tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Pokój młodzieżowy na poddaszu - pomysł na oryginalne wnętrze dla nastolatka

Chcesz stworzyć młodzieżowy pokój na poddaszu? Zastanawiasz się, jak zaaranżować tę przestrzeń, by była zarówno funkcjonalna, jak i przytulna? Dowiedz się, jak to zrobić.

pokój młodzieżowy na poddaszu

Poddasze – wymagająca i magiczna przestrzeń dla nastolatka

Poddasze to charakterystyczna przestrzeń, która bardzo często stanowi nie lada wyzwanie dla dekoratorów wnętrz. Do specyficznych warunków trzeba podejść niestandardowo i z pomysłem. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które umożliwią stworzenie przytulnego wnętrza – wygodnego w codziennym użytkowaniu.

Przed rozpoczęciem prac w pomieszczeniu, warto wykonać szczegółowy plan. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim obecne na poddaszu skosy, a właściwie wysokość ścianki kolankowej. Wiedza ta pozwoli na wydzielenie w przestrzeni stref w taki sposób, by były one funkcjonalne. We wnętrzu warto również zastosować jasne kolory, które optycznie powiększą i rozjaśnią pomieszczenie, które zazwyczaj jest niewielkie i dość niskie. Ponadto należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Oprócz naturalnego światła, poddasze powinno zostać dodatkowo oświetlone światłem sztucznym. Jest to szczególnie istotne w przypadku pokoju młodzieżowego, w którym dziecko nie tylko odpoczywa, ale przede wszystkim uczy się i rozwija swoje pasje. Kolejną istotną kwestią w planowaniu aranżacji jest współpraca pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Nastolatek powinien mieć wpływa na to, jak wygląda jego przestrzeń. Dobrze, by odzwierciedlała ona jego pasje i zainteresowania.

pokój młodzieżowy na poddaszu

Modny pokój młodzieżowy na poddaszu i jego kolorystyka

Odpowiednio zaaranżowane poddasze ma szansę stać się niezwykle magiczną przestrzenią. Zastosowanie w niej odpowiednich kolorów ma kluczowe znaczenie. W tego typu wnętrzu należy zastosować wspomniane już wyżej jasne kolory i postawić na uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania.

Pierwsza propozycją jest zastosowanie w pomieszczeniu klasycznej bieli. Optycznie powiększy ona przestrzeń, a dodatkowo wyeksponuje drewniane belki. Decydując się na tego typu rozwiązanie, można zyskać minimalistyczny, skandynawski klimat. Wśród polecanych na poddasze barw wyróżnia się także ciepłe beże, szarości czy łagodne pastele.

Jasną przestrzeń wzbogacić można dodatkowo w niezwykle efektowną fototapetę, która:

  • optycznie powiększy pomieszczenie,
  • doskonale wyeksponuje obecne na poddaszu skosy,
  • stanowić będzie niebanalną dekorację,
  • umożliwi wydzielenie we wnętrzu stref.

Zastosowanie fototapety z pewnością pozwoli nadać przestrzeni specyficzny i indywidualny klimat. Znajdujący się na niej motyw może nawiązywać do pasji Twojego dziecka i odzwierciedlać jego charakter. Wybór tego typu dekoracji jest na tyle szeroki, że z pewnością każdy wybierze coś, co idealnie pasuje do jego upodobań.

Urządzanie pokoju na poddaszu młodzieżowego – jakie meble wybrać?

Jednym z największych wyzwań, z jakimi musi się mierzyć osoba, która aranżuje poddasze jest jego umeblowanie. Absolutnie najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest skorzystanie z usług stolarza, który przygotuje meble na specjalnie zamówienie. Tego rodzaju rozwiązanie ma ogrom zalet, które z pewnością zostaną docenione przez domowników. Meble tworzone na specjalne zamówienie dają 100% gwarancję, że będą one nie tylko perfekcyjnie dopasowane do panujących w pomieszczeniu warunków, ale i indywidualnych potrzeb Twojego dziecka. Maksymalnie wypełnią one dostępną przestrzeń, sprawiając, że poddasze stanie się funkcjonalne i wygodne. Innym sposobem na umeblowanie wnętrza jest skorzystanie z mebli modułowych. Opcja ta pozwala na dowolne łączenie poszczególnych elementów i dostosowywanie ich do panujących we wnętrzu warunków.

pokój młodzieżowy na poddaszu

Podział pomieszczenia na strefy

Pokój nastolatka to miejsce, które musi spełniać kilka funkcji. Warto zatem wyraźnie zaznaczyć je w przestrzeni, dzieląc ją na kilka stref.

Strefa sypialniana

Pierwszą z nich jest ta do odpoczynku, w której powinno znaleźć się wygodne łóżko, które będzie dopasowane do wzrostu dziecka, a także do aranżacji wnętrza. Niezwykle popularne są łóżka z wbudowanym pojemnikiem, które wykorzystać można do przechowywania zarówno pościeli, jak i innych przedmiotów. Strefę tę można również wyposażyć w akcesoria związane z pasją. W pobliżu łóżka mogą znaleźć się elementy, które umożliwią dziecku rozwój swoich zainteresowań – regały z książkami, konsola do gier czy też stojak z gitarą.

