tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu - wykonują swoje obowiązki zdalnie, trudnią się wolnymi zawodami lub prowadzą własny biznes. Biuro w domu to ogromna wygoda ze względu na brak konieczności dojazdów i elastyczny czas pracy. Jest to również ogromne wyzwanie, bo często trudno w takim otoczeniu skupić się na obowiązkach i oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Jak urządzić biuro w domu lub miejsce do nauki dla dziecka, aby pracować efektywnie?

Biuro w domu - inspiracje przestrzenne

Kto z nas nie chciałby rozsiąść się w wygodnym fotelu we własnym gabinecie, w spokojniej części domu, oddalonej od codziennej krzątaniny? W takim miejscu zdecydowanie łatwiej skoncentrować się na pracy i odseparować od spraw domowych. Nowoczesne biuro w domu to komfortowa opcja dla prowadzących własny biznes i przyjmujących klientów w domu. Wtedy aranżacja gabinetu domowego powinna zawierać osobne wejście, aby uniknąć niezręcznych sytuacji dla domowników, jak i odwiedzających. W gabinecie można również zaaranżować strefę relaksu - dużą sofę dla gości czy kącik do czytania, który pomoże zregenerować się przez kilka minut w ciągu dnia.

biuro w domu
obraz mapa swiata

Świat malowany akwarelami

Obraz na płótnie nr: 55464

zobacz

Kompaktowy biznes

Większość z nas niestety nie może pozwolić sobie na przestrzeń biurową w oddzielnym pomieszczeniu w domu. Problem można jednak rozwiązać, gospodarując kąt w miejscu o innym przeznaczeniu, np. w salonie, tworząc funkcjonalne, małe biuro w domu. Zamiast typowego biurka wybierz stół, który przyda się w razie wizyty gości, lub mebel, który będzie można łatwo przestawić. Możesz również umieścić biurko we wnęce lub zamontować chowany w meblach blat - to opcja dla osób, które nie pracują wiele godzin, ale chcą mieć miejsce do organizowania spraw domowych (np. ustalania budżetu czy płacenia rachunków). Doskonale sprawdzi się rozwiązanie, które dopiero zyskuje na popularności. Mini biuro w domu parawanem można odgrodzić rozkładanym parawanem. Na czas pracy, taki parawan zapewni wizualną izolację, pozwalając skupić się na pracy, a po skończony ośmiu godzinach można go wygodnie złożyć, łącząc biuro z przestrzenią domową. Dzięki temu aspekt estetyczny nie ucierpi a wręcz uzyska dodatkowy element estetyczny.

Nie najlepszym za to pomysłem jest aranżacja biura w domu poprzez łączenie przestrzeni biurowej z sypialnią. Widok zalegających dokumentów może powodować stres i problemy ze snem. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, podziel pokój na strefy. Przestrzenie możesz podzielić przy pomocy regałów, mebli, parawanu czy drzwi przesuwnych. Innym wyjściem jest zastosowanie różnego oświetlenia.

W przypadku pomieszczeń wielofunkcyjnych, ważne jest zachowanie równowagi i wyznaczanie priorytetów we wnętrzu, dlatego w tym wypadku lepiej miejsce do pracy urządzić w podobnym stylu jak resztę pomieszczenia, aby nie wybijało się ono na pierwszy plan. Organizując Biuro w domu - inspiracje do estetycznego i optymalnego wykorzystania wydzielonej przestrzeni możemy czerpać z pragmatycznego podejścia. Czego potrzebujemy? Jak układ będzie dla nas najbardziej odpowiedni? Jak możemy sobie najlepiej pomóc?

Małe biuro w domu - na co zwrócić uwagę

Jeżeli życzymy sobie mieć nowoczesny gabinet w domu - aranżację tej przestrzeni najlepiej zacząć od jej centralnego i najważniejszego punktu, czyli biurka. Zgodnie z zasadami feng shui biurko powinno stać przodem do drzwi, w przeciwnym razie nieświadomość tego, co dzieje się za Twoimi plecami, może powodować niepokój i trudności z koncentracją. Biurko najlepiej ustawić bokiem do okna - dzięki temu ilość światła będzie odpowiednia, ale nie będzie Cię ono raziło w oczy ani odbijało się od monitora komputera. Warto również wziąć pod uwagę coraz bardziej popularną łączność audiowizualną ze współpracownikami. Służą nam do tego różne komunikatory, umożliwiające widzenie swojego rozmówcy. Nie lubimy jednak, gdy nasi rozmówcy mają zbyt duży wgląd w naszą prywatność, dlatego dobrze jest również ustawić monitor komputera lub kamerę w taki sposób, aby nie paraliżować całego pomieszczenia wideokonferencją. Nasza komunikacja nie będzie w ten sposób narażona na elementy rozpraszające.

