Chcesz poczuć swojski klimat wsi w swojej kuchni? Zależy Ci na prostej aranżacji, która nawiązywać będzie do natury? Dowiedz się, jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym i wprowadzić sielski klimat do swojego wnętrza.
Jak urządzić kuchnie rustykalne – inspiracje i pomysły
Kuchnie rustykalne to przestrzenie, które idealnie odpowiadają potrzebom dużej rodziny. Wszystkie ich elementy podkreślają rodzinny klimat i zachęcają do wspólnego spędzania czasu zarówno na przygotowywaniu, jak i spożywaniu posiłków. W kuchni rustykalnej panuje spokojny, przyjazny i niezwykle ciepły klimat. Wszechobecne drewno sprawia, że jest to miejsce, którego nie chce się opuszczać.
Aranżacja kuchni rustykalnej przypomina wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty. Pomieszczenie przepełnione jest naturalnymi materiałami. Najważniejsze jest celowo postarzane drewno, a także kamień. Niepowtarzalny klimat tworzą starannie dobrane dekoracje, a także wyjątkowe zapachy świeżo pieczonego chleba, ciasta czy też polnych kwiatów i ziół. Przestrzeń pełna jest rodzinnych pamiątek i dekoracji w kwiatowe bądź roślinne wzory.
W przytulnym klimacie kuchni utrzymanej w stylu rustykalnym odnajdą się osoby sentymentalne, które najlepiej odpoczywają otoczone naturą. To przestrzeń, w której na próżno szukać minimalizmu i przesadnej nowoczesności. Kuchnia rustykalna to przestrzeń przytulna i przestronna. Idealna zarówno dla małej, jak i wielkiej rodziny!
Rustykalny styl sprawdza się nie tylko w kuchni. W jednym z naszych artykułów – "Sypialnia rustykalna – doceń piękno natury!" – podpowiadamy, jak stworzyć wyjątkową przestrzeń do odpoczynku i relaksu.
Kolory w rustykalnej kuchni
Rustykalna kuchnia pełna jest drewnianych elementów, które wnoszą do wnętrza przytulny charakter. Wśród kolorów dominują barwy ziemi – przede wszystkim brązy i beże, a także biel, która stanowi doskonałe tło dla mebli i dekoracji. W rustykalnej kuchni spotkać można także szałwiową zieleń, błękit, a także lawendowy fiolet. Dość popularnym rozwiązaniem jest stosowanie naturalnej białej cegły. Alternatywą dla niej może być również tapeta np. Szara cegła, która w prosty i szybki sposób odmieni wnętrze.
Meble do kuchni w stylu rustykalnym
Meble rustykalne do kuchni powinny być wykonane z surowego drewna. Najlepiej, by sprawiały one wrażenie starych i dość masywnych. Dobrze sprawdzają się elementy zabudowy znalezione na pchlich targach, odnowione, pomalowane i poprzecierane w charakterystyczny sposób. W zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć, rustykalne meble mogą być także pomalowane na jasny kolor. Mowa tutaj przede wszystkim o bieli, beżu, a także mięcie. Specyficzny charakter uda się uzyskać dzięki charakterystycznym zdobieniom – frezowanym frontom czy też przeszklonym witrynom, w którym umieścić można ceramikę. Elementem obowiązkowymi są kredensy, komody, a także otwarte półki, na których można ułożyć bądź powiesić kubki.
Wybierając zabudowę do rustykalnej kuchni, nie można pominąć ich wymiaru praktycznego. Meble powinny posiadać wygodne szuflady, półki, szafki, a także dodatkowe blaty, na których przygotowywać można posiłki.
W dużej i przestronnej kuchni rustykalnej nie może zabraknąć rodzinnego i drewnianego stołu. Najlepiej, by był on ustawiony możliwie w centralnej części pomieszczenia. Doskonale podkreśli on rodzinną atmosferę, a także zachęci do celebrowania wspólnych chwil. Przy stole powinny znaleźć się drewniane krzesła, a na blacie pleciony obrus bądź serweta, a także wazon z pięknie pachnącymi polnymi kwiatami.
Rustykalne dodatki do kuchni
Ostatnim etapem urządzania kuchni rustykalnej jest dobór odpowiednich dodatków. Ich wybór jest praktycznie nieograniczony:
- tekstylia – w rustykalnej kuchni nie może zabraknąć koronkowych firanek, zazdrostek, zasłon, serwet i obrusów; doskonale sprawdzą się także ściereczki z roślinnym haftowanym motywem,
- drewniane akcesoria – mowa tutaj zarówno o łyżkach, jak i deskach do krojenia, pojemnikach na przyprawy czy pieprzniczce i solniczce,
- wiklinowe kosze – w przepełnionym naturalnymi materiałami wnętrzu nie może zabraknąć elementów wykonanych z wikliny; doskonale sprawdzą się jako osłonki na donice z ziołami, plecione podkładki na stół czy też kosze na owoce,
- ceramika – wyeksponowana na otwartych półkach bądź w przeszklonych komodach doskonale podkreślać będzie wiejski i niepowtarzalny klimat; warto rozejrzeć się za legendarną wręcz ceramiką z Bolesławca,
- obrazy i plakaty – dekoracje ścienne z motywami roślinnymi to doskonały sposób na szybką i efektowną dekorację; przykładem może być Akwarelowa roślinka oraz Złote pole.
