Galerie ścienne to hit wnętrzarski ostatnich miesięcy! Małe i duże, symetryczne i asymetryczne, klasyczne i nowoczesne - inspirujące kompozycje modnych wzorów zachwycają nas w kolorowej prasie i w mediach społecznościowych. I choć to przede wszystkim odpowiedni dobór motywów i kolorów przykuwa nasz wzrok, warto zwrócić uwagę również na to, czy naszą galerię stworzymy z obrazów na płótnie czy z papierowych plakatów. Jaka jest między nimi różnica? Które prezentują się lepiej? Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań? Odpowiadamy!
W artykule znajdziesz:
Plakaty a obrazy - co wybrać?
Plakaty
Plakaty to wydruki cyfrowe wykonane na szlachetnym, grubym papierze. Dla lepszego efektu wizualnego można je dodatkowo oprawić w minimalistyczną ramkę.
- Galeria zlożona z plakatów nadaje wnętrzu lekkości i nowoczesności.
- Niewątpliwym atutem plakatów jest ich korzystna cena - a raz kupione ramki można wykorzystywać wielokrotnie i zmieniać eksponowane w nich plakaty tak często, jak tylko chcemy!
Obrazy
Obrazy to artystyczne wydruki wykonane na prawdziwym płótnie malarskim, naciągnięte na drewnianą konstrukcję zwaną krosnem - dzięki której ciężkie, zewnętrzne ramy nie są już potrzebne.
- Obrazy na płótnie nadają wnętrzu elegancji i klasyczego sznytu - pięknie prezentują się również w bardzo nowoczesnych przestrzeniach.
- Galeria złożona z obrazów to nieco większy wydatek - ale też niepowtarzalny efekt wizualny!
Różne pokoje, różny efekt!
Na wizualizacjach projektantów najczęściej widujemy galerie ścienne w reprezentacynych salonach i romantycznych sypialniach. Tak naprawdę jednak kompozycje odowiednio dobranych obrazów czy plakatów z powodzeniem znajdą zastosowanie również w innych pomieszczeniach - wystarczy odrobina inwencji! Najlepiej trzymać się zasady, by dobór dekoracji ściennych (zwłaszcza jeśli chodzi o tematykę i kolorystykę) wpisywał się w charakter pomieszczenia. A jak dobrać galerię ścienną do konkretnych pokoi? Poniżej kilka naszych pomysłów i trików!
Pokój dziecka
Dekorując pokój niemowlęcy, wybierz plakaty o dużych wzorach i mocnych kolorach (np. czarno-białe lub czerwone). Będą doskonale stymulować rozwój Twojego maleństwa!
- Galerię zawieś na wysokości wzroku dziecka - np. przy łóżeczku lub nad biurkiem.
- Potraktuj aranżację pokoju jako wspólną zabawę, w której dziecko również ma prawo głosu
Kuchnia
Spraw, aby kuchenna galeria odzwierciedlała gusta wszystkich domowników: postaw na słoneczne, śródziemnomorskie krajobrazy czy plakaty z motywacyjnymi cytatami.
- Wykorzystaj ramy plakatów do wyeksponowania rysunków Twoich dzieci - niech prezentują się jak dzieła sztuki wielkich artystów!
Sypialnia
Zadbaj o swój komfort i nadaj wnętrzu osobistego wyrazu poprzez wkomponowanie różnych pamiątek rodzinnych, zdjęć czy pocztówek z podróży.
- Wybierz delikatne motywy (np. naturalne krajobrazy), unikaj mocnych kontrastowych kolorów, które mogłyby okazać się zbyt pobudzające.
- Idealnym miejscem dla galerii będzie ściana nad łóżkiem.
Salon
Galeria ścienna w salonie idealnie sprawdzi się na najbardziej reprezentacyjnej ścianie, np. nad kominkiem, sofą czy piękną komodą.
- Wykorzystaj piony i poziomy otaczających mebli: niech stworzą one naturalne obramowanie Twojej galerii.
- By osiągnąć najlepszy efekt wizualny, obrazy i plakaty zawieś na wysokości wzroku - około 150 cm od podłogi.
Pokój nastolatka
Wykorzystajmy kreatywność naszych pociech i połączmy ją z naszym doświadczeniem - niech aranżacja galerii stanie się świetną zabawą i pomysłem na wspólne spędzenie czasu.
- Urządzanie pokoju nastolatka to idealny moment, by pozwolić dziecku na swobodę i podejmowanie samodzielnych decyzji!
Przedpokój
Eksperymentuj z nieoczywistymi rozwiązaniami: możesz wkomponować w swoją galerię ścienną lustro i powiększyć optycznie pomieszczenie - lub zawiesić ją nad schodami, by poczuć się jak w prawdziwej galerii sztuki.
- Pamiętaj, że przedpokój to wizytówka każdego mieszkania - a pierwsze wrażenie robi się tylko raz!
