Chcesz wprowadzić do swojej kuchni wyjątkowy klimat? Uwielbiasz przedmioty z duszą? Poznaj niepowtarzalny styl shabby chic i stwórz w swojej kuchni prawdziwie romantyczną atmosferę.
Przytulny styl shabby chic w kuchni
Shabby chic pochodzi z lat 80. XX wieku. Na salony wprowadziła go angielska projektantka Rachel Ashwell. Głównym założeniem tego stylu jest umieszczenie w przestrzeni starych przedmiotów „z duszą” – starodawnych kredensów, komód i drewnianych półek. Pomieszczenia urządzone z tym stylu bardzo często wyglądają na lekko zaniedbane. Jest to jednak wrażenie pozorne, gdyż każdy, najmniejszy nawet element, trafił tam nie przez przypadek. Styl ten jest niezwykle romantyczny i przytulny. Stare przedmioty wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat, który z pewnością pokochają artystyczne dusze. Decydując się na tego typu aranżację, należy jednak uważać. Bardzo łatwo bowiem zagracić pomieszczenie i sprawić, że będzie prezentowało się tandetnie i nieestetycznie.
Styl shabby shic idealnie sprawdza się niemal w każdej przestrzeni. Delikatny, subtelny i kobiecy pasować będzie nie tylko do sypialni, ale i do kuchni. W jej wnętrzu, pełnym starych mebli, zdobionej ceramiki i sentymentalnych przedmiotów, zapanuje prawdziwe sielska i rodzinna atmosfera.
Kuchnia shabby chic i jej kolorystyka
Shabby chic bardzo często mylony jest ze stylem prowansalskim. Oba te style łączy sielski klimat, jednak podstawową różnicę stanowi kolorystyka. W przypadku aranżacji inspirowanej Prowansją biel stanowi jedynie dodatek, w przypadku shabby chic to na bieli opiera się cała aranżacja. Cechą charakterystyczną tego stylu są bowiem celowo postarzane białe i przetarte meble.
Osoby, które nie do końca dobrze czują się w białych przestrzeniach, mogą zastosować na ścianach kolory pastelowe – subtelne, romantyczne i kobiece. Najczęściej wybieranymi są: pudrowy róż, błękit, a także wyblakła żółć. We wnętrzach znaleźć można także odcienie szarości, brązów oraz przygaszonych zieleni. Mówiąc o kolorystyce, nie można zapomnieć o często powtarzających się w tej stylistyce motywach.
Motywy shabby chic
Nieodzownych motywem, charakterystycznym dla tego stylu, są kwiaty. Wśród nich znaleźć można m.in. urocze różyczki, fioletowe bukiety lawendy, a także słoneczniki. Kuchnia shabby chic to także śródziemnomorskie zioła, które pojawiać się mogą zarówno w formie obrazów np. Kuchenne zioła, jak i prawdziwych roślin. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim bazylię, oregano, rozmaryn oraz tymianek.
Roślinne motywy można wprowadzić do wnętrza także za pomocą tapety. Tego typu dekoracja z pewnością nada pomieszczeniu rodzinny i sielski charakter, a także stanowić będzie doskonałe tło dla starych mebli. Fototapety z kwiatami to idealny sposób na szybką i niezwykle efektowną metamorfozę każdego wnętrza.
Shabby chic w kuchni – meble z duszą
Meble to podstawowy element kuchni w stylu shabby chic. Wprowadzają do wnętrza uroczy i niepowtarzalny klimat za pomocą swojego specyficznego wyglądu, którego nie spotka się w żadnym innym stylu.
Cechą charakterystyczną mebli shabby chic jest ich przetarta powierzchnia. Efekt ten można wykonać samodzielnie, pokrywając początkowo meble białą farbą, a następnie przecierając powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Płynne przejścia uzyskać można dzięki nałożeniu na siebie kilku warstw farby i powtarzając czynność do momentu, gdy na meblach pojawią się zacieki oraz prześwity.
Zabiegi te to doskonały sposób na nadanie nowego życia starym, drewnianym meblom, które zalegają na strychach. Prawdziwych perełek można także szukać na pchlich targach i w sieci. Warto wówczas wybierać meble o klasycznym wyglądzie i tradycyjnej formie. Najlepiej prezentować się będą komody ze żłobieniami i delikatnymi zdobieniami. Idealne będą także starodawne kredensy na nóżkach. Obecne w nich przeszklenia doskonale podkreślą wyjątkową kuchenną zastawę, a także niepowtarzalne porcelanowe filiżanki. Urządzając w swojej kuchni strefę jadalną, nie można zapomnieć o drewnianym, rodzinnym stole, a także krzesłach z charakterystycznymi ażurowymi oparciami.