Biuro w domu, aranżacje przestrzeni pracowniczej i jego elementów powinniśmy zacząć od wzięcia pod uwagę charakteru swojej pracy. Jeśli jesteś grafikiem, przyda się duży blat, na którym zmieści się komputer i tablet graficzny, jeśli masz dużo dokumentów, przyda się miejsce do ich przechowywania i segregowania. Warto wybrać biurko z jasnym i matowym blatem, szczególnie dla dzieci lub młodzieży, dzięki czemu brak dużego kontrastu pomiędzy blatem a kartką nie będzie męczyć wzroku. Optymalny rozmiar blatu to:

  • 120 - 160 cm długości
  • 80 - 90 cm szerokości

Przestrzeń na nogi powinna mieć wymiary przynajmniej:

  • 70 cm szerokości
  • 60 cm głębokości

Odpowiednia wysokość stołu do pracy to od 70 do 76 cm. Bardzo ważny jest wybór krzesła - wielogodzinne siedzenie w złej pozycji może powodować przykre dolegliwości w postaci bólów kręgosłupa. Krzesło powinno mieć ergonomiczne oparcie dopasowuje do kształtu pleców, podłokietniki (po położeniu dłoni na klawiaturze zgięcie w łokciu powinno tworzyć kąt prosty) oraz regulowaną wysokość (stopy powinny leżeć płasko na podłodze, a nogi zgięte w kolanach powinny mieć kąt 90 stopni). Nie od rzeczy jest też konsultacja ze specjalistą lekarzem na temat tego, jakie krzesło i jak ustawione, będzie dla nas odpowiednie. Kwestię tę warto również rozszerzyć na tradycyjne miejsce pracy, w biurze firmy.

Światło, kolory i zapachy

Małe biuro w domu, aranżacje którego mają wpływ na ponad jedną trzecią naszej codziennej aktywności, składają się z wielu bardzo istotnych elementów, między innymi dobrego oświetlenia. Oczywiście najlepsze jest światło dzienne, ale na pewno będziesz również wspomagać się oświetleniem sztucznym. W takim wypadku dobrze jest połączyć światło ogólne z lampką ustawioną na biurku. Ważne, aby znajdowała się ona po lewej stronie dla osoby praworęcznej, a po prawej dla osoby leworęcznej. Dzięki temu unikniesz cienia rzucanego przez dłoń. Jeśli do pracy potrzebujesz spokoju, lepiej we wnętrzu postawić na odcienie jasne lub pastelowe, które wspomogą wyciszenie. Nie zapomnij także o zapachach! Pracy umysłowej będzie sprzyjać woń bazylii, tymianku, kolendry, rozmarynu, melisy czy grejpfruta.

Nowoczesny gabinet w domu - aranżacje ułatwiające pracę

Nadaj swojej przestrzeni osobisty charakter. Możesz umieścić na ścianie ulubiony obraz lub motywujący plakat. Grafika plakatowa pokazująca krajobraz lub przyrodę i jej elementy pozwoli urozmaicić przestrzeń biurową, a jednocześnie nie będzie stanowić elementu rozpraszającego uwagę. Ciekawym pomysłem jest przerobienie starych mebli, np. oklejenie tapetą nudnej szafki. Ważną rolę pełnią też rośliny - produkują dużo tlenu, jonizują powietrze i ożywiają atmosferę, a kolor zielony uspokaja i daje odpoczynek oczom.

Dobra organizacja to podstawa!

Porządek w miejscu pracy przyczynia się do lepszej efektywności oraz oszczędności czasu i nerwów na szukanie potrzebnych przyborów. Postaraj się, aby na blacie znajdowały się jedynie niezbędne narzędzia. Jeśli masz niewiele miejsca, nowoczesny gabinet w domu, aranżacje jego przestrzeni najlepiej oprzeć o funkcjonalne elementy, takie jak haczyki, półki lub w różnego rodzaju organizery zamontowane na drzwiczkach mebli lub na ścianie przy biurku.

Pamiętaj, że biuro w domu to przestrzeń, która powinna być urządzona z zachowaniem zasad ergonomii, ale warto zadbać również o jej aspekt dekoracyjny. Mamy nadzieję, ze nasze porady pomogą Ci w wygospodarowaniu kącika sprzyjającego skupieniu i efektywnej pracy, a przy tym miłego dla oka.

Wybierz parawan do biura w domu