisz jednak od razu nerwowo szukać cennika ich układania! Choć zagrożeń jest sporo, dekorowanie domu tapetą wcale nie jest trudne, o ile podejdziemy do tego spokojnie i wcześniej dobrze się przygotujemy. Dlatego w bimago przygotowaliśmy dla Was przewodnik po tapetowaniu krok po kroku. Na początek: ile rolek tapety będziesz potrzebował do swojego mieszkania?
Masz już upatrzony wzór? Nim zaczniesz szukać porad dotyczących tapetowania, najpierw dokładnie sprawdź, jakiego rodzaju jest to tapeta. Tapety w rolce dzielą się na kilka specyficznych typów i zależnie od tego, jak rozplanowany i wydrukowany jest wzór, będziesz musiał kupić więcej lub mniej materiału. Większość nowoczesnych tapet na flizelinie lub podłożu winylowym nie ma białych krawędzi i nakleja się je bez tak zwanych zakładek. Jednak jeśli wybrany przez Ciebie wzór nie jest układany krawędź w krawędź, przy obliczaniu liczby rolek potrzebnych na całą szerokość ściany, od podanej szerokości tapety odejmij zakładki, które będą na siebie nachodzić (zwykle ich szerokość jest podana na stronie sklepu). Warto to sprawdzić zwłaszcza w przypadku cienkich tapet papierowych, które najczęściej nakleja się w ten sposób.
Inną rzeczą, którą musisz sprawdzić, to wielkość raportu (nazywanego także pasowaniem). Raport to najmniejszy element wzoru, powtarzający się na całej długości rolki. Na przykład: jeśli masz tapetę w drobne groszki, raport prawdopodobnie będzie krótki i obejmujący jeden lub dwa rzędy kropek. Jeśli jednak zdecydowałeś się na skomplikowany wzór ornamentalny - raport może mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów. Te wymiary są o tyle istotne, że naklejając tapetę musisz dopasować do siebie raport (im większy raport, tym więcej tapety może pozostać niewykorzystane). Pasowanie nie będzie natomiast problemem, jeśli kupujesz dostępne w bimago tapety Magma. Są one zaprojektowane tak, by na całej długości rolki wzór był unikalny. W związku z tym nie ma raportu, a krawędzie możesz łączyć na dowolnej wysokości.
Rozmiar tapety nie ma przy dekorowaniu większego znaczenia. Jeśli wiesz, że potrzebujesz jej na jeden wąski pas lub do pokoju z mnóstwem zagłębień i występów - lepiej, aby miała mniejsze wymiary (większą też bez problemu uda Ci się przyciąć), ale na pewno powinieneś sprawdzić, ile metrów ma rolka tapety, którą chcesz kupić. W bimago rozmiar jest stały (0,5-10 metrów) ale w innych sklepach wymiary rolki mogą się różnić w obrębie poszczególnych kolekcji, a nawet wzorów. Informacje te zawsze powinny być podane na stronie danego sklepu z dekoracjami.
Znając już wielkość raportu, wymiary jednej rolki oraz wymierzone dokładnie ściany, które planujesz okleić tapetą - czas policzyć, ile rolek będzie Ci potrzebne. Pamiętaj, aby przy mierzeniu nie odejmować drzwi czy okien – w ten sposób będziesz miał bezpieczny zapas materiału, a ich powierzchnia nie jest na tyle duża, by potem z tego powodu został Ci bardzo duży zapas niewykorzystanego materiału.
Zacznij od zmierzenia całkowitej długości ścian i podzielenia jej przez szerokość rolki (w przypadku tapety z zakładkami – jej zadrukowanej części). Wynikiem będzie łączna liczba pasów, które będziesz potrzebował. Wynik zaokrąglamy zawsze w górę do pełnej liczby.
Na przykład: jeśli ściany w Twoim pokoju mają w sumie 15 metrów, będziesz potrzebował 30 arkuszy tapety bimago o szerokości 0,5m.
15 : 0,5 = 30
Czas policzyć, ile arkuszy możemy otrzymać z pojedynczej rolki. W tym celu otrzymaną liczbę mnożymy przez wysokość tapetowanego pomieszczenia ze stałym zapasem +5/6 cm, a w przypadku tapet z raportem także z wielkością pasowania. Wynik następnie dzielimy przez długość tapety w rolce i zaokrąglamy w górę. Tyle właśnie rolek tapety będziemy potrzebować do naszego mieszkania.
Na przykład: pokój ma 2,3 metra wysokości, a rolka 10m z trzynastocentymetrowym raportem. To oznacza, że aby otrzymać potrzebne 30 arkuszy, należy zamówić osiem rolek.
30 x (2,30 + 0,05 + 0,13) = 74,4
74,4 : 10 = 7,44
Zabierasz się do tapetowania? Pamiętaj, że w bimago znajdziesz dokładną instrukcję montażu dla tapet i fototapet oraz kalkulator tapet, który automatycznie obliczy, ile rolek potrzebujesz do swojego mieszkania.