tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Salon w stylu klasycznym – poczuj elegancję i szyk w swoim wnętrzu!

Zastanawiasz się, w jakim stylu najlepiej urządzić salon? Chcesz, by był elegancki, szykowny, a zarazem przytulny? Postaw na klasykę! Dowiedz się, jak urządzić salon w stylu klasycznym i stworzyć ponadczasowe i uniwersalne wnętrze.

salon w stylu klasycznym

Salon w stylu tradycyjnym – elegancko i bezpiecznie

Styl klasyczny jest ponadczasowy i uniwersalny. Jego ogromną zaletą jest fakt, że dobrze czują się w nim niemal wszyscy – zarówno minimaliści, jak i miłośnicy bogato zdobionych wnętrz. Wszystko to zasługa panującej wewnątrz harmonii, którą tworzą ciepłe barwy, proste meble i wyważone dodatki.

Klasyczne aranżacje swój początek miały już w starożytności. Od tego czasu nieustannie się rozwijały, posiadając kilka odmian. Można powiedzieć, że synonimem stylu klasycznego jest styl angielski, w którym króluje prostota, symetria i harmonia. Jego cechą charakterystyczną, a jednocześnie jedną z największych zalet jest to, że wykorzystuje sprawdzone rozwiązania, które niezależnie od rozmiaru i rodzaju przestrzeni prezentują się elegancko, szykownie i efektownie.

Salon – styl klasyczny z nowoczesnym

Styl klasyczny nigdy nie wyjdzie z mody. To zasługa starannie dopasowanych materiałów, cechujących się wysoką jakością, a także sprawdzonych rozwiązań, które sprawiają, że pomieszczenie staje się funkcjonalne. Dzięki odpowiednim surowcom, stylowym dodatkom i eleganckim meblom salon klasyczny zawsze prezentuje się nienagannie.

Decydując się na salon klasyczny, najważniejsze jest, by zachować spójność absolutnie w każdym elemencie. Wiele osób rezygnuje z urządzania wnętrz w tym stylu w obawie, że pomieszczenie będzie „muzealne”, surowe i bez wyrazu. Nic bardziej mylnego, współczesna wersja stylu klasycznego może być niezwykle efektowna, pod warunkiem, że zadba się o to, by każda część aranżacji była dopasowana do poprzedniej. Pod uwagę należy wziąć zarówno kolor ścian, meble, oświetlenie, jak i najmniejsze nawet, dodatki.

Połączenie stylu klasycznego z nowoczesnym daje ogromne pole do eksperymentów. Klasykę można urozmaicić nieco bardziej współczesnymi elementami, wprowadzając do wnętrza powiew świeżości. Przeplatanie się z pozoru niepasujących do siebie przedmiotów może stworzyć nadzwyczaj oryginalny i unikatowy efekt, który idealnie odpowie na potrzeby domowników.

salon w stylu klasycznym

Salon klasyczny i jego kolorystyka

Kolorystyka klasycznego salonu powinna być neutralna, a co za tym idzie elegancka. Najlepiej postawić na jasną paletę barw, przełamaną dodatkami w nieco ciemniejszym odcieniu. Jedną z najbezpieczniejszych opcji jest wykorzystanie beżu. Będzie on stanowił doskonałą bazę do mebli w kolorze głębokiego brązu, a także kremowych dodatków. Na kremowych ścianach doskonale prezentować się będą także tapety do salonu z tradycyjnymi, klasycznymi motywami. Odcienie beżu doskonale komponować się będą także ze złotem i kością słoniową. W klasycznym salonie sprawdzą się również kolory takie jak:

  • brąz,
  • biel,
  • szary,
  • turkus,
  • butelkowa zieleń,
  • ciemny granat.
salon w stylu klasycznym

Klasyczne meble w salonie tradycyjnym

Niezwykle istotnym elementem w klasycznym wnętrzu są meble. Nie może zabraknąć dużej, komfortowej i tapicerowanej sofy, która stanowić będzie centralny punkt salonu. Meble wypoczynkowe powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów – najlepiej sprawdzi się nie tylko naturalna skóra, ale i stylowy materiał.

Wybierając szafki, półki czy komody, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jakość mebli. Wykonane z wysokiej jakości drewna z dbałością o najmniejszy nawet detal prezentować się będą elegancko i ekskluzywnie. Dobrze jest unikać przesadnych zdobień, na rzecz bardziej uproszczonych form, które harmonizować będą przestrzeń. Ich prostota sprawi, że będą prezentować się niezwykle elegancko i luksusowo.

Klasyczny salon bardzo często kojarzy się także z kominkiem, przy którym znajduje się strefa wypoczynkowa. Tego typu element stanowi niezwykłe dopełnienie aranżacji. Naturalne światło w połączeniu z charakterystycznym dźwiękiem trzaskającego ognia doskonale relaksuje i pozwala na błogi odpoczynek.

Wybierz obraz do salonu w stylu klasycznym

Oświetlenie w klasycznym salonie

Elegancki, a zaraz przytulny klimat klasycznego salonu to między innymi zasługa odpowiednio dobranego oświetlenia.

