tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Spośród modnych kolorów ścian, szary to jeden z tych najpopularniejszych. Spokojny i neutralny, wydaje się być idealną bazą dla każdego rodzaju aranżacji, w każdym stylu i kolorze. Częściowo jest to prawda - zwłaszcza w przypadku jasnych szarości trudno trafić na dodatki do mieszkania, które będą się z tym odcieniem nieestetycznie gryzły. Są jednak pewne rozwiązania kolorystyczne, w połączeniu z szarością wyglądające lepiej niż inne. Wnętrze urządzone z ich zastosowaniem wygląda zauważalnie bardziej naturalnie i gustownie, zwłaszcza w przypadku tych dodatków, które na ścianie właśnie będą eksponowane (takie jak obrazy, plakaty czy naklejki). Poznaj dekoratorskie tricki, dzięki którym bez problemu dobierzesz właściwe obrazy do szarej ściany!

Gdy szukasz obrazów do szarej ściany, cały problem tkwi w dopasowaniu właściwego koloru. Układ czy motyw przewodni też są ważne, ale zależą one raczej od Twoich indywidualnych gustów i ewentualnie stylu czy tematyki pozostałych elementów aranżacji w pokoju. Obraz będzie znajdował się najbliżej ściany, której kolor będzie stanowił dla niego naturalną oprawę. Obraz będzie także tworzył naturalną kompozycję z powierzchnią ściany i będzie się w nią wtapiał lub ją dzielił. Jaki więc kolor pasuje do szarego? Możliwości jest sporo. Ponieważ szarości należą do chłodnej palety barw, najlepiej łączyć je na ścianie z kolorami ciepłymi. Szarą ścianę niezwykle ożywią motywy w kolorach czerwieni, żółci czy pomarańczu (polecamy na przykład nowoczesne obrazy do salonu z pełnymi życia abstrakcjami). Wprowadzając tak intensywne kolory, warto pamiętać o nich także dobierając inne akcesoria. Wystarczy jedna czy dwie poduszki w podobnym odcieniu żółtego, by połączenie kolorów na ścianie wyglądało elegancko, a nie agresywnie. Zwolennicy bardziej przygaszonych wnętrz mogą zamienić czerwienie na kremowy, różowy lub fioletowy. Ostrożnie jedynie z ciepłymi brązami, które w szarych wnętrzach mogą wyglądać obco. Natomiast ciekawy efekt dają także obrazy w chłodnych barwach. Wnętrza w biało-szarej kolorystyce z dodatkami w odcieniach niebieskiego (od wpadającego w purpurę granatu, przez kobaltowy i różne odcienie turkusu, aż po zielonkawy morski) raczej nie spodobają się zwolennikom przytulnych pomieszczeń. Jeśli chcesz rozjaśnić i optycznie powiększyć pokój, z taki połączeniem kolorystycznym na pewno Ci się to uda!

Gdy nie czujesz się pewnie w dobieraniu kolorów, a jesteś już właścicielem szarych ścian w mieszkaniu, by nie ryzykować, pewnie pierwszym pomysłem będzie szukanie akcesoriów ściennych w tym samym odcieniu, albo białych lub czarnych. Oczywiście, takie kolory z szarością na pewno nie będą się gryzły. Problem w tym, że nie będą się też w żaden sposób od ściany odróżniać. Nawet najpiękniejszy szary obraz na szarej ścianie będzie wyglądał ponuro na takim tle (jeśli w ogóle zwrócimy na niego uwagę!). Kiedy decydujemy się na dodatki do mieszkania, zależy nam przecież, by faktycznie były jego dekoracją, a nie smętnym rekwizytem. Z tego impasu można łatwo wyjść, dobierając szare obrazy o kontrastowych elementach. Szukajmy wzorów o tle w odcieniu identycznym z kolorem ściany (a także o kilka tonów jaśniejszych lub ciemniejszych), na których pojawiają się elementy w innych barwach. Jeśli wnętrze jest jasne, możemy zdecydować się na przykład na szare abstrakcje z purpurowymi lub granatowymi detalami. Z kolei jeśli jest dość ciemne i dopiero musimy dodać mu lekkości- warto szukać albo jasnych pejzaży z akcentami turkusowymi, różowymi czy zielonymi albo mocnych, energetycznych obrazów z kwiatami w palecie żółci i czerwieni. Ten sposób dobierania obrazów polecamy zwłaszcza osobom niepewnym, czy uda im się trafnie zaaranżować kolory w mieszkaniu. Wzory (przynajmniej w dobrych sklepach) są projektowane z dużym smakiem i wyczuciem artystycznym. Jeśli wybierzesz obraz wykorzystujący odcień szarości obecny na Twojej ścianie, masz pewność, że inne kolory użyte na płótnie będą do niego dobrze dopasowane.

Najczęściej popełnianym błędem przy urządzaniu wnętrza z szarymi ścianami jest dodanie do nich samych szarych mebli oraz dodatków (i to zwykle w ciemnych odcieniach). Galerie inspiracji z magazynów wnętrzarskich dla szarych wnętrz zwykle wyglądają minimalistycznie, ale w praktyce efektem jest zwykle smutny, przytłumiony pokój, w którym aż nieprzyjemnie się siedzi. Szara sofa i szary dywan faktycznie będą pasować kolorystyczne do szarych ścian, ale dobierając takie meble, musimy zadbać o przełamanie ich odpowiednimi dodatkami. Między innymi właśnie obrazami, które będą stanowić dobrze widoczny kontrapunkt na przykład dla dominującej w salonie sofy (zwłaszcza jeśli zawisną bezpośrednio nad nią). Podobnie wygląda sytuacja, gdy zdecydujemy się w pokoju z szarymi ścianami na rozjaśniające wnętrze meble w jasnych kolorach: modnych bielach czy delikatnym écru. Faktycznie, tak urządzone szare wnętrza wyglądają bardzo świeżo i przestronnie, ale bez odpowiednich dodatków mogą okazać się po prostu nudne. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się od początku na bardziej intensywne połączenia kolorystyczne i do szarych ścian dobraliśmy meble w kontrastowych, ciepłych barwach - dodatki będą miały na pewno mniejsze znaczenie. One same ożywią wnętrze, a obrazy i inne akcesoria ścienne posłużą jedynie za uzupełnienie aranżacji. To wcale nie znaczy, że warto z nich rezygnować – dużego pola szarej ściany nie ożywi nawet najprzytulniejsza kanapa w soczystym odcieniu pomarańczy, jeśli nie skontrastujemy jej dodatkowo za pomocą obrazu w odpowiednim odcieniu.

Zobacz obrazy pasujące do szarych ścian