W kuchni najbardziej cenisz wygodę i funkcjonalność? Lubisz minimalizm i praktyczny wymiar wykorzystywanych we wnętrzu elementów? Kuchnia skandynawska to coś dla Ciebie! Dowiedz się, jak ją urządzić, by idealnie połączyć wygodę z estetyką oraz oddać specyficzny charakter Skandynawii.
Nowoczesny styl skandynawski w kuchni – zainspiruj się północą!
Styl skandynawski jest jednym z najczęściej wybieranych stylów we współczesnych mieszkaniach. Idealnie sprawdza się on nie tylko w salonach czy sypialniach, ale także w kuchniach. Domownicy doceniają go przede wszystkim za prostotę, minimalizm i funkcjonalność. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są przestronne, jasne i niezwykle przytulne. Spotkać w nich można naturalne materiały, neutralne barwy, a także wyjątkowe dodatki.
Nowoczesna kuchnia skandynawska to przestrzeń, która zawsze wydaje się być uporządkowana, czysta i przestronna. Jest to zasługa wykorzystanych materiałów i kolorów, które optycznie powiększają wnętrze i nadają mu blasku. Kuchnia w skandynawskim stylu to propozycja idealna dla osób, które cenią minimalizm, a także nie są obojętne na środowisko. Ekologiczne podejście do kwestii wystroju domu to niewątpliwie jedna z największych zalet skandynawskiej aranżacji. Przestrzeń urządzona w tym stylu to idealna opcja również dla domatorów, którzy doceniają spokój i przytulny klimat swoich wnętrz.
Mała kuchnia w stylu skandynawskim w bloku
Styl skandynawski w kuchni doskonale sprawdza się zarówno w dużych, przestronnych pomieszczeniach, jak i niewielkich mieszkaniach w bloku. Urządzając mała kuchnię skandynawską w bloku, należy zwrócić szczególna uwagę na jasne barwy, a także wykorzystanie sprytnych rozwiązań, które pozwolą na optyczne powiększenie przestrzeni.
Kolorystyka kuchni skandynawskiej
Kuchnia skandynawska to prostota, surowość i minimalizm. Główną rolę odgrywają w niej starannie dobrane kolory, które sprawiają, że przestrzeń staje się jasna, bardziej przestronna i nieco chłodna. Najczęściej w kuchni skandynawskiej spotkać można biel i szarość. Zdarza się, że kolorystyka ta przełamywana jest dodatkami w bardziej intensywnych barwach. Nie można także zapomnieć o naturalnym kolorze drewna, który idealnie podkreśla północny klimat pomieszczenia.
Sposób na powiększenie małej skandynawskiej kuchni
Jasna kolorystyka ścian, podłóg i mebli pozwala na swobodne odbijanie się światła, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze. Jednym z najprostszych i najczęściej wykorzystywanych sposobów na powiększenie przestrzeni jest zastosowanie fototapety. Szeroki wybór motywów, które oddają specyficzny klimat Skandynawii, pozwala na idealne dopasowanie dekoracji do każdego wnętrza. Jednymi z najpopularniejszych motywów są górskie krajobrazy, jeziora, lasy, a także zwierzyna leśna.
W małej skandynawskiej kuchni bardzo istotne jest zachowanie minimalistycznego wystroju. Mała liczba sprzętów i dodatków pozwala na zachowanie porządku i sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przestronne.
Duża kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą
Posiadacze dużej kuchni mogą pozwolić sobie na nieco więcej podczas aranżacji wnętrza. W skandynawską stylistykę bardzo dobrze wpisują się wyspy kuchenne, które stanowią nie tylko niezwykle efektowny element dekoracyjny, ale przede wszystkim dodatkową przestrzeń roboczą.
Duża kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą to wnętrze, które jest funkcjonalne i znacznie zwiększa ergonomię pracy. Posiadanie dodatkowej przestrzeni roboczej stwarza wręcz idealne warunki nie tylko do przygotowywania posiłków, ale i ich spożywania. Kuchenna wyspa może bowiem pełnić funkcję stołu. Wystarczy dostawić do niej wysokie hokery utrzymane w skandynawskiej stylistyce.