Okno w kuchni rustykalnej
Niezwykle ważnym elementem w każdej rustykalnej kuchni jest okno. Najlepiej, by było ono duże i dobrze oświetlało wnętrze naturalnym światłem. W przypadku kuchni dobrze oświetlonych, w oknie znaleźć się może koronkowa firanka bądź zasłony z roślinnym motywem. Jeżeli jednak pomieszczenie jest niewielkie i słabo oświetlone, zdecydowanie lepiej sprawdzą się charakterystyczne dla rustykalnej aranżacji zazdrostki. Przysłonią one jedynie fragment okna i nie zabiorą zbyt dużej ilości światła.
Na kuchennym parapecie powinny znaleźć się aromatyczne zioła w pasujących do aranżacji doniczkach bądź osłonkach. Umieszczenie ich w tym miejscu zapewni im doskonałe warunki do wzrostu.
Kuchnia w stylu wiejskim
Kuchnia w stylu wiejskim jest bardzo podobna do kuchnia rustykalnej. Obydwie aranżacje zawierają bardzo dużo podobnych motywów dekoracyjnych. W przypadku kuchni wiejskich można dodatkowo pokusić się o dołączenie do aranżacji ludowych wzorów, np. łowieckich. W tego typu aranżacjach dobrze jest wykorzystać nieco bardziej intensywne kolory. Idealnie sprawdzą się nie tylko neutralne barwy, ale i kanarkowa żółć, głęboka zieleń czy pomarańcz.
Kuchnia rustykalna biała – przestrzeń i więcej światła!
Bardzo wiele osób decyduje się na urządzenie kuchni rustykalnej w białym odcieniu. Jasne ściany połączone z białymi meblami stwarzają wrażenie przejrzystości, przestrzeni i czystości. W tego typu przestrzeni nie może zabraknąć bielonego kredensu z charakterystycznymi zdobieniami, a także dużego stołu z krzesłami. Aby nieco ocieplić wnętrze, można połączyć białe fronty mebli kuchennych z blatami wykonanymi z naturalnego drewna. Nie można zapomnieć o dodatkach, takich jak np. świeże zioła. Intensywna zieleń z pewnością wprowadzi do pomieszczenia dużo świeżości i pozytywnej energii. W białej rustykalnej kuchni sprawdzi się także biała bądź szara cegła na ścianie.
Kuchnia rustykalna drewniana – ciepło i przytulnie
Kolor naturalnego drewna zdecydowanie najmocniej kojarzy się z wiejską kuchnią. Dobrze jest jednak wywarzyć ilość użytego we wnętrzu materiału, aby zbytnio nie przytłoczyć pomieszczenia. Uważać należy szczególnie w przypadku kuchni niewielkich rozmiarów. Można przełamać ciepły odcień nieco chłodniejszą barwą i ograniczyć liczbę dekoracji do absolutnego minimum. Drewniana zabudowa, ściany oraz podłogi zdecydowanie lepiej sprawdzą się w dużych przestrzeniach, które dodatkowo połączone są np. z jadalnią.
Kuchnia rustykalna nowoczesna – pójdź na kompromis!
Kuchnia rustykalna daje ogromne możliwości aranżacyjne. Doskonale łączy się z nowoczesnymi elementami, stanowiąc kompromis pomiędzy tym, co wiejskie, a tym co miejskie. Tego typu rozwiązanie to idealna opcja dla osób mieszkających w mieście, ale chcących poczuć specyficzny sielski klimat.
Decydując się na połączenie minimalizmu z rustykalnym klimatem, warto wybrać meble o prostej formie z delikatnymi zdobieniami. Proste szafki i półki stanowić będą tło dla charakterystycznych dla stylu rustykalnego dodatków. Warto jednak ograniczyć się do zaledwie kilku, by nie przytłoczyć wnętrza. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie fototapety z nawiązującym do natury motywem, np. Łąka wspomnień bądź też wiklinowych koszy, drewnianych akcesoriów czy też wazonów z polnymi kwiatami.
Decydując się na połączenie stylu nowoczesnego z wiejskim, warto jest wszystko odpowiednio zaplanować. Wyważenie akcentów i znalezienie tzw. złotego środka stanowią bowiem nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych dekoratorów wnętrz.
Kuchnia w stylu rustykalnym z wyspą
W przestronnych kuchniach o dużym metrażu wyśmienicie sprawdzi się kuchenna wyspa. To nie tylko dodatkowa przestrzeń robocza, ale przede wszystkim miejsce do wspólnego spędzania czasu ze swoją rodziną bądź przyjaciółmi. Wyspa wpisuje się rustykalny klimat, tworząc w centralnej części kuchni miejsce rozmów bądź przygotowywania i spożywania posiłków. Może być ona zarówno otwarta, jak i zabudowana. W przypadku tej pierwszej opcji, w widocznych miejscach powinny znaleźć się charakterystyczne dla rustykalnego stylu dodatki. Doskonale sprawdzą się zdobione talerze, gliniane garnki czy też emaliowane naczynia. Decydując się na wersję zabudowaną, zadbać należy o charakterystyczne żłobienia spójne z resztą zabudowy kuchennej.
Kuchnia w stylu rustykalnym to przestrzeń, w której dobrze czuć się będą osoby, które tęsknią do beztroskich chwil spędzanych na wsi. To wnętrze, w którym panuje sielska i przyjazna atmosfera. Z pewnością odnajdą się w nim miłośnicy naturalnych materiałów i starodawnego piękna.