tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Styl eklektyczny w salonie

Nie możesz zdecydować się na jeden styl aranżacyjny wnętrza? Inspirują Cię oryginalne pomieszczenia i lubisz nieoczywiste połączenia? Wprowadź do swojego salonu styl eklektyczny i ciesz się niezwykle gustowną przestrzenią, która jest zgodna z Twoim gustem!

Styl eklektyczny w salonie

Styl eklektyczny w salonie – jak wprowadzić go do wnętrza?

Eklektyzm znany jest od drugiej połowy XIX wieku. Wnętrze urządzone w tym stylu to prawdziwa mieszanka aranżacyjnych motywów, kolorów oraz mebli pochodzących z różnych epok. Eklektyzm nie polega jednak na wrzuceniu w jedno pomieszczenie przypadkowych elementów. Styl ten to starannie zaplanowany, harmonijny misz masz, który pozwala na stworzenie prawdziwie unikatowego efektu, który nigdy nie będzie prezentować się nudno.

Styl eklektyczny, ze względu na swoją różnorodność, jest trudny do określenia. Nie ma w nim ścisłych reguł, a także charakterystycznych elementów, które mogłyby stać się jego wyróżnikami. Nie posiada on konkretnej definicji. Jest bowiem pozbawiony granic i założeń. Polega przede wszystkim na sprawnym łączeniu przedmiotów, faktur i kolorów. Wszystko to musi jednak odbywać się w kontrolowanych warunkach, z wyczuciem estetyki i harmonii pomieszczenia.

Chcąc urządzić swój salon w stylu eklektycznym, należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i dobrze zaplanować przestrzeń. Prawdziwie oryginalne i elektryzujące wnętrze, wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na poszukiwania odpowiednich mebli oraz pasujących do nich dekoracji. Pośpiech i nieumiejętne łączenie poszczególnych elementów może bowiem skutkować chaosem i nieładem, które skutecznie uniemożliwiać będą komfortowy wypoczynek.

Styl eklektyczny w salonie

Gdzie sprawdzi się styl eklektyczny?

Eklektyzm to styl aranżacyjny, który sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Doskonale prezentować się będzie w salonie połączonym z kuchnią, a także sypialni. To propozycja przede wszystkim dla odważnych, młodych i kreatywnych osób, które nie boją się eksperymentować. W przestrzeni urządzonej w tym stylu dobrze czuć się będą zarówno osoby sentymentalne, jak i miłośnicy częstych zmian. Eklektyzm uwielbiany jest również przez artystów i osoby wrażliwe na piękno sztuki.

Eklektyczny salon – jak urządzić?

Spójne i harmonijne wnętrze to często efekt wielu prób i błędów. Brak jakichkolwiek wyróżników sprawia, że tylko nieliczni są w stanie stworzyć go w krótkim czasie. Istnieje jednak kilka cech charakterystycznych, które obecne są w większości pomieszczeń urządzonych w tym stylu. Nie dotyczą one jednak konkretnych i sprawdzonych rozwiązań, ale pewnych działań i połączeń, które warto zastosować.

Mieszanka stylów

Styl eklektyczny to przede wszystkim połączenie wielu różnych stylów. Bezpieczną opcją, idealną dla początkujących, jest wybór dwóch z nich. Z czasem jednak wnętrze wzbogacić można o kolejne elementy, które zgrabnie wprowadzą kolejne motywy aranżacyjne.

Jednymi z najczęściej wybieranych połączeń są:

 • styl klasyczny oraz styl kolonialny,
 • styl prowansalski i styl shabby chic,
 • styl industrialny i styl vintage,
 • styl skandynawski i styl boho.

Urządź swój salon w eklektycznym stylu!

Łączenie faktur i kolorów

Salon w stylu eklektycznym niewiele wspólnego ma z minimalizmem. We wnętrzu znaleźć można prawdziwą mieszankę kolorów, wzorów, a także faktur. Styl ten dopuszcza najbardziej szalone połączenia, które wielu osobom wydają się wręcz niedopuszczalne. W eklektycznym wnętrzu jednak wszystko jest możliwe. Najważniejsze, by zrobić to ze smakiem. Kolory i wzory warto łączyć na zasadzie podobieństwa kolorystycznego. To pozwoli zachować swoisty umiar i spójność aranżacji. Jeden kolor będzie stanowił bezpieczną bazę, która wprowadzi do wnętrza harmonię.

Styl eklektyczny w salonie

Motyw przewodni salonu eklektycznego

Najważniejszym elementem eklektycznego salonu jest motyw przewodni. Warto wybrać taki, który jest najbliższy sercu domowników. Mogą być to ulubione kolory, materiały czy też rodzaje mebli. Przykładem mogą być np. liście, antyki czy też podróże. Motyw musi być najbardziej widoczny w aranżacji, by stanowił tło dla innych elementów, a także pozwalał zachować kontrolowany chaos.