Decydując się na wyspę, warto pamiętać o zostawieniu wokół niej wystarczającej ilości miejsca. Pozwoli to na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, a tym samym zapewnieni wygodę i komfort.
Meble w skandynawskiej kuchni
Meble w skandynawskiej kuchni charakteryzują się prostą formą i wysoką funkcjonalnością. Najczęściej wybiera się gładkie fronty w jasnych odcieniach. Zdarza się, że skandynawskie meble posiadają elementy wykonane z naturalnego drewna, które idealnie komponuje się z bielą bądź szarością kuchennej zabudowy.
W skandynawskim wnętrzu mile widziane są wszelkie naturalne materiały, dlatego ciekawym i niezwykle efektownym rozwiązaniem jest także zastosowanie we wnętrzu białej cegły bądź też kamienia, który idealnie nadaje się na blat.
Styl skandynawski w kuchni z salonem
Styl skandynawski sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu możliwe jest stworzenie spójnej przestrzeni mieszkalnej, która niezwykle ważna jest w przypadku kuchni połączonej z salonem. W tego typu pomieszczeniach pamiętać należy o tym, by w subtelny sposób oddzielić jednak przestrzeń kuchenną od wypoczynkowej. Granicę wykonać można na wiele różnych sposobów. Harmonijne przejście uzyska się dzięki odmiennym odcieniom na ścianach bądź też dzięki tapecie. Kuchnię od salonu oddzielić można także stołem bądź kuchenną wyspą. Więcej na temat skandynawskiej aranżacji salonu znaleźć można w naszym artykule: Salon skandynawski – jak go urządzić w 6 krokach.
Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim
Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Obecnie bardzo ciężko wygospodarować na nią osobny pokój. Dlatego też jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest stworzenie strefy jadalnianej w kuchni bądź salonie. Odpowiednio zaaranżowany stół, ciekawe oświetlenie, a także niebanalne dodatki pozwolą na celebrowanie rodzinnych chwil w przyjemnej i niezwykle przytulnej atmosferze.
W skandynawskiej kuchni połączonej z jadalnią najważniejszy element stanowi duży, rodzinny stół. Najlepiej, by był on wykonany z naturalnego drewna, a także sprawiał wrażenie masywnego i ciężkiego. Do niego warto dobrać drewniane krzesła, które charakteryzują się prostą formą i wysokim stopniem funkcjonalności.
Aby wprowadzić do wnętrza przytulny klimat, na krzesłach znaleźć się mogą poduszki w neutralnych kolorach bądź owcze skóry. Jadalnię warto wyposażyć również w dywan pasujący do aranżacji, a także odpowiednie oświetlenie. Dobrze, by nad stołem znalazła się wisząca lampa z dużym kloszem w jasnym kolorze.
Biała kuchnia skandynawska – minimalizm i estetyka!
Biała kuchnia skandynawska to jedna z najczęściej spotykanych aranżacji zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Idealnie oddaje bowiem specyficzny północy klimat i stanowi doskonałe tło dla nieco bardziej wyszukanych dodatków. Ponadto idealnie łączy w sobie minimalizm, estetykę oraz funkcjonalność, czyli dokładnie to, co w skandynawskiej kuchni jest najważniejsze.
- Meble
Podstawę stanowią białe fronty mebli, a także jasna kolorystyka ścian. Aby jednak nieco przełamać chłodną biel, warto wprowadzić do wnętrza kuchni odrobinę koloru. Najlepiej, by barwy te nawiązywały do natury. Dobrym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie elementów drewnianych, np. w formie blatów bądź parkietu, a także żywych roślin doniczkowych. Zieleń idealnie podkreśli naturalny charakter kuchni, a także ożywi wnętrze i sprawi, że stanie się ono zdecydowanie bardziej przytulne. - Oświetlenie
W białej kuchni niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie. Najlepiej, by do pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła naturalnego. Dobrze jest zrezygnować z firanek czy zasłon w oknach. Nie można jednak zapomnieć o oświetleniu sztucznym. Oprócz światła centralnego należy zamontować przynajmniej dwa inne źródła światła, np. nad stołem i nad blatem roboczym.
