Minimalizm coraz częściej spotykany jest w domach i mieszkaniach. Ten styl aranżacji wnętrz, a także sposób na życie, to sprzeciw przeciwko konsumpcjonizmowi. W minimalistycznych wnętrzach zdecydowanie łatwiej się wypoczywa i regeneruje, dlatego dobrym pomysłem jest urządzenie w ten sposób swojej sypialni. Dowiedz się, jak to zrobić.
Minimalizm w sypialni – co to takiego?
Styl minimalistyczny znany i uwielbiany jest na całym świecie. Jego rozpowszechnienie zawdzięcza się Skandynawom, których wnętrza są uporządkowane, harmonijne i przestronne. Minimalizm sprzyja skupieniu, kreatywności, a także relaksowi. Doskonale zatem sprawdza się w przestrzeniach biurowych, a także sypialniach. Cechą charakterystyczną wnętrz urządzonych w tym stylu jest prostota. Znajdujące się w pomieszczeniu meble czy dodatki pełnią określone funkcje i tworzą ze sobą spójną całość. Nic nie jest dziełem przypadku, a we wnętrzu nie ma miejsca na chaos.
Minimalistyczna sypialnia to przestrzeń, która sprawia wrażenie niezwykle czystej i uporządkowanej. Brak w niej zbędnych dekoracji i bibelotów. Ascetyzm przejawia się przede wszystkim w wyposażeniu – w sypialni znaleźć można jedynie niezbędne meble i przedmioty. Cechują się one zarówno wysoką jakością, jak i funkcjonalnością.
Sypialnia w stylu minimalistycznym polecana jest osobom, które w życiu prywatnym wyznają podobne wartości. Z pewnością nie sprawdzi się wśród osób sentymentalnych, które mają skłonność do gromadzenia ważnych pamiątek i przedmiotów, które niosą za sobą osobiste historie.
Aranżacja sypialni minimalistycznej i jej zalety
Minimalistyczna sypialnia to sposób na komfortowy wypoczynek. Atmosfera porządku i harmonii sprzyja regeneracji, a także wyciszeniu. Urządzając tę przestrzeń, dobrze jest dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i na ich podstawie wybierać jedynie takie elementy, które są absolutnie niezbędne. Styl ten zakłada bowiem pozbycie się wszystkich przedmiotów, które nie pełnią we wnętrzu istotnej funkcji.
Usunięcie niepotrzebnych elementów sprawia, że minimalistyczna sypialnia cechuje się nie tylko wysokim poziomem estetyki, ale również funkcjonalności. W idealny sposób odpowiada na potrzeby domowników i spełnia swoje podstawowe zadanie. Doskonale wycisza i pozwala na komfortowy odpoczynek. Minimalistyczna sypialnia jest również łatwa w utrzymaniu czystości. Zdecydowanie prościej jest zadbać o porządek pomieszczenia, gdy znajduje się w nim mała liczba mebli, a na półkach stoi minimalna liczba bibelotów. Ponadto aranżacja jest ponadczasowa, uniwersalna i doskonale sprawdza się zarówno na dużych, jak i mniejszych metrażach.
Urządź sypialnię w duchu minimalizmu!
Jak urządzić sypialnię w stylu minimalistycznym?
Komfortowy sen to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowego organizmu. Jego wysoka jakość sprzyja koncentracji, produktywności, a także ma pozytywny wpływ na relacje z innymi ludźmi. Warto zatem zadbać o to, by sypialnia stwarzała jak najlepsze warunki do regeneracji. Aranżacja powinna być dobrze przemyślana i jak najbardziej przytulna.
Kolorystyka
Jednym z najważniejszych elementów minimalistycznej sypialni jest kolorystyka pomieszczenia. Sypialnia powinna być subtelna i przestronna. Na ścianach królować powinny przede wszystkim jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń i podkreślają jej łagodną estetykę. Najlepiej sprawdzą się klasyczna biel, beże, odcienie szarości, a także błękity.
Decydując się na jasną kolorystykę, zyskuje się nie tylko wrażenie przestronności, ale przede wszystkim ponadczasowy i neutralny charakter przestrzeni. Pozwala to na większą swobodę aranżacji, szczególnie w przypadku wyboru mebli i dekoracji. Uniwersalne kolory będą stanowiły doskonałe tło zarówno dla elementów skandynawskich, jak i tych bardziej klasycznych.
W dużych pomieszczeniach można pokusić się o zastosowanie ciemniejszych kolorów. W takim przypadku warto rozważyć pomalowanie tylko jednej ściany. Niezwykły efekt uzyskać można dzięki zastosowaniu fototapety do sypialni imitującej naturalne materiały. Czerwona cegła doskonale podkreśli styl loftowy, beton natomiast wprowadzi do pomieszczenia industrialny klimat. Ciemna ściana to również doskonałe tło dla minimalistycznych plakatów czy też rodzinnych zdjęć.
