tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Wąski pokój w bloku to sól w oku dla wielu osób, które marzą o mieszkaniu urządzonym gustownie i jednocześnie z zachowaniem zasad aranżacji wnętrz. Pamiętajcie, że podczas urządzania wąskiego pokoju w bloku nie liczy się tylko i wyłącznie aspekt praktyczny. Funkcjonalne, ale pozbawione ciepła wnętrza dają podobny efekt do wnętrz przytulnych, jednak kompletnie nieprzemyślanych pod względem użyteczności. Innym błędem są wąskie pokoje za bardzo zagracone lub wręcz odwrotnie – pozbawione potrzebnych mebli czy dodatków, np. z nieproporcjonalnym obrazem, wiszącym smutno na środku jednej ściany. Wąski pokój w bloku, nieprzytłaczający, a co więcej wyglądający stylowo i na większy niż jest w rzeczywistości? Dla chcącego nic trudnego. Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami bimago, jak urządzić wąski pokój, a w szczególności salon, sypialnię oraz pokój dziecięcy.

Aranżacja wąskiego pokoju w bloku

Źle urządzone wąskie pokoje w blokach mają często wiele cech wspólnych np. nieprawidłowe ustawienie mebli wiąże się z powstaniem efektu tzw. wagonu. Jeśli chcecie go uniknąć, zapomnijcie o ustawieniu mebli przy dłuższych ścianach, ponieważ zachwieje to proporcjami pokoju. Wciąż spotyka się aranżacje, w których zawieszono na suficie jedną lampeczkę, posiadającą zbyt ciemny abażur i tym samym nie będącą w stanie prawidłowo oświetlić pomieszczenia. Projekt stylowego wnętrza, po zmroku pogrążonego w egipskich ciemnościach, można od razu wyrzucić do kosza, bo nie sposób dostrzec jego piękna i każdego detalu. Nie popełniajcie tego błędu – zamontujcie w swoim wąskim pokoju więcej niż jedną lampę, niekoniecznie tego samego typu. Proponujemy, żeby każda z nich rzucała snop światła (również przytłumiony i pośredni) nad konkretną strefą danego pomieszczenia, dodając mu tym samym pożądanych proporcji. Strefy można wyznaczyć ponadto za pomocą jasnych tekstyliów. Dobre źródło oświetlenia mogą dać np. lampy podłogowe, halogeny czy diody, które uwypuklą zalety danej części pokoju i pozwolą na stworzenie klimatu, potrzebnego do zrelaksowania się i stworzenia atmosfery przytulności. Wykorzystajcie także światło dzienne, rezygnując z ciężkich zasłon oraz firanek na rzecz lżejszych odpowiedników np. rolety rzymskiej.

Aranżacja wąskiego salonu

Naturalnie najprostszym sposobem na powiększenie wąskiego salonu byłoby wyburzenie ściany nośnej i połączenie salonu z kuchnią lub sąsiednim pokojem, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli chcecie powiększyć optycznie wnętrze bez dużych nakładów finansowych, wytapetujcie jedną ścianę fototapetą 3D. O czym pamiętać, wybierając wzór takiej fototapety? Najlepiej postawcie na wzór trójwymiarowy z dużym motywem, małe wzorki na tego typu dekoracji działają przytłaczająco. Wybór motywów na fototapetach 3D jest naprawdę różnorodny. Sprawdzi się we wnętrzach urządzanych przez moli książkowych, jeśli tylko chcą wyczarować na ścianie bibliotekę, we wnętrzach dla osób, które chcą mieć kawałek własnego ogrodu, a w bloku nie mogą sobie na niego pozwolić czy dla minimalistów, zakochanych w białych, geometrycznych bryłach. Jeżeli nie interesuje Was fototapeta 3D, wybierzcie taką z połyskującą powierzchnią np. brokatową – połysk odbije światło i poszerzy wnętrze.