Szara kuchnia w stylu skandynawskim – alternatywa dla bieli
Osoby, które nie do końca dobrze czują się w białych pomieszczeniach, z pewnością odnajdą się w nieco ciemniejszej kolorystyce. Szara kuchnia skandynawska to zdecydowanie bardziej nowoczesne rozwiązanie, które zachęca do eksperymentów. Szare meble kuchenne idealnie komponować się będą z klasyczną czerwoną cegłą, a także industrialnymi dodatkami, nie tracąc przy tym swojego pierwotnego, skandynawskiego klimatu.
Szara zabudowa stanowi solidną podstawę i tło dla pozostałych elementów. Dobrze jest połączyć ją z białą cegłą, a także dodatkami, które wprowadzą do wnętrza odrobinę koloru. Idealnie sprawdzą się zatem tapety bądź obrazy skandynawskie, a także zielone rośliny doniczkowe.
Kuchnia w stylu norweskim
Styl skandynawski podzielić można na kilka rodzajów. Jednym z nich jest styl norweski, który wyjątkowo ceni sobie minimalizm, a także dodatki z naturalnego drewna. Kuchnia urządzona w tym stylu jest niezwykle harmonijna, uporządkowana, a także jasne i przestronna. Najważniejsze, by zachować spójność kolorystyczną, a także odpowiednio oświetlić wnętrze. W norweskie przestrzenie wpiszą się także elementy dekoracyjne wykonane z papieru oraz szkła.
Skandynawskie dodatki do kuchni
Kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim przestrzeń funkcjonalna i praktyczna. Warto jednak pamiętać o jej rodzinnym i przytulnym charakterze. Wprowadzenie do pomieszczenia odpowiedniego klimatu możliwe jest dzięki wykorzystaniu skandynawskich dekoracji.
- Fototapety skandynawskie – stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale i praktyczny. Sprytnie oddzielać mogą od siebie poszczególne strefy w pomieszczeniu – jadalną od kuchennej czy też kuchenną od wypoczynkowej.
- Obrazy skandynawskie – oprócz leśnych pejzaży i górskich krajobrazów w klimat skandynawski idealnie wpisują się minimalistyczne napisy, a także grafiki tworzone za pomocą jednej linii – np. obraz Zakochani.
- Ceramika – wśród zastawy nie może zabraknąć pojemnych kubków, które pomieszczą duże ilości gorącej herbaty podczas długich jesiennych wieczorów. Zastawa kuchenna powinna być prosta i utrzymana w jasnej kolorystyce.
- Pojemniki – w skandynawskiej kuchni idealnie sprawdzą się różnego rodzaju pojemniki na herbatę, kawę bądź drobne przekąski. Pozwolą one zachować porządek w kuchni, a także podkreślą domowy klimat pomieszczenia. Styl skandynawski uwielbia minimalistyczne dekoracje z charakterystycznymi napisami, które dodatkowo ułatwią organizację kuchni.
- Drewniane akcesoria – w skandynawskiej kuchni nie może zabraknąć drewnianych akcentów, tj. deska do krojenia, duża deska do serwowania serów, chlebak, moździerz, a także różnego rodzaju łopatki.
Kuchnia w stylu skandynawskim to przestrzeń pełna rodzinnego ciepła i akcentów w bezpośredni sposób nawiązujących do natury. Jest niezwykle estetyczna, uporządkowana, a także funkcjonalna. Proste formy, neutralne barwy, a także oszczędne dodatki sprawiają, że aranżacja staje się ponadczasowa i uniwersalna.