tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Kuchnia w stylu industrialnym – przemysłowy klimat w Twoim wnętrzu!

Jesteś na etapie urządzania kuchni? Zastanawiasz się, jaki styl aranżacji wybrać? Dowiedz się, czym charakteryzuje się styl industrialny i sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

kuchnia w stylu industrialnym

Stylowa industrialna kuchnia – aranżacje i pomysły

Styl industrialny coraz częściej gości w polskich domach. Idealnie sprawdza się nie tylko w salonach, ale i kuchniach. Aranżacja industrialna inspirowana jest przemysłem i rozwiązaniami stosowanymi w fabrykach. Najbardziej charakterystyczne są zatem otwarte przestrzenie, duże okna, a także naturalne surowe materiały, takie jak czerwona cegła czy też beton. Niezwykle istotnym elementem w industrialnej przestrzeni jest oświetlenie. Oprócz światła naturalnego doskonale sprawdzają się dużych rozmiarów reflektory, a także charakterystyczne żarówki. Całość aranżacji dopełniają starannie dobrane dodatki, takie jak np. obrazy industrialne bądź rośliny doniczkowe.
Kuchnia w stylu industrialnym to przestrzeń minimalistyczna, surowa, a wręcz ascetyczna. Króluje w niej przede wszystkim nierdzewna stal, a także ciemne barwy. Nie jest to jednak jedyny sposób na urządzenie kuchni. Styl industrialny doskonale prezentuje się także w połączeniu z elementami charakterystycznymi dla innych stylów aranżacji.

kuchnia w stylu industrialnym

Kuchnia industrialna – biała czy szara?

Styl industrialny kojarzy się z ciemnymi i przygaszonymi odcieniami. Najczęściej wykorzystywanym kolorem jest czerń, głęboki brąz bądź też ceglana czerwień. Wielu osobom industrialne przestrzenie kojarzą się z ponurym, ale bardzo tajemniczym klimatem. Kuchnia industrialna wcale nie musi zostać urządzona jedynie w ciemnych barwach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić do niej biel i optycznie powiększyć pomieszczenie.

Biała kuchnia industrialna

 1. Biała cegła na ścianie
  To najprostszy i najbardziej efektowny sposobów na rozświetlenie kuchni. Biała cegła na jednej ze ścian stanowić będzie doskonałe tło dla drewnianych mebli w ciemniejszym kolorze, a także optycznie powiększy przestrzeń. Nieregularne cegły nadadzą wnętrzu surowego charakteru, który idealnie wpisuje się w industrialny klimat. Nie zawsze jednak zastosowanie prawdziwej cegły jest możliwe. W takich sytuacjach dobrze jest skorzystać z fototapet, które do złudzie przypominają prawdziwe materiały. Przykładem może być fototapeta Biała cegła.
 2. Białe meble kuchenne
  Drugie rozwiązanie to zastosowanie zabudowy kuchennej w białym kolorze. Dobrze, by meble cechowały się prostą formą i gładkimi frontami. Industrialny charakter pomieszczenia zostanie wprowadzony do wnętrza dzięki dekoracjom, a także sprzętom AGD. W białej industrialnej kuchni nie może bowiem zabraknąć widocznych rur, metalowych okuć, stali nierdzewnej oraz czarnych, dużych lamp.

Szara kuchnia industrialna

Alternatywą dla białej industrialnej kuchni może być jej szara propozycja. Sposoby na wprowadzenie tego odcienia do wnętrza są dokładnie takie same, jak w przypadku jaśniejszej wersji. W szarej industrialnej kuchni doskonale sprawdzi się ściana wykonana z prawdziwego betonu, a także czarne i stalowe elementy dekoracyjne.

Mała kuchnia industrialna w bloku

Styl industrialny najlepiej prezentuje się w przestronnych i otwartych wnętrzach. Nie oznacza to jednak, że specyficzny przemysłowy klimat jest niemożliwy do uzyskania w niewielkich kuchniach w bloku. Urządzając małe wnętrze, pamiętać należy przede wszystkim o odpowiednim oświetleniu, a także oszczędności w dekoracjach.
Najlepiej, by mała industrialna kuchnia w bloku była dobrze oświetlona. Wpadające przez okna promienie słońca rozjaśnią przestrzeń, sprawiając, że będzie wydawała się większa. Jest to szczególnie istotne w przypadku kuchni industrialnych w ciemnych kolorach. Brak odpowiedniego oświetlenia może sprawić, że wnętrze stanie się przytłaczające i ponure.
Dobrym rozwiązaniem w małych kuchniach jest także wprowadzenie jedynie industrialnych dekoracji. Aby uzyskać charakterystyczny klimat wystarczy stworzyć monochromatyczną aranżację, którą dopełni się industrialnymi obrazami, metalowymi lampami w ciemnych kolorach bądź zastosowaniem tapety imitującej beton bądź czerwoną cegłę.

