tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Jednym z największych wyzwań podczas urządzania mieszkania jest dobór kolorów. Jak połączyć tło z dodatkami, żeby wnętrze wyglądało spójnie? Najprostszy sposób to wykorzystanie koła kolorów oraz odrobiny matematyki, co pomoże tak zestawić odcienie, aby świetnie ze sobą współgrały. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, jak poprawnie korzystać z koła kolorów, a także prezentujemy oparte na nim aranżacje.

Kilka niezbędnych faktów

Zanim jednak przejdziemy do schematów kolorystycznych, warto wspomnieć o kilku faktach na temat barw. Istnieją trzy kolory podstawowe: żółty, czerwony i niebieski, po zmieszaniu których w różnych proporcjach otrzymujemy barwy proste (uzyskane przez rozszczepienie światła w pryzmacie) oraz kolory złożone (mieszanina barw prostych). Kolory możemy podzielić na ciepłe oraz zimne. Do pierwszej grupy należą żółcie, pomarańcze i czerwienie, do drugiej zaś niebieskości, fiolety i zielenie. Biały, czarny oraz szary uznawane są za kolory neutralne, nie mają żadnej dominanty barwnej, dlatego są nazywane barwami achromatycznymi. Intensywność kolorów zależy od ilości białego lub czarnego koloru w odcieniu. Po dodaniu bieli do koloru uzyskujemy odcień jaśniejszy, po dodaniu czerni - ciemniejszy.

Cztery najważniejsze schematy kolorystyczne, które pomogą Ci dobrać barwy we wnętrzu

Schemat monochromatyczny

Monochromatyczne połączenie kolorów polega na zestawieniu różnych odcieni tej samej barwy. Na kole kolorów znajdują się one w obrębie jednego promienia, biegnącego od środka do krawędzi koła.

Naszą aranżację oparliśmy na odcieniach niebieskich, dzięki czemu we wnętrzu panuje spokój i harmonia. Połączenie błękitów i bieli powoduje, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Obraz z nadmorskim pejzażem doskonale dopełnia klimat tego wnętrza!

Schemat analogowy / harmonijny

W takim schemacie łączymy kolory, które leżą obok siebie na kole kolorów. Najlepiej, aby kąt pomiędzy skrajnymi kolorami na kole nie przekraczał 120 stopni. Aby mieć pewność, że kolory dobrze ze sobą współgrają, lepiej postawić na mniejszą rozpiętość między barwami - do 90 stopni. Bardzo często takie kolory występują obok siebie w naturze, dlatego też postrzegamy je jako harmonijne.

My wybraliśmy nietypowe połączenie fioletu z niebieskim - zobacz, jak świetnie razem wyglądają! Takie zestawienie prezentuje się bardzo elegancko i majestatycznie, ale zarazem nowocześnie dzięki zastosowaniu fioletu jako bazy. Niebieski został wykorzystany w dodatkach - poduszki i niebieskie światła na obrazie intrygująco wybijają się na fioletowym tle.

Schemat dopełniający / komplementarny

Na taki schemat składają się kolory leżące naprzeciwko siebie na kole kolorów. Jest to połączenie bardzo wyraziste, ale też niebezpieczne, ponieważ bazuje na kontraście.

W naszej propozycji postawiliśmy na wnętrze bardzo kobiece - w pastelowym różu i delikatnej mięcie, która dodaje aranżacji świeżości. Kontrastowe zestawienie kolorów doskonale wpisało się w klimat wnętrza opartego na różnych stylach: glamour i nowoczesnej odsłonie vintage.

Triada

Triada to trzy kolory występujące na kole barw w równych odstępach - w ten sposób otrzymujemy trzy wycinki koła tej samej wielkości i kątach 120 stopni. Aby połączenie było odbierane harmonijnie, jeden z kolorów powinien dominować i być akcentowany przez dwa pozostałe. Schemat ten stanowi balans pomiędzy kolorami analogicznymi a dopełniającymi.

Właśnie w ten sposób powstała nasza aranżacja, w której króluje błękit uzupełniony o delikatny odcień różu i żółci. We wnętrzach najlepiej sprawdza się właśnie połączenie trzech kolorów, który daje bardzo żywy efekt. O psychologicznym znaczeniu kolorów i ich wpływie na samopoczucie pisaliśmy w tym artykule. Również ten aspekt warto wziąć pod uwagę podczas urządzania wnętrz, abyśmy mogli w nich dobrze funkcjonować.

Dobierz obraz do koloru ścian