tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Jak udekorować kącik do czytania?

Uwielbiasz czytać książki i pragniesz stworzyć w swoim domu kącik do czytania? Dowiedz się, jak to zrobić zarówno w małej kawalerce, jak i na znacznie większym metrażu. Poznaj kilka niezawodnych dekoracji, które sprawią, że Twoje wnętrze stanie się niezwykle klimatycznym miejscem do oddawania się swojej pasji.

kącik do czytania

Kącik do czytania – przytulna przestrzeń w Twoim domu!

Czytanie książek to czynność, która umila długie jesienne wieczory i pozwala przenieść się w alternatywną rzeczywistość. Aby jeszcze bardziej celebrować te piękne chwile, warto zwrócić szczególną uwagę na otoczenie. Wygodny fotel, ciepły koc czy też nastrojowe światło pozwolą jeszcze mocniej zatopić się w lekturze.

Kącik do czytania powinien być przytulny i idealnie dopasowany do preferencji domowników. Urządzić go można zarówno w kawalerce, jak i nieco większym mieszkaniu. Może znajdować się w sypialni, salonie czy też w domowym biurze. Najważniejsze, by czuć się w nim komfortowo i wygodnie. Dobrze, gdy panuje tam spokój i względna cisza, które pozwalają się zrelaksować i skoncentrować na lekturze.

kącik do czytania

Jak stworzyć przytulny kącik do czytania?

Miejsce do czytania powinno zapewniać nie tylko wygodę, ale i odpowiednie światło, które umożliwiać będzie bezpieczne czytanie książek. Najlepiej zatem wyodrębnić przestrzeń, która będzie miała bezpośredni dostęp do naturalnego światła. Należy jednak pamiętać, by pomimo tego, wyposażyć kącik w bezpieczne oświetlenie sztuczne.

Kącik do czytania w kawalerce

Jeżeli chcesz urządzić miejsce do czytania na niewielkiej przestrzeni, wystarczy, że wyodrębnisz przestrzeń za pomocą miękkiego dywanu bądź też stylowego parawanu, które zapewni Ci prywatność. Wewnątrz „małego wnętrza” powinien znaleźć się wygodny fotel, a także stojąca lampa, która umożliwi czytanie nawet po zmierzchu.

Miejsce do czytania w dużym domu

Posiadanie większej przestrzeni, zwiększa możliwości aranżacyjne. Tworząc kącik do czytania na dużym metrażu, można pokusić się nie tylko o wygodny fotel z podłokietnikami, ale i sofę, która umożliwi czytanie w dowolnej pozycji. Obok niej może znaleźć się stolik kawowy, na którym postawić można aromatyczną kawę bądź też na chwilę odłożyć ulubioną książkę.

Duża przestrzeń stwarza również doskonałe warunki do tego, by umieścić w niej regały z książkami. To idealna opcja dla posiadaczy bogatych kolekcji, która oprócz swojej oczywistej funkcji stanowić będzie również doskonałą ozdobę wnętrza. Półki z książkami najlepiej jest wykonać na specjalne zamówienie. Opcja ta umożliwia idealne dopasowanie mebli do panujących we wnętrzu warunków, a nawet do rozmiaru książek. Niezwykle urokliwie prezentują się regały wykonane z naturalnego drewna. Pasują one do większości stylów aranżacyjnych. Zwolennicy nieco bardziej nowoczesnych rozwiązań mogą umieścić w swoim wnętrzu regały wykonane z metalu, które idealnie podkreślą styl loftowy bądź industrialny.

Decydując się na stworzenie przytulnej biblioteki, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał i jakość wykonania regałów. Wszystko po to, by półki nie odkształciły się pod ciężarem książek.

kącik do czytania

Dekoracje do kącika czytelniczego w domu

Solidne meble i wygodne fotele to jednak nie wszystko. Aby przestrzeń do czytania książek była jeszcze bardziej przytulna i komfortowa, warto zadbać o odpowiednie dekoracje.

Jedną z naszych propozycji jest zastosowanie na jednej ze ścian fototapety książki, dzięki której można stworzyć pokaźną bibliotekę nawet w niewielkim pomieszczeniu. Niezwykle szeroki wybór tego typu dekoracji pozwala na idealne dopasowanie konkretnego modelu do indywidualnych preferencji. Wśród nich znaleźć można fototapetę imitującą prawdziwie klasyczną, a nawet monumentalną bibliotekę, jak i nieco bardziej nowoczesne czy romantyczne jej odsłony.

Niezwykle istotnym i wspomnianym już elementem jest odpowiednie oświetlenie. Przytulny kącik do czytania powinien mieć przynajmniej dwa źródła światła – naturalne i sztuczne. Odpowiednio dopasowane umożliwia czytanie lektur bez nadwyrężania wzroku. Niezwykle istotne jest właściwe dobranie zarówno barwy światła, jak i mocy żarówki. Najlepiej zdecydować się na żarówki o mocy od 40 do 60W o barwie jak najbardziej zbliżonej do światła naturalnego. Może to być około 4000K. Aby oświetlenie pełniło nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną, dobrze jest skupić się również na jego estetyce. Wybierać można spośród lamp stojących, wiszących czy też kinkietów i dopasować je do aranżacji pomieszczenia.

