tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym?

Lubisz porządek? Dobrze czujesz się w przestronnych pomieszczeniach? Poznaj styl minimalistyczny i zyskaj spokojną, harmonijną i niezwykle przytulną przestrzeń.

salon w stylu minimalistycznym

Pomysły na minimalizm w salonie

Minimalizm to styl, na który decyduje się coraz więcej osób, które czują się przesycone ilością napływających z zewnątrz bodźców. Zakłada bowiem wyzbycie się przedmiotów niepotrzebnie absorbujących uwagę, a pozostawienie jedynie takich, które są wielofunkcyjne i praktyczne. Minimalizm nie toleruje nadmiaru, przesadnej dekoracyjności i niepotrzebnych ozdób. To styl, który charakteryzuje się prostą i gładką formą oraz przestrzenią dającą wolność.
Chcąc wprowadzić do swojego salonu styl minimalistyczny, należy podejść do aranżacji bezkompromisowo. Najważniejszą czynnością jest wyzbycie się przedmiotów, które są niepotrzebne bądź kompletnie nie pasują do pozostałych elementów. Można pozbyć się ich całkowicie bądź też znaleźć dla nich miejsce w komodach, szufladach bądź… na strychu. Warto zastanowić się także nad liczbą obecnych w przestrzeni mebli. Usunięcie kilku z nich z pewnością wniesie do pomieszczenia znacznie więcej oddechu. Przestrzeń i światło to bowiem jedne z najważniejszych elementów minimalistycznego salonu.

salon w stylu minimalistycznym

Minimalistyczny salon i jego kolorystyka

W minimalistycznym salonie królują jasne i neutralne barwy. Najlepiej sprawdzają się szarości, brązy oraz beże. W niektórych aranżacjach wykorzystywane są także delikatne pastele np. pudrowy róż, a także zdecydowanie mocniejsze akcenty – czerń, ciemny brąz, a nawet czerwień. Wprowadzenie do jednolitego wnętrza odrobiny koloru pozwala nie tylko na jego przełamanie, ale przede wszystkim na stworzenie oryginalnej aranżacji, dopasowanej do domowników. Ważne jednak, by kolor ten nie był dominujący. Powinien pojawić się jedynie w kilku akcentach, np. na poduszce, wazonie, dywanie czy obrazie.
W salonie dobrze sprawdzi się również minimalistyczna fototapeta umieszczona na jednej z głównych ścian pomieszczenia, np. Burza piaskowa.

Proste minimalistyczne meble do salonu

W minimalistycznym salonie nie ma zbyt wielu przedmiotów. Ze względu na oszczędność dodatków, jedyną dekorację przestrzeni stanowią meble. To od nich zależy cały charakter pomieszczenia i to one wprowadzają do niego harmonię i porządek. Minimalistyczne meble cechują się przede wszystkim prostą formą i gładką fakturą. Najlepiej by wykonane były z wysokiej jakości naturalnego drewna, które wprowadzi do wnętrza elegancję i szyk. Mogą mieć one zarówno fronty matowe, jak i na wysoki połysk. Ich kolorystyka powinna iść w parze z odcieniami ścian i podłóg. Najczęściej jest to biel i beż. W dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i postawić na całkowicie ciemne odcienie. Czarne meble w jasnym wnętrzu z pewnością prezentować się będą niezwykle oryginalnie.
Decydując się na zakup minimalistycznych mebli, dobrze jest znacznie ograniczyć ich liczbę we wnętrzu. Każda pojedyncza komoda czy szafka to „dzieło sztuki”, które potrzebuje odpowiednio dużo miejsca wokół siebie, by podkreślić swoją wyjątkowość. Zaletą tego typu mebli jest także ich funkcjonalność oraz łatwość w utrzymaniu czystości.

salon w stylu minimalistycznym

Nowoczesny minimalistyczny salon w domu i jego oświetlenie

Minimalistyczne wnętrza cechują się także bardzo dobrym oświetleniem. Najlepiej, gdy jest to oświetlenie naturalne, które dodatkowo, odbijając się od jasnych elementów wnętrza, sprawia, że staje się ono jeszcze bardziej przestronne. Nie zawsze jednak w salonie minimalistycznym można znaleźć dużych rozmiarów okna, które idealnie doświetlą najmniejszy zakamarek pomieszczenia. Wówczas warto postawić na odpowiednie oświetlenie sztuczne.
Wybierając oświetlenie do minimalistycznego salonu warto postawić na proste formy i jak najbardziej minimalistyczne klosze. Niezależnie od tego, czy będą to małe lampki na komodę czy też lampy stojące, ważne, by były jednokolorowe i gładkie. W minimalistyczny charakter wnętrza doskonale wpiszą się lampy wykonane ze szkła i metalu.
Minimalistyczne lampy czy żyrandole są dyskretne. Oznacza to, że nie stanowią nadzwyczaj widocznych dekoracji, a idealnie komponują się z aranżacją, podkreślając wszechobecną harmonię i dodając wnętrzu subtelności. Aby wprowadzić do wnętrza przytulny klimat, dobrze jest wykorzystać ciepłe i rozproszone światło, które stworzy idealne warunki do relaksu.