Umeblowanie
Najważniejszym elementem minimalistycznej sypialni jest łóżko. Najlepiej wybrać takie o prostej formie i oszczędnym kształcie. Brak różnego rodzaju ozdobników i rzeźbień pozwoli uzyskać ascetyczny klimat. Kolorami, które najlepiej sprawdzą się w tego typu przestrzeni, są biel, czerń, a także odcienie szarości. Niezwykle istotnym elementem jest również pościel, która, jak wszystkie elementy, powinna cechować się prostotą. Najczęściej wybieraną jest ta w odcieniach szarości, beżu bądź też pastelach. Aby wprowadzić przyjemny klimat, dobrze jest wyposażyć łóżko w narzutę, a także pasujące do aranżacji poduszki.
Obok łóżka powinny znaleźć się niewielkie szafki nocne – proste, bez uchwytów i zbędnych ozdób. Ponadto dobrze jest zadbać o pasującą do całości aranżacji bieliźniarkę bądź pojemną szafę. Sporych rozmiarów drzwi pokryte lustrem optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że stanie się ona jasna i przytulna. W minimalistycznej sypialni warto dążyć do jak najmniejszej liczby mebli. Pozwoli to zachować harmonię i przestrzeń.
Urządź sypialnię w duchu minimalizmu!
Oświetlenie
Niezwykle istotnym elementem każdej sypialni jest oświetlenie. To ono w głównej mierze odpowiedzialne jest za nastrój panujący w pomieszczeniu i zapewnienie intymnego klimatu. Przytulny charakter jest możliwy do uzyskania dzięki zastosowaniu miękkiego, rozproszonego i ciepłego światła. Najlepiej, żeby pochodziło ono przynajmniej z dwóch źródeł. Minimalistyczny żyrandol pozwoli, w razie potrzeby, oświetlić całe pomieszczenie, a lampki nocne z punktowym światłem nadadzą przestrzeni nieco tajemniczego charakteru.
Minimalistyczne dekoracje
Poddasze to wręcz idealne miejsca na sypialnię, szczególnie w minimalistycznym stylu. Urok tego specyficznego pomieszczenia sprawia, że wnętrze nie wymaga wielu elementów dekoracyjnych. Odpowiednio dobrana kolorystyka, wygodne łóżko, a także pojemna szafa są w zupełności wystarczające. Chcąc nieco rozjaśnić przestrzeń i wprowadzić do niej indywidualnego charakteru, można zastosować na ścianach poddasza fototapetę. O tym jak ją wykorzystać, pisaliśmy w naszym artykule: Fototapeta na poddaszu – jak zaaranżować wnętrza ze skosami?. Tego typu rozwiązanie może pełnić w pomieszczeniu jedyną dekorację i jednocześnie gwarantować niepowtarzalny i wyjątkowy wygląd wnętrza. Decydując się na tego typu krok, warto pamiętać, by pozostałe elementy przestrzeni były spójne z kolorystyką fototapety.
Minimalistyczna sypialnia na poddaszu
W podkreśleniu minimalistycznej aranżacji niezwykle pomocne okażą się być dodatki. Ze względu na oszczędną formę, warto być jednak powściągliwym w ich doborze. Warto skupić się na oknie, które przyozdobić można lekkimi, białymi lub kremowymi firanami bądź też półprzezroczystymi zasłonami w podobnej kolorystyce. Dobrze sprawdzą się także plakaty do sypialni, które umieszczone w delikatnych ramach, pozwolą nadać pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Wybierając motyw, warto skupić się na naturze, np. Dmuchawiec na wietrze, a także minimalistycznych grafikach, takich jak np. Wspólne spojrzenie. Oszczędne dekoracje to także rośliny doniczkowe, które skutecznie przełamią chłód pomieszczenia i nieco je ożywią.
Nowoczesna minimalistyczna sypialnia – piękno i funkcjonalność
Nowoczesna, minimalistyczna sypialnia to wnętrze, które w doskonały sposób łączy estetykę i funkcjonalność. Wykorzystanie najlepszej jakości materiałów sprawia, że przestrzeń prezentuje się niezwykle elegancko, a znajdujące się w niej elementy są trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Minimalizm pozwala na uproszczenie otoczenia i stworzenie sobie doskonałych warunków do tego, by najlepiej wyrazić siebie. Dużą zaletą jest również możliwość zmiany wystroju pomieszczenia małym nakładem czasu i finansów. Wystarczy zmienić kilka elementów, by przestrzeń zyskała nowego charakteru!
Minimalistyczna sypialnia to przestrzeń idealna do odpoczynku i regeneracji. Królują w niej subtelne i jasne barwy, a także proste meble. Delikatne dekoracje podkreślają wyjątkowy klimat pomieszczenia, który doskonale sprawdzi się zarówno w dużych, jak i mniejszych przestrzeniach. Styl ten polecany jest szczególnie osobom, które lubią porządek i są świadome swoich potrzeb.