Na glamour można patrzeć w różnorodny sposób: albo odtwarza się wnętrze starego, szlacheckiego pałacu, domu gwiazdy czerwonego dywanu lub nowojorskiej socjety. Stylowi glamour obce jest pojęcie wstydu, z tego względu pozostawia Ci duże pole do popisu w aranżacji przytulnej i luksusowej sypialni. Z jego pomocą połączysz swobodnie różne materiały, tkaniny i wzory. Jeśli lubisz, kiedy wnętrze tętni życiem, a gość nie jest w stanie odróżnić, czy właśnie wszedł do sypialni hollywoodzkiej diwy, czy wciąż znajduje się u swoich znajomych, to styl glamour mruga do Ciebie właśnie teraz swoim błyszczącym okiem. Zapraszamy do lektury.
Sypialnia glamour - inspiracje
Pierwszy rzut oka na nowoczesną sypialnię glamour i czujesz się, jakby na Twoim języku rozpłynęła się czekolada bąbelkowa. Glamour, chociaż pod jego nazwą kryje się luksus, bogacto i przepych, a gdzie nie spojrzeć, skapuje złoto, ma w sobie dodatkowo puszystość, miękkość, uzyskaną przez gładkie, wypukłe obicie tapicerek. Pikowane pufy, łóżka z gigantycznym welurowym bądź aksamitnym wezgłowiem oraz wysokiej klasy satynowa pościel i inne dodatki tekstylne dbają o sławę tego stylu. W natłoku bodźców, jakie wysyła do Twojego oka sypialnia glamour, prawdopodobnie umknął Ci jeden charakterystyczny element – bezbarwne szkło. Ale nie jakiś tam dodatek w postaci szklanego wazonu, zasłoniętego w większości przez świeżo ścięte polne kwiaty. Nowoczesność glamour polega na połączeniu miłych w dotyku materiałów ze szlanymi, transparentnymi meblami. Największą popularnością cieszą się przezroczyste komody albo krzesła. Czasami ich krawędzie zostają ozdobione ponadto złocistym wykończeniem – nie można być już bardziej glamour.

Meble glamour i dodatki glamour
Łóżko glamour niejedno ma imię – kontynentalne, chesterfield, pikowane, z ekoskóry, szenili albo weluru. Glamour nie chowa głowy w piasek przed kolorami – naturalnie można też spotkać brzoskwiniowe, gołębie, taupe czy groszkowe obicia łóżek, ale na pierwszy plan wysuwają się zdecydowanie intensywne barwy: grynszpan, róż wenecki, cyklamen, indygo albo malachit. Sypialnia glamour przygarnie z radością meble kojarzone ze stylem pałacowym: szezlongi oraz pikowane pufy i skrzynie na lekkich nóżkach, ustawione w dole łóżka. Toaletki i sekretarzyki, kiedyś obowiązkowe wyposażenie sypialni arystokratów z lat 20. XX w., zostały przez glamour ściągnięte ze strychu i zaaranżowane do współczesnych wnętrz. Uważamy, że dużego uroku dodadzą im dodatki: postarzane lusterko, które można wziąć do ręki, albo metalowa patera, stojąca na sekretarzyku. Sypialnia glamour, pełniąca też funkcję garderoby, nie może obyć się bez parawanu, za którym skryjesz się podczas ubierania. Meble w stylu glamour są wyśmienite jakościowo i praktycznie niedostępne w popularnych meblarskich sieciówkach. Dzięki drewnu mangowemu, hebanowemu czy dębowemu będziesz cieszył się długo ich wytrzymałością. Daj szansę sklepom z antykami, to tam możesz wyłowić perełki, jakich nikt inny nie ma.
Z kolei dodatki w stylu glamour stoją na straży wzbudzania wrażenia miękkości i puszystości w sypialni. Po wstaniu z łóżka, Twoje stopy powinny spotkać kudłaty dywan (shaggy) bądź dywaniki ze sztucznej skóry owczej czy wełny alpaki. Teraz nawet wstawanie z łóżka lewą nogą nie zaszkodzi Twojemu dobremu samopoczuciu! Możesz ustawić także popiersia greckich lub rzymskich rzeźb w swojej eleganckiej sypialni, porcelanowe figurki i pękate wazony oraz inkrustowane zegary (nie tylko ścienne).