W przypadku wysokich poddaszy, ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie antresoli, która świetnie sprawdzi się jako mini sypialnia.

Strefa do nauki

Kolejną, bardzo ważną strefą, jest strefa do nauki i pracy. Urządzając pokój młodzieżowy na poddaszu, warto wybrać takie miejsce, które będzie miało dostęp do bardzo dużej ilości światła dziennego. Najlepiej ustawić biurko bezpośrednio pod oknem dachowym w taki sposób, by Twoje dziecko miało widok na cały pokój. Blisko biurka powinny znaleźć się regały bądź komody, na których znajdą się książki i niezbędne do nauki akcesoria.

Urządzając strefę do nauki, bardzo ważne jest, by zarówno biurko, jak i krzesło były dopasowane do wzrostu dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest zakup krzesła regulowanego na kilku poziomach. Znacznie zwiększy to nie tylko komfort pracy czy nauki, ale i pozytywnie wpłynie na zdrowie dziecka. Na biurku powinna znaleźć się również lampka.

Strefa przechowywania

Trzecia strefa składa się głównie z mebli, które służą do przechowywania wszystkich niezbędnych przedmiotów dziecka. Nie może w niej zabraknąć pojemnej, dużej szafy na ubrania, a także regałów i półek. W przypadku pokoju młodzieżowego na poddaszu najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wspomnianych już wcześniej mebli tworzonych na specjalne zamówienie. To pozwoli nie tylko odpowiednio zagospodarować przestrzeń, ale i dostosować poszczególne elementy zabudowy do wzrostu i potrzeb nastolatka.

Wybierz plakat do pokoju młodzieżowego

Ciekawe dodatki i akcesoria do pokoju młodzieżowego

Młodzieżowy pokój na poddaszu to miejsce, w którym Twoje dziecko spędzać będzie zdecydowaną większość swojego czasu. Odpowiednio zaaranżowany ma szansę stać się jego ulubionym miejscem, w którym będzie się nie tylko uczył, ale i rozwijał pasje i spotykał się ze swoimi znajomymi. Bardzo istotną kwestią jest to, by nastolatek czuł się w nim dobrze. Oznacza to, że przestrzeń musi współgrać z jego zainteresowaniami. Indywidualny charakter pomieszczenia z pewnością uda się uzyskać, wyposażając go w stylowe dodatki, które najlepiej odpowiadać będą obecnym pasjom dziecka.

pokój młodzieżowy na poddaszu

Fototapety

Fototapety to dekoracje, dzięki którym wnętrze zyskuje indywidualny charakter. Szeroki wybór tego typu dodatków pozwala na wybór motywu i kolorystyki, które są idealnie dopasowane do domowników. Romantyczny klimat w dziewczęcym pokoju podkreślą np. fototapety z motywem kwiatowym. W pokoju przeznaczonym dla chłopaka znaleźć się może kolorowe graffiti, np. fototapety Street Life bądź futurystyczne motywy.

Obrazy i plakaty młodzieżowe

Dekoracje ścienne to elementy, które dobrze prezentują się w każdej przestrzeni. Ich obecność bardzo często stanowi przysłowiową wisienkę na torcie w aranżacji. W pokoju młodzieżowym na poddaszu znaleźć się mogą obrazy bądź plakaty, które w bezpośredni sposób łączą się z zainteresowaniami dziecka. Idealnie sprawdzą się zatem te z postaciami z ulubionych filmów np. World od Superheroes czy też portrety ulubionych aktorów czy aktorek. Nastolatkowie zainteresowani muzyką z pewnością ucieszą się, gdy w ich pokoju pojawią się plakaty muzyczne, a wielbiciele szybkich samochodów docenią motywy motoryzacyjne, np. plakat Meta.

Przytulny charakter młodzieżowego pokoju na poddaszu zapewnią odpowiednio dopasowane do aranżacji tekstylia. W pierwszej kolejności należy skupić się na łóżku. Dobrze, by znalazły się na nim kolorowe poduszki dekoracyjne, a także miękka narzuta. Na podłodze powinien znaleźć się miły w dotyku dywan, który zapewni stopom przyjemne doznania zaraz po przebudzeniu. Okna można przyozdobić delikatnymi firankami i zasłonami w pasujących do reszty aranżacji kolorach.

Wśród dekoracji powinny znaleźć się również przedmioty, które mają dla dziecka wartość sentymentalną. Mogą to być pamiątki z podróży czy zdjęcia z bliskimi osobami. W młodzieżowym pokoju na poddaszu nie może też zabraknąć dużego lustra. Dobrym pomysłem jest także wyposażenie pokoju w rośliny doniczkowe. Ich zieleń z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie dziecka, sprzyjać będzie koncentracji, a także da możliwość nauki odpowiedzialności.

Aranżacja młodzieżowego pokoju na poddaszu nie jest zadaniem łatwym, ale na pewno bardzo satysfakcjonującym. To doskonała okazja do zacieśnienia więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem, a także swoisty trening sztuki kompromisów. Wspólna praca może zaowocować bowiem nie tylko funkcjonalną i estetyczną przestrzenią.

Więcej artykułów w kategorii Pokój młodzieżowy