Cenisz wygodę i komfort? Pragniesz stworzyć wnętrze, które pozwoli Ci przenieść się w czasie? Uwielbiasz przedmioty z duszą, a w minionych epokach odnajdujesz prawdziwe piękno? Styl vintage to coś dla Ciebie! Dowiedz się, jak wprowadzić go do swojej sypialni.
Sypialnia w stylu retro
Styl vintage, często nazywany również retro, to aranżacje, które inspirowane są minionymi epokami – najczęściej latami 50., 60. i 70. XX wieku. We wnętrzach królują przede wszystkim stare i oryginalne przedmioty, które są w stanie przenieść domowników w sentymentalną podróż. W pomieszczeniu vintage nie ma miejsca na nowoczesność i minimalizm. To przestrzeń pełna kolorów, geometrycznych wzorów, nieoczywistych połączeń i szlachetnych mebli. Uniwersalna, ponadczasowa i… niezwykle unikalna. Uwielbiana przez ludzi młodych, którzy szukają sposobu na wyróżnienie się i sprzeciwiają się panującej modzie, która wymusza podporządkowanie się obowiązującym trendom. Nie tylko tym wnętrzarskim. Z pewnością w przestrzeni vintage nie odnajdą się miłośnicy nowych technologii i minimaliści. Z pomysłu urządzania sypialni w stylu retro powinny także zrezygnować osoby, które uwielbiają błysk w stylu glamour.
Sypialnia vintage to miejsce, które jest przytulne, komfortowe i eleganckie. Każdy z elementów tworzących aranżację oddaje specyficzny charakter minionej epoki. Centralny punkt stanowią oryginalne meble, które najczęściej wykonane są z naturalnych materiałów z widocznymi śladami użytkowania.
Jak urządzić sypialnię w stylu vintage?
Wprowadzanie stylu vintage do sypialni nie należy do łatwych rzeczy. Ze względu na niezwykle szeroki wybór mebli i dodatków we współczesnym stylu, a także rosnącą popularność innowacyjnych rozwiązań, zdecydowanie łatwiej jest urządzić nowoczesną przestrzeń. Aby wprowadzić do sypialni specyficzny klimat minionych czasów, należy się nieco natrudzić. Największe wyzwanie stanowi znalezienie odpowiednich mebli i oryginalnych dodatków, które razem stworzą spójną całość.
W aranżacjach retro bardzo łatwo o przesadę i brak harmonii. Nieodpowiedni dobór elementów bądź ich zbyt duża liczba mogą sprawić, że przestrzeń będzie przytłaczająca, a nawet groteskowa. Decydując się na stworzenie wyjątkowej sypialni vintage, dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem i… uzbroić się w cierpliwość. Poszukiwania wyjątkowych przedmiotów, a w szczególności godnych uwagi mebli, mogą bowiem zająć trochę czasu.
Kolorystyka sypialni vintage
Nie da się wskazać jednej, charakterystycznej dla stylu vintage, kolorystyki. Dobór barw zależy od wybranej aranżacji i czasów, jakimi jest inspirowana. Na początku XX wieku jednymi z najmodniejszych kolorów były stonowane pastele, w latach 70. ich miejsce zajęły nieco bardziej odważne odcienie. W pomieszczeniach królowały wówczas m.in. musztardowy żółty czy też czerwień. Wnętrza były zdecydowanie bardziej nonszalanckie i intensywne.
W sypialni vintage dla romantyków królować może delikatny róż, fiolet czy też zieleń. Tego typu kolorystyka charakterystyczna jest dla wnętrz urządzonych w stylu shabby chic.
Wybierz plakat do sypialni w stylu vintage
Tapety w sypialni vintage
Romantyczny charakter wnętrza uzyskać można także dzięki kwiatowym i roślinnym motywom. Jednym z najprostszych sposobów na ich wprowadzenie do pomieszczenia jest zastosowanie tapety w kwiaty. Niezwykle szeroki wybór tego typu dekoracji pozwoli na idealne kolorystycznie dopasowanie do wnętrza. Doskonale sprawdzą się również fototapety vintage i retro.
Meble w stylu retro do sypialni
Nie da się ukryć, że główną rolę w sypialni vintage grają meble. To one nadają przestrzeni specyficznego i wyjątkowego charakteru. Kompletując swoją zabudowę, dużą uwagę należy zwrócić na łóżko, czyli centralny punkt każdej sypialni. Podobnie jak w przypadku kolorystyki bardzo wiele zależy od klimatu, jaki chce się uzyskać w pomieszczeniu.
- 1. Łóżko metalowe – idealna propozycja do kobiecej i romantycznej sypialni vintage. Wybierając biały kolor kutego żelaza, pomieszczenie zyska lekkości i stanie się bardziej subtelne. Połączenie metalu ze zwiewnymi materiałami np. w formie baldachimu umożliwi stworzenie prawdziwie romantycznego i niezwykle przytulnego wnętrza.