Sypialnia glamour biała
Biała sypialnia glamour jest zaliczana do absolutnych klasyków aranżacji. Może prezentować się dumnie w perłowej bieli w total looku, jak i zachęcać do relaksu lub drzemki odcieniem chamois, przełamanym dodatkami w innych kolorach – nigdzie indziej jak w duecie z mleczną bielą nie zachwyci Cię tak palisander, znany bardziej jako błyszczący brąz. Sypialnia glamour na poddaszu szczególnie upodobała sobie porcelanową biel. To proste i zawsze skuteczne rozwiązanie kolorystyczne dla pomieszczeń, w których występują skosy. Dzieje się tak, ponieważ jasne odcienie gaszą każdy stylistyczny pożar, wzniecony przez trudne w urządzaniu wnętrze.
Czarna sypialnia glamour
Sypialnia glamour czarna jest bardzo odważną decyzją aranżacyjną, gdyż chwila nieuwagi i elegancja kompozycji może przez nią zostać rozbita w drobny mak. Przykładem źle zastosowanego czarnego koloru w sypialni jest wybranie mebli i dodatków w każdym możliwym odcieniu, ignorując gradację. Można wykorzystać w szczególności dwie tonacje głębokiej czerni: smolistą (najciemniejszy błyszczący odcień) czy sadzę angielską, różniącą się od tego pierwszego matowym wykończeniem. Niejednokrotnie dominującą w sypialni barwę łagodzi się innym kolorem, w tym przypadku najchętniej sięga się po biel.

Sypialnia glamour szara
Szara sypialnia glamour ostatnio święci triumfy starciu z czarną sypialnią, zapewne dlatego, że ma w sobie nutę czerni, ale nie przytłacza tak łatwo. Oprócz odcienia antracytowego czy równie ciemnego marengo, oferuje w swojej palecie kolorystycznej jasne wariacje na temat szarości: czy to srebrzyste tony, czy platynowe. Pobaw się odcieniami szarości: wybierz trzy odcienie, najciemniejszy pozostaw ścianom, średni łóżkowi, a najjaśniejszy poduszkom i narzucie na łóżko.
Granatowa sypialnia glamour
Odcień ultramaryny na łóżku kontynentalnym powali Cię na kolana, tego jesteśmy pewni. Decydując się na urządzenie wnętrza w kobaltowym tonie, miłośnicy designu wielokrotnie dodają ten granatowy akcent na ich zdaniem najistotniejszy element wnętrza. Co prawda sypialnia glamour w granatowym total looku pojawia się niezwykle rzadko, ale możemy Cię zapewnić, że granatowy lubi się w takich aranżacjach z innymi, ,,zimnymi”, stonowanymi kolorami. Błękit pruski na łóżku w asyście czarnej tapety na ścianie? A to wszystko ozłocone dyskretnymi dodatkami? Współczesny design podpisuje się pod tym zestawieniem obiema rękami.
Tapeta do sypialni glamour
Tapety glamour do sypialni połyskują delikatnie w dziennym i sztucznym świetle, najczęściej są utrzymane w jasnej kolorystyce, ale nie jest to żaden mus, ponieważ złote, barokowe czy rokokowe ornamenty na grafitowym tle również mają swoje duże grono wielbicieli. Wytwornością i estetyką powinny dorównywać pałacowym wnętrzom, toteż nie obawiaj się eksperymentów na ścianach. Polecamy Ci zestawić tapetę rodem z Schönbrunn z lamperiami. To połączenie jest zarówno efektowne dekoracyjnie, jak i chroni Twoje ściany przed zabrudzeniami.
