Lubisz minimalistyczne i funkcjonalne rozwiązania? We wnętrzach cenisz przestrzeń i dużą ilość światła? Poznaj styl industrialny i sprawdź, jak możesz przenieść go do swojej sypialni!
Industrialna sypialnia i jej cechy
Początków stylu industrialnego należy szukać w latach 70. XX wieku, gdy narastający kryzys gospodarczy spowodował bankructwo wielu przedsiębiorstw i fabryk. Opustoszałe przestrzenie szybko jednak znalazły swoich nowych lokatorów. Byli nimi artyści, którzy aranżowali w nich przede wszystkim swoje pracownie, a także mieszkania. Z czasem, Soho – dzielnica Nowego Jorku, która nazywana była niegdyś stolicą przemysłu – stało się wyjątkowym miejscem, w którym spotkać można było awangardę na najwyższym poziomie. Artyści uwielbiali nowe lokacje za specyficzny klimat i ogrom przestrzeni, która umożliwiała im nie tylko codzienne życie, ale przede wszystkim organizację różnego rodzaju wystaw i spotkań.
Pofabryczne wnętrza cechowały się przede wszystkim przestronnością, a także dużych rozmiarów oknami, które wypełniały przestrzeń jasnym, dziennym światłem. Pomieszczenia te były wysokie, a wszechobecny beton nadawał im surowego charakteru.
- Przestrzeń
Industrialne sypialnie powinny charakteryzować się przede wszystkim przestrzenią. Najlepiej zatem styl ten prezentować się będzie w dużych metrażach, które są ustawne i oferują szereg możliwości aranżacyjnych. Idealnym miejscem na industrialną sypialnię może być np. antresola, która nie jest traktowana jako osobne pomieszczenie, ale zapewnia niezbędną w tego rodzaju przestrzeni intymność. - Minimalizm
Bardzo istotną cecha stylu industrialnego jest minimalizm. Wewnątrz powinny znajdować się jedynie przedmioty, które są niezbędne. Ograniczenie liczby mebli i dodatków pozwoli uzyskać wrażenie wspomnianej wyżej przestrzeni nawet w nieco mniejszych pomieszczeniach. Minimalizm może zostać podkreślony również poprzez surowe materiały. We wnętrzach nie może zatem zabraknąć wysokiej jakości drewna i betonu. Mile widziane są także dodatki wykonane z aluminium oraz mosiądzu. - Światło
Urządzając sypialnię industrialną, nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej sprawdzą się dużych rozmiarów okna pozbawione firanek, które w dzień będą dostarczały dużą ilość dziennego światła. W oknach można zamontować minimalistyczne rolety, które – zasuwane na noc – pozwolą uzyskać przytulny charakter wnętrza, a także umożliwią komfortowy sen.
Industrialna sypialnia – jak ją urządzić?
Styl industrialny to propozycja dla osób, które nie boją się odważnych i nieco ekscentrycznych rozwiązań. Najczęściej na sypialnie w tym stylu decydują się artyści, którzy poprzez wnętrza pragną wyrazić siebie i swoje zainteresowania. Ze względu na minimalizm i surowy charakter sypialnie w stylu industrialnym bardzo często wybierane są przez mężczyzn. Najlepiej styl ten sprawdza się w starych kamienicach, które są wysokie, przestronne i posiadają duże okna.
Kolorystyka industrialnej sypialni
Barwą, która najbardziej kojarzy się z industrialnym stylem, jest szarość. To najpewniej wynik wszechobecnego w starych fabrykach betonu, który zmieniał swój odcień wraz ze stale zmieniającą się ilością promieni słonecznych docierających do wnętrza. Kolorem bazowym w industrialnej sypialni powinien być zatem kolor szary, który nie tylko pozwoli wprowadzić charakterystyczny klimat, ale i będzie stanowił doskonałe tło dla reszty aranżacji. Zaletą tego typu odcieni w przestrzeni sypialnej jest także ich pozytywny wpływ na samopoczucie. Wnętrza stają się wówczas spokojne i stonowane – idealne na relaks i odpoczynek.
Oprócz klasycznych rozwiązań, czyli ścian malowanych farbą, doskonale sprawdzą się także fototapety industrialne imitujące naturalne surowce, np. beton bądź czerwoną cegłę.
Meble do industrialnej sypialni
Szukając mebli do industrialnej sypialni, w pierwszej kolejności należy zadbać o pasujące do aranżacji łóżko – najważniejszy element pomieszczenia. Najlepiej wybierać takie modele, które są minimalistyczne i dość proste w swojej formie. Idealnie sprawdzą się te, które zostały wykonane z wysokiej jakości drewna, a także ze stali. Powinny wyglądać na niewykończone i surowe. Chcąc stworzyć industrialną sypialnię, dobrze jest zrezygnować z intensywnych kolorów na rzecz tych stonowanych i neutralnych.
Industrialna sypialnia powinna zostać wyposażona także w szafę bądź komodę. Dobrze, żeby meble wykonane zostały z metalu połączonego z drewnem i posiadały prosty, uniwersalny kształt. Dość popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie żelaznej skrzyni, która wprowadzi do pomieszczenia klimat surowej fabryki i stanowić będzie niebanalny element dekoracyjny całości aranżacji.
Wybierz plakat do sypialni w stylu industrialnym
Dodatki do industrialnej sypialni
Sypialnia to miejsce wyjątkowe i niezwykle intymne. Warto zatem szczególnie zadbać o panującą w nim atmosferę. Do tego celu posłużyć mogą starannie dopasowane dodatki.