Układy galeri - garść inspiracji
Dobór wzorów i kolorów to dla galerii ściennej kwestia kluczowa - lecz odpowiedni rozkład jej poszczególnych elementów również odgrywa ważną rolę! W zależności od miejsca, jakim dysponujemy, możemy zdecydować się na klasyczny dyptyk lub tryptyk, średniej wielkości kompozycję do umieszczenia np. nad stołem w jadalni - czy klasyczną galerię na całą ścianę w reprezentacyjnym pomieszczeniu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka gotowych do wykorzystania układów galerii - każdy szablon możesz wydrukować i w łatwy sposób odtworzyć na swojej ścianie!
Duża galeria
Zajmująca całą ścianę galeria plakatów czy obrazów najlepiej sprawdzi się we wnętrzach dużych i reprezentacyjnych - np. na ścianie w salonie. Aby uniknąć efektu chaosu, zadbaj o spójność estetyczną całej kompozycji i wybierz ten sam typ oprawy dla każdego jej elementu.
Pobierz szablonŚrednia galeria
Kilkuelementowe kompozycje świetnie sprawdzą się jako wyrazisty akcent dekoracyjny: nad biurkiem w pokoju do pracy, nad komodą w sypialni, nad stołem w jadalni. Konkretne motywy dobierz w zależności od pokoju, w którym wyeksponowana będzie galeria.
Pobierz szablonMała galeria
Małą, dwu- lub trzyelementową galerię obrazów lub plakatów warto umieścić na białym tle - jako delikatne zwieńczenie pełnej aranżacji wnętrza. Jeśli to właśnie dekoracje ścienne mają podkreślać charakter pokoju, zdecyduj się na mocne kolory i powiększony rozmiar.
Pobierz szablonGaleria symetryczna
Podstawą wszelkiej wytworności i elegancji jest prostota - również w dekoracji wnętrz! Galeria symetryczna to bardzo funkcjonalne i klasyczne rozwiązanie - idealnie sprawdzi się przy elementach o tych samych rozmiarach i tak samo oprawionych.
Pobierz szablonGaleria asymetryczna
Asymetria wnosi do wnętrza dynamizm i oryginalność, potrafi również nadać wnętrzu wizualny efekt zwiększonej wysokości. Asymetryczna galeria ścienna to świetne rozwiązanie, gdy twoje dekoracje mają różne rozmiary, ale charakteryzuje je co najmniej jeden wspólny element, taki jak tematyka lub kolorystyka
Pobierz szablonGaleria pionowa
Pionowa galeria plakatów idealnie sprawdzi się w niskich pomieszczeniach: nie tylko wzbogaci wystrój, ale również wizualnie powiększy przestrzeń. Galeria obrazów biegnąca aż do samego sufitu może być ciekawym rozwiązaniem również w wysokich wnętrzach (np. w mieszkaniach w kamienicach lub z antresolą) - przemieni przestrzeń mieszkalną w klasyczną galerię sztuki!
Pobierz szablonKropka nad "i" - ramy, marginesy i passepartout
Rama jest dla plakatu niczym mała czarna dla kobiety: odpowiedni krój podkreśla kształty, nadaje charakteru i uwydatnia naturalne piękno. Poświęć chwilę na dobranie ram do Twojej przestrzeni - zwróć uwagę na styl wnętrza, kolor ścian, dostępne miejsce oraz światło. Ciemne ramy sprawdzą się w dużych, minimalistycznych pomieszczeniach - natomiast delikatne, białe ramy pasują do jasnych wnętrz w stylu boho i pięknie komponują się z motywami kwiatowymi i krajobrazami. Ramy złote i srebrne świetnie sprawdzą się zaś we wnętrzach stylizowanych.
Srebrne ramy
Ramy srebrne to dekoracyjna wartość sama w sobie - klasyczna elegancja i ponadczasowe piękno. Połącz je z lustrami, połyskliwymi materiałami i kryształowym żyrandolem, a nadasz swojej przestrzeni wyjątkowego blasku. Ten kolor ram polecamy w szczególności do nowoczesnych wnętrz w stylu glamour, w których dominują odcienie szarości, biel i czerń.
Czarne ramy
To rozwiązanie idealne do wnętrz balansujących między surowością a przytulnością. Jeśli zależy Ci na minimalistycznym, skandynawskim lub rustykalnym wnętrzu, do swojej domowej galerii wybierz czarne ramy i połącz je z delikatnymi wzorami przedstawiającymi piękno przyrody czy zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Białe ramy
Ramy są po to, by określać, nie ograniczać! Te w kolorze białym są idealnie wszechstronne: świetnie pasują niemal do wszystkich stylów wnętrz i kolorów ścian. Strzałem w dziesiątkę może okazać się połączenie eleganckiej białej ramki z białą lub jasną ścianą - zwłaszcza jeśli całość ożywimy pełnymi koloru wzorami.
Złote ramy
Złote ramy to kwintesencja stylu glamour! Będą wyglądać fenomenalnie zarówno w pomieszczeniu utrzymanym w wysmakowanej elegancji oraz tam, gdzie wystrój opiera się na balansujących się nawzajem przepychu i surowości. Złoto najlepiej prezentuje się połączeniu z ciemnymi barwami (czernią, butelkową zielenią, purpurą) oraz szarością i bielą.