Salon eklektyczny – inspiracje na wnętrze

Pomysłów na urządzenie eklektycznego salonu jest nieskończenie wiele. Jedynym ograniczeniem jest właściwie tylko wyobraźnia. Poniżej znajdziesz kilka motywów, które pomogą w stworzeniu wyjątkowej i unikalnej aranżacji.

 • Dekoracje ścienne
  Eklektyczny salon, w którym motywem przewodnim są dekoracje ścienne, to doskonała propozycja dla miłośników sztuki bądź też osób sentymentalnych. Stworzenie galerii obrazów bądź też rodzinnych pamiątek w formie zdjęć nie wymaga zbyt dużych nakładów czasowych ani finansowych. Jednak najważniejsze jest to, by każdy z nich posiadał wspólny mianownik z aranżacją. Najprościej efekt ten uzyskać, starając się dobierać dekoracje ścienne w kolorystyce, która już pojawiła się w przestrzeni. O tym jak stworzyć galerię ścienną we wnętrzu pisaliśmy w naszym artykule: Galerie ścienne – jak je zaplanować i wykonać krok po kroku.
 • Podróże
  Wielbiciele podróży – zarówno tych małych, jak i dużych – z pewnością dobrze czuć będą się we wnętrzu, które o nich przypomina. W eklektycznym salonie nie może więc zabraknąć fototapety z mapą świata. Wybierając taką, która utrzymana jest w miedzianej kolorystyce, można dopasować meble w stylu industrialnym, a wnętrze udekorować pamiątkami z zagranicznych podróży. Styl industrialny doskonale komponować się będzie ze stylem urban jungle, który umożliwi stworzenie we wnętrzu domowej dżungli. Taka przestrzeń z pewnością pozwoli przenieść się domownikom do odległych zakątków świata i zapewni doskonały wypoczynek.
 • Antyki
  Salon w stylu eklektycznym niezwykle efektownie prezentuje się z antykami. Dużych rozmiarów kredensy, etażerki czy też dębowe stoły stworzą wyjątkową atmosferę i ocieplą nowoczesne wnętrze. W antycznej przestrzeni dobrze jest zadbać również o rodzinne pamiątki, które przywrócą wspomnienia domowników i ich bliskich.
Styl eklektyczny w salonie

Styl eklektyczny – salon z kuchnią

Styl eklektyczny doskonale prezentuje się we wszystkim pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu. Ze względu na swoją różnorodność jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby domowników. Niezwykle efektownie prezentuje się w salonie połączonym z kuchnią. Urządzając salon z kuchnią w stylu eklektycznym, warto wybrać dwa lub trzy style, które będą w nim widoczne. Chcąc stworzyć prawdziwie elegancką aranżację, warto postawić na połączenie glamour z art deco. Motywem przewodnim mogą być wówczas luksusowe materiały – marmurowe blaty, drewniane meble, welurowe tapicerowania i połyskujące dodatki w kolorze złota.

Styl eklektyczny w salonie

Jak urządzić eklektyczny salon z kuchnią?

Różnorodność eklektyzmu nie pozwala na stworzenie przewodnika, który krok po kroku pokaże, jak najlepiej urządzić wnętrze. Z tego też względu uzyskanie spójnego wyglądu pomieszczenia jest niezwykle trudne i wymaga nie lada wysiłku. Połączenie wielu różnych trendów stwarza nieograniczone możliwości, dlatego urządzając salon z kuchnią, warto kierować się przede wszystkim indywidualnych gustem i preferencjami.

Jednym ze sposobów urządzenia salonu z aneksem kuchennym jest połączenie nowoczesnej stylistyki z elementami vintage. To aranżacja pełna kontrastów, w której znaleźć można jasne ściany, ciemne meble z ozdobnymi gałkami, a także elementy metalowe, które charakterystyczne są dla stylu industrialnego. Niezwykle efektownie prezentuje się również biała kuchnia z jasnym drewnem zestawiona z loftową ścianą z czerwonej cegły, a także stołem jadalnym z krzesłami w stylu boho. Metalowe elementy dekoracyjne w stylu industrial, zieleń kwiatów doniczkowych, a także efektowne plakaty do kuchni doskonale podkreślają wnętrze i sprawiają, że staje się ono intrygujące i niezwykle komfortowe.

Eklektyzm wymyka się schematom i pozbawiony jest ścisłych reguł. To sprawia, że staje się on stylem niezwykle plastycznym, który dopasować można do indywidualnych upodobań domowników. Aranżacja ta nie należy jednak do najłatwiejszych, dlatego przed przystąpieniem do urządzania salonu, warto dobrze zaplanować przestrzeń bądź skonsultować się z ekspertem.

Więcej artykułów w kategorii Salon