Salon w stylu minimalistycznym – jakie dekoracje wybrać?

Minimalistyczny salon nie potrzebuje szeregu dekoracji, dodatków i bibelotów. Największą jego ozdobą jest harmonia kolorów oraz przestrzeń. Aby jednak przestrzeń nie była zbyt muzealna, zimna i bez wyrazu, warto wzbogacić ją o kilka elementów, które pozwolą ją ocieplić.

  • Tekstylia – to elementy, które zawsze wprowadzają do wnętrza przytulny i wyjątkowy klimat. Idealnie zatem sprawdzą się ozdobne poduszki, koce i narzuty. Jeżeli w minimalistycznym salonie znajdują się dużych rozmiarów okna, można pokusić się o zawieszenie długich materiałowych zasłon. Najważniejsze, by kolor materiału komponował się z całością aranżacji. Najlepiej zatem wybierać subtelne, pastelowe odcienie.
  • Świece – ich naturalne, ciepłe światło doskonale podkreśli wyjątkowy klimat wnętrza.
  • Minimalistyczne plakaty – ścienna dekoracja z pewnością ożywi przestrzeń i podkreśli panujący w niej klimat. Do salonów utrzymanych w subtelnych odcieniach ziemi idealnie sprawdzi się m.in. Granica równowagi, która wkomponuje się w aranżację, stając się jej integralną częścią. Do minimalistycznych salonów polecane są także plakaty szkicowane delikatną kreską, np. Wspólne spojrzenie.
salon w stylu minimalistycznym

Mały minimalistyczny salon w bloku – jak powiększyć przestrzeń?

Salon w stylu minimalistycznym najczęściej kojarzony jest z dużymi przestrzeniami. Wiele osób już na wstępnie odrzuca jego zastosowanie w niewielkich wnętrzach w bloku. Zupełnie niepotrzebne. Minimalizm nie jest zarezerwowany jedynie dla domów o pokaźnych metrażach, wręcz przeciwnie – idealnie sprawdza się na niewielkich przestrzeniach, zamieniając je w prawdziwie harmonijne i przestronne salony.
Chcąc stworzyć minimalistyczny salon w bloku, należy pozbyć się wszelkich niepotrzebnych przedmiotów, a także do absolutnego minimum ograniczyć liczbę mebli. Warto postawić na jasne kolory, a także lakierowane fronty mebli. Pozwoli to optycznie powiększyć oraz rozjaśnić przestrzeń. W zaburzeniu proporcji pomóc mogą także fototapety 3D utrzymane w minimalistycznym stylu oraz wysokie lustro w prostej ramie, które ustawione na prostopadłej do okna ścianie, doskonale odbijać będzie naturalne światło. Dobrze jest zrezygnować ze zbędnych dodatków i skupić się przede wszystkim na doborze odpowiednich mebli oraz oświetlenia.

Minimalistyczny salon z kuchnią

Salon połączony z kuchnią to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań we współczesnym budownictwie. Wymaga stworzenia aranżacji, która będzie ze sobą spójna i harmonijna, ale także pozwoli oddzielić strefę kuchenną od strefy relaksu.
Minimalistyczny salon z kuchnią pozwoli uzyskać we wnętrzu wrażenie porządku i wszechobecnego spokoju. Sprawdzi się w mieszkaniach osób, które nie lubią nadmiaru i nadzwyczaj cenią sobie otwartą przestrzeń. Minimalistyczne wnętrze powinno cechować się jasnymi barwami, a także wysokiej jakości meblami o prostej formie. Oszczędność w dodatkach obowiązuje zarówno w części salonowej, jak i kuchennej. Najlepiej, by robocze blaty pozbawione były pojemników, puszek i innych standardowych dla kuchni przedmiotów. Aby wzbogacić wnętrze i nadać mu charakteru, lepiej postawić w minimalistycznej kuchni i salonie na nowatorskie formy i niepowtarzalne kształty.

Minimalistyczny salon to przestrzeń, która przypadnie do gustu osobom ceniącym harmonię i dobrą organizację. To prawdziwy raj dla perfekcjonistów, dla których najważniejszy jest balans między designem a funkcjonalnością. Wszechobecny ład umożliwia życie według określonych zasad, w którym każdy, najmniejszy nawet element ma swoje miejsce.

 

Więcej artykułów w kategorii Salon