kuchnia w stylu industrialnym

Duża kuchnia industrialna z wyspą

Posiadacze dużych przestrzeni mogą pozwolić sobie na zdecydowanie większą swobodę w aranżowaniu industrialnej kuchni. Wysoki sufit, duża ilość miejsca, a także pokaźnych rozmiarów okna to warunki wręcz idealne do stworzenia przemysłowego klimatu.
Jednym z najbardziej popularnych sposobów, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym, jest zastosowanie w dużej industrialnej kuchni wyspy. Ten dodatkowy element pełnić może w jej wnętrzu kilka funkcji:

 • stanowi element dekoracyjny wnętrza,
 • może pełnić rolę stołu,
 • jest przedłużeniem przestrzeni roboczej,
 • stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania,
 • idealnie oddziela poszczególne strefy od siebie – doskonale sprawdza się np. w salonie połączonym z kuchnią.

Dobrze oświetlona, duża industrialna kuchnia z wyspą może w całości zostać urządzona w ciemnych barwach. Antracytowe meble w połączeniu z betonową ścianą, a także metalową i matową armaturą stworzą wyjątkowy klimat, który będzie połączeniem przemysłowej surowości z wyrafinowaniem i klasą. Pomieszczenie może zostać rozświetlone poprzez zastosowanie jasnych i ciężkich zasłon w oknach oraz drewnianą podłogę, która idealnie podkreślać będzie głęboki odcień mebli.

Salon z kuchnią w stylu industrialnym

Styl industrialny idealnie sprawdzi się w domach i mieszkaniach, w których salon połączony jest z kuchnią. Pomimo tego, że najlepiej prezentuje się na dużych przestrzeniach, spokojnie można wykorzystać go także w niewielkich kawalerkach, szczególnie tych z antresolą!

kuchnia w stylu industrialnym

Meble industrialne do kuchni czy dodatki w stylu industrialnym?

Zaletą stylu industrialnego jest fakt, że doskonale łączy się z motywami charakterystycznymi dla innych stylów. Oznacza to, że przemycenie do swojego wnętrza industrialnego klimatu nie zawsze musi wiązać się z generalnym remontem i wymianą kuchennej zabudowy. Czasami wystarczy wzbogacić swoją kuchnię w industrialne dodatki, by odświeżyć przestrzeń i nadać jej przemysłowego charakteru.

 • Industrialne plakaty – to jeden z najszybszych i najbardziej efektowych sposobów na wprowadzenie specyficznego klimatu do kuchni. Najlepiej sprawdzają się plakaty utrzymane w ciemnej kolorystyce, przedstawiające panoramy miast bądź wnętrza opuszczonych fabryk. Idealne będą także obrazy abstrakcyjne utrzymane w szarościach z domieszką koloru miedzianego, np. Intensywność.
 • Metalowe kosze i pojemniki – najlepiej sprawdzą się te w kolorze czerni bądź miedzi. Będą stanowić nie tylko industrialny dodatek, ale i z pewnością umożliwią dobrą organizację kuchni.
 • Lampy – duża, metalowa i w ciemnym kolorze z pewnością wprowadzi do wnętrza fabryczny charakter. W industrialny klimat wpiszą się także tzw. żarówki dekoracyjne Edison emitujące ciepłe światło.
 • Metalowe półki – to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną wprowadzić do industrialnej kuchni rośliny doniczkowe. Metalowe półki powieszone np. nad kuchenną wyspą idealnie komponować się będą z zielenią.

Kuchnia industrialna to propozycja dla osób, które nie boją się odważnych rozwiązań i nowoczesnych trendów. Najczęściej w tego typu aranżacji wnętrz lubują się miłośnicy sztuki, mody i minimalizmu. Niezwykle oryginalny wystrój staje się bowiem sposobem na wyrażenie samego siebie. Często industrialną kuchnię spotykać można w mieszkaniach osób związanych ze światem artystycznym.

Więcej artykułów w kategorii Kuchnia