Kącik do czytania przy oknie przytulnie będzie prezentować się, gdy oprócz oświetlenia sztucznego zadba się również o odpowiednią aranżację okna. Delikatna firanka, zasłony z naturalnego materiału czy też zielone rośliny doniczkowe z pewnością stworzą wyjątkowy klimat we wnętrzu.

kącik do czytania

Ozdoby do kącika do czytania w salonie

Aranżując kącik do czytania w salonie, należy pamiętać, by był on spójny z całością pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie go w rogu pomieszczenia, w taki sposób, by nie wyróżniał się zbyt na tle pozostałych elementów wnętrza. Wówczas warto zadbać nie tylko o wygodną sofę, ale i fotel. Doskonale sprawdzi się klasyczny uszak z podnóżkiem bądź też fotel w kształcie jajka. Obydwa modele zapewniają wyjątkowy komfort i wygodę.

Obok fotela dobrze jest umieścić wysoką lampę stojącą, która oświetlać będzie strony książki po zmroku. Warto zadbać również o stolik kawowy bądź mały regał, na który bez problemu odłożyć będzie można ulubione lektury. Jeżeli kącik do czytania znajduje się w pobliżu okna, książki można ustawić na parapecie. Na stoliku znaleźć się mogą zapachowe świece, które wypełnią pomieszczenie przyjemną wonią.

Kącik do czytania w salonie wyróżnić można również stosując ozdobny dywan, obrazy czy też plakaty, które w bezpośredni sposób nawiązują do konkretnych tytułów książek.

Wybierz plakat do kącika czytelniczego

Modny kącik do czytania w sypialni

Przytulny kącik do czytania urządzić można również w sypialni. Z reguły panuje tam znacznie spokojniejsza i bardziej intymna atmosfera niż w każdym innym pomieszczeniu domu czy mieszkania. Aranżując kącik do czytania w sypialni, warto odróżnić go od reszty pomieszczenia. Można zrobić to np. malując ścianę na inny kolor bądź ozdabiając ją fototapetą bądź galerią obrazów czy plakatów. Ciekawym rozwiązaniem, które z pewnością doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o małym metrażu, jest zastosowanie parawanu do sypialni, który zapewni poczucie prywatności w każdym momencie.

Kącik do czytania w sypialni może zostać dodatkowo wzbogacony o delikatne ozdoby, które sprawią, że spędzanie w nim czasu stanie się jeszcze większą przyjemnością. Mowa tutaj przede wszystkim o zapachowych świecach czy też designerskich wazonach ze świeżymi kwiatami bądź trawą pampasową.

Wybierz fototapetę imitującą biblioteczkę

Kącik do czytania przy oknie

Jednym z najlepszych miejsc do zaaranżowania kącika do czytania jest miejsce tuż przy oknie. Zapewnia ono dużą ilość naturalnego światła, które zachęca do korzystania z niego nie tylko podczas zimnych i długich wieczorów. Najlepiej sprawdzi się ekspozycja wschodnia bądź południowa ze względu na optymalne dla oczu oświetlenie.

Niezwykle efektownie prezentują się kąciki do czytania z szerokim parapetem, na którym bez problemu można usiąść. Warto wzbogacić go wówczas o miękkie poduszki i pledy. Pod parapetem znaleźć się może niski regał z książkami bądź wiklinowe koszyki, w których znajdą się ulubione lektury. W przypadku wąskich parapetów przestrzeń tego typu można bez problemu stworzyć za pomocą mebli wykonanych na specjalne zamówienie.

kącik do czytania

Kącik do czytania wśród zieleni

Kącik do czytania urządzić można również na tarasie bądź w zimowym ogrodzie. Eksplorowanie alternatywnej rzeczywistości w otoczeniu natury z pewnością pozwoli się zrelaksować i odprężyć. Urządzając tego typu przestrzeń, warto zadbać o komfortowy zestawy wypoczynkowy, który bez problemu można przenieść w dowolne miejsce. Mogą to być meble wykonane z wikliny, składane fotele bądź też dmuchane pufy. Uwagę zwrócić należy również na oświetlenie. Zbyt mocne promienie słoneczne mogą uniemożliwiać czytanie, a także prowadzić do poparzenia słonecznego. Warto zatem zadbać o odpowiednie zadaszenie, np. regulowaną markizę czy też zwiewne zasłony.

Przytulny kącik do czytania to wyjątkowe miejsce, które sprzyja relaksowi i odprężeniu. Jego aranżacja możliwa jest bez względu na styl, w jakim urządzone zostało mieszkanie czy też jego metraż. Najważniejsze, by zadbać o wygodny fotel, a także kilka dekoracji, które odpowiedzialne będą za stworzenie wyjątkowego klimatu!

Więcej artykułów w kategorii Dekoracja wnętrz