  • 1. Lampa wisząca – zazwyczaj oświetla jedynie fragment pomieszczenia, więc najlepiej powiesić ją np. nad rodzinnym stołem. Wybierając lampę wiszącą, najlepiej wybrać taką, która będzie utrzymana w stonowanej i pasującej do klasycznej aranżacji kolorystyce – beż, szary czy biel. Lampa powinna cechować się prostą formą i wysoką jakością wykonania.
  • 2. Żyrandol – jego zadaniem jest rozświetlanie całego pomieszczenia, stanowi główne źródło światła i montowany jest zazwyczaj pośrodku pomieszczenia. Najbardziej charakterystyczne dla stylu klasycznego żyrandole charakteryzują się bogatymi zdobieniami, a także kryształowymi elementami.
  • 3. Kinkiet – dodatkowe źródło światła, które wprowadza do wnętrza odpowiedni nastrój. Montowany jest bezpośrednio na ścianie i najczęściej stanowi także niebanalną dekorację pomieszczenia.

Klasyczny salon i nowoczesne dodatki

Dopełnienie klasycznej aranżacji tworzą starannie dopasowane dodatki.

  • Lustra – to niewątpliwie wręcz obowiązkowa dekoracja klasycznego salonu. Pokaźnych rozmiarów lustro w bogato zdobionej ramie nie tylko podkreśla wykwintny charakter pomieszczenia, ale i rozświetla, a także optycznie powiększa salon.
  • Tekstylia – salon w stylu klasycznym to także ekskluzywne tkaniny. Urządzając wnętrze, nie można zapomnieć o długich i ciężkich zasłonach, idealnie dopasowanych do panującej w pomieszczeniu kolorystyki. Drapowane, wykonane z aksamitu prezentować się będą niezwykle elegancko i wytwornie. Na drewnianym parkiecie doskonale wyglądać będzie także dywan, który ociepli wnętrze i sprawi, że stanie się ono bardziej przytulne.
  • Rośliny – to dość uniwersalny dodatek do wnętrza urządzonego w niemal każdym stylu. Warto jednak zachować umiar i wybrać znacznie mniejszą liczbę roślin niż np. do salonu w stylu boho czy urban jungle. Dwa bądź trzy egzemplarze będą w zupełności wystarczające. Decydując się na posiadanie roślin, warto dopasować do nich pasujące do aranżacji doniczki bądź osłonki.
  • Obrazy do pokoju – to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów klasycznych wnętrz. Idealnym miejscem na tego typu dekorację jest ściana nad kominkiem. Motyw obrazu powinien doskonale współgrać z przestrzenią, a także być zgodny z gustem domowników. Najlepiej, by oprawiony był w ozdobną ramę.
salon w stylu klasycznym

Klasyczny salon w bloku

Decydując się na urządzenie tradycyjnego salonu na niewielkiej przestrzeni, skupić należy się przede wszystkim na optycznym powiększeniu i rozświetleniu wnętrza. Dobrze jest także zrezygnować z pokaźnej zabudowy i zbyt dużych mebli wypoczynkowych. Lepiej postawić na kanapę nieco mniejszych rozmiarów bądź praktyczny narożnik, który zapewni miejsce dla wszystkich domowników. Obok mebli wypoczynkowych powinien znajdować się niewielki stolik kawowy, który okaże się być niezwykle pomocy np. podczas odwiedzin gości. Małą przestrzeń dobrze jest pomalować na jasne kolory, a także wzbogacić lustrami oraz fototapetami tworzącymi złudzenie optyczne. Lepiej zrezygnować także z długich i ciemnych zasłon i zastąpić je nieco delikatniejszym i jaśniejszym materiałem.

Tradycyjny salon w bloku wymaga także odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej, by wpadało do niego jak najwięcej światła naturalnego, dzięki któremu uniknie się efektu przeładowania. Wybierając oświetlenie sztuczne, zadbać należy przynajmniej o trzy źródła światła.

Klasyczny salon z jadalnią

Tradycyjny salon z dużym metrażem doskonale komponuje się z jadalnią. Wówczas jednym z najbardziej istotnych i rzucających się w oczy elementów w przestrzeni jest dużych rozmiarów stół. To centrum życia rodzinnego, miejsce rozmów i spotkań z przyjaciółmi. Decydując się na połączenie salonu z jadalnią, warto pamiętać o tym, by wszystkie elementy był ze sobą spójne stylistycznie i kolorystycznie.

W klasycznym salonie połączonym z jadalnią powinien znaleźć się stół wykonany z wysokiej jakości drewna, który może zostać przykryty obrusem bądź elegancką serwetą czy bieżnikiem. Najlepiej prezentować się będzie prosta forma, pozbawiona przesadnych dekoracji. Do stołu należy dobrać drewniane krzesła w tym samym kolorze. Jeżeli pozwala na to metraż, dobrze jest umieścić w klasycznym salonie z jadalnią przeszklonej witryny, w której znajdzie się wykwintna zastawa.

Klasyczna aranżacja salonu jest ponadczasowa i uniwersalna. Doskonale prezentuje się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. To opcja idealna dla osób, które z jednej strony uwielbiają elegancję, a z drugiej chcą poczuć się w swoim wnętrzu przytulnie i komfortowo. W klasycznym salonie z pewnością odnajdą się tradycjonaliści, którym zależy zarówno na harmonii, jak i funkcjonalności.

Więcej artykułów w kategorii Salon