Marginesy i passepartout Ten sam plakat, trzy różne efekty!
Plakat bez dodatkowego obramowania to świetne rozwiązanie, gdy zależy Ci na mocnym wyeksponowaniu samego wzoru.
Plakat z bialym marginesem sprawdzi się wtedy, gdy zechcesz wizualnie oddzielić wzór od ściany na zasadzie kontrastu (np. w przypadku ciemnych plakatów zawieszonych na ciemnej ścianie)
Trzecie rozwiązanie to plakat z passepartout - czyli dodatkową kartonową ramką w kolorze ecru. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach reprezetacyjnych i wszędzie tam, gdzie galerię ścienną podziwiamy z bliska.
Jedno wnętrze - cztery pory roku
Jedyną stałą jest zmiana, a najlepszym tego potwierdzeniem jest z pewnością cykl pór roku. Jako uniwersalny symbol upływu czasu i cykliczności życia, cztery pory roku od dawna są jednym z ulubionych motywów artystów. Dla nas były one zaś inspiracją do stworzenia czterech wyjątkowych kompozycji plakatów, które co sezon wniosą do wnętrza zupełnie nową aurę. Żywą jak wiosna, przyjazną jak lato, kolorową jak jesień i intrygującą jak zima.
Wiosna
Wiosna przybiera wiele twarzy. Stanowi początek cyklu życia - jest w niej magia nieodkrytej przyszłości, która przychodzi w anturażu przesyconej życiem, odnowionej przyrody. Wiosną postawmy we wnętrzach przede wszystkim na różne odcienie zieleni: od jasnej soczystej barwy świeżej trawy aż po jej najgłębsze, ciemne tonacje.
Lato
Lato to ulotne piękno skąpanych w słońcu krajobrazów oraz dyskretny urok charaterystycznych dla tej pory roku kolorów: złota, lazuru i błękitu. Tematem przewodnim plakatów z tej kolekcji są delikatne wspomnienia lata: piękno chwili uchwycone w subtelnym rysunku lub sugestywnej fotografii.
Jesień
Jesień przynosi ze sobą delikatny dotyk wieczornej mgły i powiew wiatru, w którym wirują liście w kolorze złota i miedzi. Idealne na tę porę roku są motywy odzwierciedlające siłę i piękno stale zmieniającej się natury: jeszcze muśniętej ostatnimi ciepłymi promieniami słońca, lecz już przygotowującej się na nadejście chłodu.
Zima
Nie można obiektywnie stwierdzić, która pora roku jest najpiękniejsza - ale zima z pewnością należy do tych najbardziej estetycznych. Intrygujące piękno zimowego krajobrazu pięknie komponuje się z chłodnymi odcieniach błękitu i granatu: nasza propozycja to oryginalne połączenie fotografii z abstrakcjami inspirowanymi techniką kolażu i akwarelą.
Idealna galeria ścienna krok po kroku
Stwórz galerię ścienną, o jakiej zawsze marzyłaś! Z naszym poradnikiem stworzonym we współpracy z Dorotą z bloga kameralna.com.pl to naprawdę dziecinnie proste. Krok po kroku pokażemy Ci, jak przenieść Twój wymarzony układ galerii bezpośrednio na ścianę. Wystarczy, że znajdziesz odrobinę czasu i dasz się ponieść fantazji - efekt będzie olśniewający, a satysfakcja ogromna. Do dzieła!
Krok 1
- Zanim przystąpisz do wieszania obrazków na ścianie, rozłóż je najpierw na ułożonym na podłodze arkuszu szarego papieru (najlepiej przyciąć go do wielkości obszaru, na którym ma być powieszona galeria).
- Eksperymentuj z różnymi układami i odstępami między poszczególnymi elementami galerii - aż znajdziesz kompozycję idealną!
Krok 2
- Zrób zdjęcia najciekawszym zestawieniom i wybierz najlepsze z nich.
- Gdy wybierzesz już swoją galerię idealną, obrysuj krawędzie obrazów lub plakatów na papierze, a następnie zaznacz miejsca mocowania (w zależności od preferencji i mozliwości możesz zdecydować się na haczyki, kołki lub nieinwazyjne masy, plastry lub taśmy mocujące).
Krok 3
- Przymocuj arkusz papieru wraz z zaznaczonymi elementami galerii do ściany.
- Wbij gwoździe lub umieść inne wybrane przez Ciebie elementy mocowania w zaznaczonych miejscach.
- Ściągnij papier i zawieś na ścianie elementy swojej galerii.
Gotowe!
Twoja galeria wisi na ścianie! Teraz możesz do woli rozkoszować się pięknem wybranych dzieł sztuki, krajobrazów, fotografii czy grafik. A jeśli zechcesz ponownie zmienić styl swojej aranżacji, w każdej chwili możesz z łatwością wymienić plakaty na nowe!