- 2. Łóżko drewniane – klasyczne i bardzo bezpieczne. Aby dodać mu odpowiedniego charakteru retro, dobrze jest celowo je postarzyć. Można to zrobić zarówno malując je kilkoma warstwami farby w taki sposób, by stworzyć zacieki bądź też po pomalowaniu odpowiednio je poprzecierać.
- 3. Łóżko z tapicerowanym wezgłowiem – koniecznie w intensywnym kolorze. Miękki zagłówek stanowić będzie uroczą ozdobę wnętrza urządzonego w stylu lat 70. XX wieku.
Oprócz łóżka w retro sypialni powinna znaleźć się także starodawna szafa oraz szafki nocne. Niezwykle urokliwy akcent stanowić będzie także zamykana skrzynia, w której trzymać można pościel. Ważne, aby meble wykonane były z naturalnego drewna, które nosi na sobie ślady użytkowania. W sypialni retro doskonale prezentuje się również toaletka. Dawniej stanowiła ona nieodłączny element tego typu przestrzeni, obecnie jest raczej rzadkością. Większość czynności pielęgnacyjnych wykonuje się bowiem w łazience. Jeżeli jednak zależy Ci na stworzeniu prawdziwej retro sypialni, koniecznie zadbaj o to, by pojawiła się w niej drewniana toaletka z antycznym wykończeniem. Przestrzeń tę pomoże oddzielić np. parawan retro.
Sypialnia w starym stylu – jakie dekoracje wybrać?
Sypialnia vintage uwielbia oryginalne dekoracje. Przedmioty z duszą doskonale podkreślają aranżację, a w wielu przypadkach nadają jej ostatecznego charakteru.
- Dywan – to element, którego nie może zabraknąć w sypialni vintage. Ociepla przestrzeń i sprawia, że staje się ona zdecydowanie bardziej przytulna. Wybór niepowtarzalnego i lekko oldschoolowego wzoru z pewnością umożliwi stworzenie unikatowego wnętrza. Decydując się na styl retro, najlepiej wybierać dywany, które wzorami przypominają dywany perskie, a także są dodatkowo postarzane.
- Zasłony – obowiązkowe w sypialni nie tylko jako element dekoracyjny, ale i praktyczny. Dopasowane kolorystycznie do wnętrza wprowadzać będą intymny i przytulny klimat. Oprócz zasłon charakterystyczne dla stylu vintage są także firanki upinane na środku.
- Rośliny – okazuje się, że one też mogą być retro! Większość popularnych obecnie roślin doniczkowych zdobiła wnętrza dawnych mieszkań i domów. Mowa tutaj m.in. o jednej z najmodniejszych roślin, czyli monsterze dziurawej, a także anturium czy alokazji. Wzbogacenie wnętrza o zielone akcenty z pewnością je odświeży i ociepli. Wybierając konkretne gatunki, warto jednak zwrócić uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu i zestawić je z wymaganiami rośliny.
- Oświetlenie – stylowe lampy z uroczymi abażurami, duże metalowe żyrandole z kryształkami, a może patynowe kinkiety? Wybór należy do Ciebie! Ważne, by oświetlenie współgrało z panującym we wnętrzu klimatem i przypominało dawne epoki.
- Zegary – to najbardziej charakterystyczne elementy niemal każdego pomieszczenia w stylu vintage. Doskonale sprawdzają się zarówno zegary wiszące, jak i stojące (koniecznie dużych rozmiarów). Najlepiej wybierać takie z postarzaną tarczą i rzymskimi cyframi.
- Lustra – pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną – powiększają wnętrze, rozświetlają je, a także pomagają w codziennym przygotowywaniu makijażu. Lustra do sypialni vintage powinny być dużych rozmiarów i posiadać ozdobne metalowe ramy.
- Obrazy vintage – wśród motywów, które idealnie wpisują się w klimat vintage wymienić można m.in. rośliny, kwiaty, postarzane mapy świata czy też historyczne środki transportu np. monocykl. Chcąc wprowadzić do wnętrza klimat vintage, dobrze jest wybierać obrazy czarno-białe bądź w sepii. Sypialnia retro może także zostać ozdobiona plakatami vintage.
- Poduszki, narzuty i koce – przedmioty te sprawią, że sypialnia stanie się przytulna i klimatyczna. Kolorowe, ozdobne poduszki, a także ciepłe pledy to idealny pomysł na jesienny bądź zimowy wieczór! Do tego zestawu warto dołączyć jeszcze aromatyczne świece, które nie tylko będą pięknie pachnieć, ale i prezentować się na nocnej szafce.
Wśród retro dekoracji wymienić można również gramofony, płyty winylowe oraz różnego rodzaju kufry. Warto zastanowić się, w jaki sposób można nadać przedmiotom drugie życie i wykorzystać je we wnętrzu w sposób praktyczny. Ze starych i skórzanych walizek retro robić można np. szafki nocne.
Sypialnia w starym stylu to propozycja dla osób, które uwielbiają stylowe dodatki i doskonale czują się pośród starodawnych przedmiotów. To przestrzeń wręcz idealna dla osób o romantycznej i nieco nostalgicznej naturze. Główną rolę grają w niej urokliwe i stare meble, a także starannie dobrane dekoracje.