Obrazy i plakaty industrialne do sypialni
Jednymi z obowiązkowych dodatków są plakaty industrialne, na których przede wszystkim można znaleźć przemysłowe krajobrazy, a także motywy nawiązujące kolorem, kształtem bądź fakturą do surowych materiałów. W industrialnej sypialni dobrze prezentować się będą także repliki dzieł brytyjskiego artysty Banksy, którego graffiti, najczęściej nawiązujące do kwestii społecznych i politycznych, pojawiają się w wielu miastach całego świata.
Wybierz obraz do sypialni w stylu industrialnym
Oświetlenie do sypialni
Styl industrialny w sypialni powinien zostać podkreślony poprzez odpowiednie oświetlenie. W opuszczonych fabrykach najczęściej źródłem światła były niczym nieosłonione żarówki bądź charakterystyczne przemysłowe lampy – solidne, ciężkie, z metalowymi oprawami. Chcąc przenieść ten klimat do swojego wnętrza, warto wybierać lampy cechujące się surowością i prostotą. Najlepiej takie wykonane z metalu bądź aluminium. Niezwykle popularne są również żarówki typu Edison, które świetnie sprawdzą się w roli lampek nocnych. Zawieszone na grubych linach zwisających z sufitu z pewnością stanowić będą niebanalny dodatek wnętrza. Wyjątkową dekorację może stanowić także podświetlona fototapeta industrialna.
Zielone rośliny
Dekoracjami, które sprawdzają się w absolutnie każdej aranżacji, są rośliny. W przypadku stylu industrialnego nie powinno być ich jednak za dużo. Zdecydowanie lepiej jest postawić na ich jakość niż ilość. Umieszczenie roślin w sypialni ma nie tylko wymiar dekoracyjny, ale i praktyczny – oczyszczają one bowiem powietrze, zapewniając jego lepszą jakość podczas snu. Do industrialnych i przestronnych sypialni doskonale pasować będą duże okazy roślin z gatunków taki jak np. draceny, strelicje czy palmy.
Wybierz fototapetę do sypialni w stylu industrialnym
Industrialna sypialnia na poddaszu
Industrialne aranżacje bardzo często spotykane są również na poddaszach. W tego typu przestrzeniach, specyficzne elementy konstrukcyjne nie stanowią żadnego problemu. Wręcz przeciwnie – charakterystyczne skosy są w industrialnej sypialni na poddaszu zazwyczaj dodatkowo podkreślanie. Mile widziane są zatem widoczne drewniane belki czy też metalowe, surowe wsporniki.
Urządzając sypialnię na poddaszu w stylu industrialnym, warto skupić się przede wszystkim na dekoracjach ściennych. Wprowadzenie specyficznego, przemysłowego charakteru jest możliwe dzięki zastosowaniu tapety do sypialni imitującej surowe materiały, np. jasną cegłę, która powiększy i rozjaśni pomieszczenie.
Industrialna sypialnia ze skosami nie potrzebuje dużej ilości dodatków. Najlepszą dekorację stanowią wyeksponowane skosy, a także dekoracyjna ściana. Całość uzupełnić można jedynie oryginalnym oświetleniem, które wprowadzi do pomieszczenia przytulny klimat.
Mała sypialnia – styl industrialny
Industrialne wnętrza kojarzą się przede wszystkim z otwartą przestrzenią i dużym metrażem. Nie oznacza to jednak, że aranżacji inspirowanej starymi fabrykami nie można stosować w małych sypialniach, np. w bloku. Kluczem do sukcesu jest staranne, funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni, a także ograniczenie liczby mebli i dekoracji do absolutnego minimum.
W niewielkiej rozmiarów sypialni idealnie sprawdzą się meble, które wsparte są na metalowych stelażach. Dotyczy to zarówno łóżka, jak i komody czy nocnych szafek. Pusta przestrzeń między podłogą a częścią do przechowywania, pozwoli uniknąć wrażenia przeładowania i sprawi, że wnętrze będzie zdecydowanie bardziej przestronne. Przy niewielkim metrażu dobrze jest zrezygnować z ciemnych kolorów. Lepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie pomieszczenia na biały bądź jasnoszary kolor i uzupełnienie go np. o dekoracyjną czerwoną cegłę bądź beton. Aby zapewnić dużą ilość dziennego światła, zamiast firanek i zasłon, warto zastosować w oknach nowoczesne rolety, które idealnie wpisują się w industrialny klimat.
Wiele osób decyduje się również na wyburzenie niektórych ścianek działowych i połączenie pomieszczenia sypialnianego z innym pokojem. Taki zabieg pozwala na uzyskanie pożądanej w industrialnych aranżacjach otwartej przestrzeni, a także stwarza nieograniczone wręcz możliwości umeblowania. Oddzielenie poszczególnych stref najczęściej odbywa się za pomocą szklanych drzwi ze szprosami bądź też industrialnych parawanów. Rozwiązania te sprawdzają się także w kawalerkach.
Industrialna sypialnia to przestrzeń surowa, ale i niezwykle klimatyczna. Jest minimalistyczna, przestronna i harmonijna. Zachwyca naturalnymi surowcami, wyjątkowym oświetleniem i niebanalnymi dodatkami. Idealna dla osób, które w swoim wnętrzu pragną poczuć specyficzny klimat nowojorskiej awangardy…