Wąski pokój dziecięcy – aranżacja

Jasne, że moglibyście swojemu dziecku urządzić pokój, stosując zasadę jasnych, bazowych ścian – biele, beże, pastele i szarości są powszechne w małych lub wąskich wnętrzach, ponieważ dzięki nim pokoje sprawiają wrażenie większych. Pytanie tylko, czy dziecko będzie chciało w nim przebywać? Dzieci z reguły nie są największymi zwolennikami stylu skandynawskiego, kochają mocne, wyraziste kolory oraz zwykle bardzo szybko zmieniają zdanie co do tego, co im się podoba. Nie chcecie przecież zmieniać wystroju pokoju dziecięcego co miesiąc, dlatego lepiej soczyste kolory wykorzystajcie w dodatkach, które łatwo wymienić: na poduszkach, abażurach, roletach, plakatach czy kocykach. Chcąc rozszerzyć optycznie wąski pokój, zastosujcie zasadę pomalowania krótszej ściany na ciemniejszy o jeden, dwa tony kolor od tego, który wykorzystaliście na pozostałych ścianach. Ciemniejszy kolor na krótszej ścianie spowoduje efekt przybliżenia, zalecamy jednak unikania za dużych kontrastów między kolorami, bo mogą rozproszać Waszą pociechę. Aranżacja małego, wąskiego pokoju z ciemnymi barwami na ścianach - szafirową, szmaragdową czy czekoladową - odradza się w tego typu pokojach, ponieważ wnętrze odbierane jest wtedy za bardziej ciasne niż jest faktycznie. W wąskim pokoju dla dziecka można wykorzystać zasadę stosowania wielofunkcyjnych i/czy składanych mebli. Kto jak nie dzieci, potrzebują dużo przestrzeni do zabawy. Wszystkie klocki, maskotki i lalki muszą znaleźć swój kąt, kiedy kończy lub zaczyna się zabawa. Na pomoc przybędą składane łóżka, otwierane pufy, rozsuwane stoliki albo łóżko piętrowe z wstawionym biurkiem. Jeśli już o meblach mowa, najlepiej urządzić wąski pokój z meblami w jasnej kolorystyce. Strzałem w kolano byłoby postawienie masywnych mebli z ciemnego drewna w wąskim pokoju – efekt elegancji, który pierwotnie mieliśmy osiągnąć, przekształci się w efekt wąskiej dziupli. Błyszczące fronty komód, biurek albo szaf z wysokim połyskiem nadają się do wąskich pokojów, ponieważ wytwarzają głębię poprzez odbicie światła. Mówimy tu o tym samym efekcie, który powstaje dzięki zastosowaniu tapety z połyskującą fakturą.

Aranżacja wąskiej sypialni

Centralny punkt sypialni, czyli łóżko, nie powinno w wąskiej sypialni zajmować dowolnego miejsca w pokoju. Na początku powinniśmy poznać wymiary pomieszczenia, ile miejsca zajmują drzwi i okna, ponieważ wpłynie to na decyzję o ulokowaniu łóżka. Powinniśmy uwzględnić w planie pokoju miejsce na przejścia czy ewentualne szafki nocne. Jeżeli musimy ustawić łóżko pod oknem, zdecydujmy się na wariant bez wysokiego zagłówka, a zamiast drewnianej ramy wybierzmy metalową (jest to lepsze rozwiązanie, gdy łóżko stoi przy kaloryferze). Często w wąskich pokojach zdarza się, że gotowe zestawy mebli mają nieodpowiednie wymiary – dobrze jest zainwestować czas i pieniądze w meble na wymiar. Nie tylko wpasują się idealnie w trudne do zaaranżowania wnętrze, ale wpłyną też na jego oryginalność. W bardzo wąskich sypialniach poleca się ustawiać łóżka bokiem do ściany. Czasem sypialnie w małych mieszkaniach pełnią funkcję garderoby. Jeżeli chcesz przejrzeć się w lustrze, wybierz takie w dużych rozmiarach i umieść je na dłuższej ścianie – spełni tę samą funkcję co tapeta w poziome pasy, ponieważ poszerzy wnętrze. Nie pomylcie tapet w poziome pasy z tymi w pionowe, ponieważ pionowe pasy wydłużają wąski pokój, a chodzi nam o całkowicie coś odwrotnego. Naturalnie możesz również umieścić lustro na szafie z przesuwnymi drzwiami – ten praktyczny pomysł na schowek lepiej będzie wyglądał w niezbyt głębokiej wersji w stosunku do proporcji pozostałych elementów pokoju. W swojej aranżacji upewnijcie się, czy są zachowane odpowiednie odstępy między meblami i czy jest wystarczająco dużo przejścia między łóżkiem a innymi elementami pokoju np. ścianą, bo po co mieć szafę, której nie można nawet otworzyć?

waski pokoj
tapeta w pasy

Żaluzje

Tapeta nr: 108006

zobacz

Mamy nadzieję, że aranżacja wąskiego pokoju z naszymi wskazówkami będzie od dzisiaj dla Was jak bułka z masłem. Zainspiruj się i stwórz iluzję optycznego powiększenia.

Wybierz tapetę powiększającą optycznie pokój