Dodatki w stylu shabby shic
W kuchni shabby chic z pewnością nie odnajdą się w minimaliści, którzy otaczają się jedynie niezbędnymi przedmiotami. Przestrzeń ta pełna jest bowiem uroczych bibelotów. W kuchennej przestrzeni liczba dekoracji, a przede wszystkim mnogość wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy.
- Talerzyki, kubeczki – kuchnia shabby chic to prawdziwa kopalnia kolorowych kubeczków i talerzyków. Najlepiej, by na ich powierzchni znalazły się kwiatowe i roślinne wzory.
- Wazony – a w nich polne kwiaty i suszone zboża. Tego typu dekoracja z pewnością wprowadzi do kuchni prawdziwe swojski i wiejski klimat.
- Emaliowane garnki – najlepiej w pastelowych kolorach i różnych rozmiarach. Wniosą do kuchni radość i pozytywną energię. Doskonale sprawdzą się także ceramiczne pojemniki, w których trzymać można zioła i przyprawy.
- Zawieszki i magnesy – drewniane tabliczki z „kuchennymi” napisami, zwisające z karniszy ozdoby z gipsowymi serduszkami, a także lodówka usłana kolorowymi magnesami – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat shabby chic.
- Dekoracje ścienne – obrazy i plakaty z motywami kwiatów, roślin i ziół. Doskonale sprawdzi się także obraz Kitchen, który idealnie wpisuje się w tę stylistykę.
- Tekstylia – bez nich kuchnia w stylu shabby chic nie istnieje. Koronkowe obrusy, kwiatowe zasłony, haftowane serwety, ściereczki, ręczniki, a dla odważnych pokrowce na krzesła z falbanami.
Kuchnia shabby chic w bloku
Nie da się ukryć, że styl shabby chic najlepiej prezentuje się w klimatycznych domkach na wsi. Nie oznacza to jednak, że sielskiego klimatu nie można przenieść do bloku. Przy dobraniu odpowiednich przedmiotów, kuchnia w stylu shabby chic będzie prezentować się doskonale nawet na niewielkiej przestrzeni.
Urządzanie kuchni w stylu shabby chic na małej przestrzeni nie wymaga gruntownego remontu. Wystarczy wzbogacić przestrzeń o charakterystyczne dla tego stylu elementy i spróbować przenieść specyficzny klimat jedynie za pomocą dodatków. Wystarczy wstawić do wnętrza starodawny kredens, a także charakterystyczne dla tego stylu tekstylia. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie kwiecistej tapety, która z pewnością nada kuchni niepowtarzalnego wyglądu, a także lustra vintage, które optycznie powiększy przestrzeń. W kuchni shabby chic w bloku doskonale sprawdzą się także porcelanowe zastawy, drewniane aniołki, a także doniczki zdobione metodą decoupage.
Duża kuchnia w stylu shabby chic z wyspą
Duża i przestronna kuchnia to wręcz nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrza. W tego typu przestrzeni można pozwolić sobie na zastosowanie niemal wszystkich elementów charakterystycznych dla stylu shabby chic i stworzyć niepowtarzalne, sielskie wnętrze. Najważniejszą rolę grać będzie zabudowa – postarzane, bielone meble wraz z wyspą stworzą doskonałe tło dla wypełniających wnętrze bibelotów.
Dobrze, by zarówno meble kuchenne, jak i wyspa posiadały drewniany blat, który zadba o ciepłą i przytulną atmosferę. Jeżeli wyspa pełnić ma również funkcję stołu, dobrze jest postawić przy niej drewniane krzesła z ażurowymi oparciami. Nad nią dobrze, by znalazł się nietuzinkowy żyrandol bądź lampa, która podkreśli aranżację nie tylko swoim wyglądem, ale i ciepłym światłem.
Styl shabby chic to propozycja dla romantyków, którzy uwielbiają odbywać sentymentalne podróże, nie ruszając się z miejsca. W przestrzeniach urządzonych w tym stylu pełno jest wyjątkowych przedmiotów, starych mebli i wzorzystych tkanin. Wprowadzenie do wnętrza nawet kilku charakterystycznych dodatków pozwoli przenieść się w prawdziwie sielską krainę i poczuć specyficzny, błogi klimat wsi.