tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Czy malowanie po numerach jest trudne? Malowanie po numerach dla dzieci i malowanie po numerach dla początkujących.

Dekoracje ścienne to jedne z najpopularniejszych dodatków do każdego wnętrza. Nadają indywidualnego charakteru i stanowią tzw. aranżacyjną wisienkę na torcie. Dowiedz się, jak stworzyć swój własny obraz, nie posiadając wybitnych zdolności manualnych. Poznaj najnowszą technikę, czyli malowanie po numerach.

malowanie po numerach dla dzieci

Malowanie po numerach – co to takiego?

Malowanie po numerach to technika malowania obrazów, która zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród osób z zacięciem artystycznym, jak i tych, których umiejętność nie są na tyle zaawansowane, by tworzyć dzieła od zera. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu przypadł do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Malowanie po numerach polega na zamalowywaniu pól oznaczonych numerkami na płótnie. Do zestawu zawsze dołączone są również odpowiednie farby, które odpowiadają poszczególnym polom. Na rynku dostępne są obrazy w różnych stopniach zaawansowania. To doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i precyzji wśród dzieci, a także na spędzanie wolnego czasu ze swoją pociechą. Do zalet należy również dorzucić satysfakcję dziecka z ukończonego dzieła, które ma szanse zawisnąć w Twoim salonie i stanowić wyjątkową ozdobę domu czy mieszkania.

malowanie po numerach dla dzieci

Historia obrazów malowanych po numerach

Historia tego rodzaju techniki rozpoczęła się już w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Zestawy od razu przypadły do gustu klientom, którzy zdobili swoimi dziełami własne domy i mieszkania. Z czasem popularność tego typu spędzania wolnego czasu rozpowszechniła się na innych kontynentach. W 2000 roku w krajach azjatyckich produkcja obrazów rozpoczęła się na masową skalę, a technika ta zaczęła konkurować z technikami takimi jak np. haft.

Jak malować po numerach?

Zestaw do malowania po numerach zawiera wszelkie niezbędne elementy. Znaleźć w nich można przede wszystkim płótno bądź tekturę, które podzielone są na odpowiednie segmenty i są oznaczone wspomnianymi wyżej numerami. Znajdujące się w polach cyfry odpowiadają dołączonym do zestawu farbom. Oznacza to, że pole to powinno zostać zamalowane odcieniem o tym samym numerze. Farby najczęściej umieszczone są w niewielkich pojemniczkach, a ich ilość odpowiada zapotrzebowaniu. Nie należy martwić się, że którejś z farb może zabraknąć.

Obudź w sobie artystę!

Malowanie po numerach z ramą – krok po kroku

Malowanie po numerach to forma spędzania czasu wolnego, do której warto się przygotować. Podstawą jest znalezienie wygodnego i dobrze oświetlonego pomieszczenia. W przypadku zaawansowanych zestawów pomocna może być również lupa, a także dodatkowa lampa. Niezbędne jest także wygodne biurko i krzesło. Miejsce pracy powinno być czyste i pozbawione przedmiotów, które mogą się w trakcie malowania pobrudzić. Jeżeli nie chcesz zabrudzić biurka, użyj specjalnej maty.

Do malowania z pewnością przyda się również mały pojemnik z wodą, a także ręczniki papierowe. Pozwoli to na utrzymanie stale wilgotnego pędzla, co pozytywnie wpłynie nie tylko na efekt końcowy, ale przede wszystkim poprawi komfort malowania. Po zanurzeniu pędzli w wodzie, należy je osuszyć ręcznikiem. Nadmiar wody może stworzyć na płótnie nieestetyczną plamę.

Pojemniczki z farbami należy otwierać bardzo ostrożnie i zamykać po ukończeniu sekwencji. Bardzo szybko wysychają, dlatego najlepiej otwierać tylko te, które są potrzebne w danym momencie. Wśród metod malowania wyróżnić można przede wszystkim dwie:

  • "linia po linii" – polega na malowaniu obrazu od górnej krawędzi do samego dołu,
  • "od tyłu do przodu" – w pierwszej kolejności maluje się elementy stanowiące tło, czyli znajdujące się na dalszym planie, a następnie na pierwszym; metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku pejzaży i krajobrazów.

Dobrą praktyką jest również malowanie w kolejności kolorystycznej – od barw najjaśniejszych do ciemniejszych. Zaletą tego typu działania jest zminimalizowanie ryzyka pomyłki kolorów – łatwiej jest zamalować fragment ciemniejszą farbą niż na odwrót.

malowanie po numerach dla dzieci

Malowanie po numerach – jak zacząć?

Przygodę z malowaniem po numerach warto rozpocząć od najprostszych wzorów. Wybierając motyw, dobrze jest wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka, a także aranżację dziecięcego pokoju, w którym obraz znajdzie swoje miejsce. Niezwykle szeroki wybór tego typu dekoracji pozwala na idealne dopasowanie rozmiaru, wzoru, a także kolorystyki. Wśród motywów wyróżnić można przede wszystkim:

  • krajobrazy i pejzaże,
  • portrety,
  • kwiaty i roślinność,
  • zwierzęta.

Dla starszych dzieci interesująca może być także architektura czy też reprodukcje słynnych dzieł. Z czasem można zwiększać poziom trudności i wybierać bardziej skomplikowane wzory.

malowanie po numerach dla dzieci

Malowanie po numerach – rozrywka idealna dla dzieci!

Malowanie po numerach to aktywność, która niewątpliwie rozwija zdolności manualne dziecka. To niezwykle istotna umiejętność, która bardzo często staje się sposobem wyrażania siebie. Korzyści płynące z zaangażowania dziecka w malowanie po numerach to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim wydłużenie czasu koncentracji uwagi, a także nauka wytrwałości i cierpliwości. Tego typu aktywność może być również sposobem na poradzenie sobie ze stresem i trudnymi dla dziecka emocjami. Malowanie po numerach uspokaja i relaksuje.

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest rozwój wyobraźni i kreatywności, a także trening motoryki małej, która jest niezbędna w nauce pisania, a także wszelkich innych czynnościach manualnych. Prawidłowe trzymanie pędzla, precyzja w malowaniu tylko tych elementów, które oznaczone są odpowiednią cyfrą to niewątpliwie zadania, które wpływają na późniejszą staranność i koordynację.

Malowanie po numerach dla dzieci to również doskonały sposób na to, by zaznajomić dziecko ze sztuką w sposób ciekawy i angażujący. Edukacja artystyczna rozwija dziecięcą wrażliwość i oferuje kolejny sposób na wyrażanie uczuć i emocji. To również istotny aspekt w kreowaniu poczucia estetyki.

Nie można zapomnieć również o satysfakcji, jaka płynie z własnoręcznego stworzenia dzieła. Końcowy efekt to niewątpliwie istotny punkt w kształtowaniu dziecięcej pewności siebie i wiary we własne możliwości. Aktywność ta pozwala na rozwijanie umiejętności, z których dziecko może być dumne.

Malowanie po numerach to technika malarska, która uwielbiana jest zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. To prosty sposób na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem w sposób kreatywny i niezwykle przyjemny. Wybór odpowiedniego motywu umożliwia późniejsze wykorzystanie obrazu jako dekoracji wnętrza, które nabierze wówczas indywidualnego charakteru.

Więcej artykułów w kategorii Pokój dziecka