Obraz glamour
Obraz do sypialni glamour ma zwracać na siebie uwagę bez nagromadzenia wszystkich kolorów tęczy – nie może nadawać się jednocześnie do sypialni, jak i do pokoju pięcioletniego dziecka. Najmodniejsze tony to złoto, srebro, ale także lila róż. Często glamour nawiązuje do złotej ery Hollywood i kina francuskiego z lat 50., dlatego równie chęsto na ścianach sypialni glamour patrzą na mieszkańców największe gwiazdy tamtych lat – Marylin Monroe, Brigitte Bardot bądź Elizabeth Taylor. Kącikowi w sypialni glamour z ręcznie rzeźbioną toaletką z eliptycznym lustrem poświęca się dużo uwagi – tutaj królują typowo kobiece motywy obrazów. Roi się od balerin, małej czarnej czy odwzorowania ulubionych perfum z malinową kokardką. Niektórzy decydują się na klasykę i zawieszają na ścianach reprodukcje obrazów artystów światowego malarstwa. Czy postawisz na współczesne płótna, czy te wzorujące się na znanych bestsellerach, jeden warunek musi zostać spełniony: rama ma być wystawna, preferowana złota lub srebrna.


Plakaty glamour
Plakaty w stylu glamour nawiązują kolorystyką do innych dekoracji, na jakie można się natknąć we wnętrzach pełnych przepychu. Na pierwszy ogień idą plakaty zdobione, które błyszczą metalicznym blaskiem – najpopularniejsze wśród nich to plakaty złote, srebrne, miedziane, holograficzne lub w odcieniu różowego złota. Czasami w aranżacji cała uwaga zostaje poświęcona meblom, które błyszczą blaskiem tysiąca gwiazd i sprawiają wrażenie, jakby dodanie choćby jednego dodatkowego elementu zaważyło o tym, czy wnętrze będzie określane się jako zbyt przesadzone, wręcz kiczowate. W tym przypadku odradzamy dodatkowy połysk i zachęcamy do uzupełnienia dekoracji modnymi obecnie plakatami line-art. W technikę line-art wpisują się wszystkie minimalistyczne plakaty, wyglądające jak naszkicowane czarną linią na białym tle. Przemyślane projekty aranżacyjne lubią balans i kontrast, a co bardziej zrównoważy przepych glamour niż oszczędna w formie sztuka line-artu?

Mała sypialnia glamour w bloku
Ten styl, chociaż najbardziej imponująco wygląda na dużych przestrzeniach, nadaje się również do małych sypialni. Z powodzeniem połączycie cechy stylu glamour z niewielką przestrzenią, jeśli naturalnie nie zapomnicie o paru naczelnych zasadach w aranżacji małych wnętrz. Małe lubi wszystko, co jasne i połyskujące, ponieważ błyszczące powierzchnie oszukują nasz wzrok, tj. powiększają za pomocą iluzji maciupeńki kąt sypialniany. Tak samo funkcjonują lustra, dlatego nie oszczędzaj na lśniącej tafli. Szczególnie modne są od paru sezonów lustra wiszące, ozdobione ramami w rozmaite wzory. Nam podoba się np. okrągłe lustro z metalicznym, srebrzystym połyskiem, otoczone ramą w wypukłe kuleczki, imitujące folię bąbelkowej. Robi wrażenie! W swojej małej sypialni glamour zadbaj o zachowanie proporcji, dlatego np. zrezygnuj z wielkiego łóżka, uniemożliwiającego poruszanie się po pokoju. Glamour przemycisz do własnych, małych czterech kątów, podążając za sztuką rezygnacji z czegoś i jednoczesnej kompensacji. Proponujemy nie upierać się przy masywnych szafkach nocnych, a zamiast tego wybrać fikuśny, filigranowy stolik na miedzianych, rachitycznych nóżkach. Istnieją jednak elementy, których nie można wyrzucić z żadnej sypialni, nawet tej o mikroskopijnych rozmiarach. Do nich należy oświetlenie - nie musisz ograniczać się tylko do kryształowego żyrandolu na miarę pałacu (lub kościoła;)). Pamiętaj o tym, że w dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu powinno być więcej źródeł światła. Glamour lubi przepych, ale nie myl go z przesytem – nie upychaj na 10m2 za dużej gamy kolorystycznej. Naprawdę wystarczą tylko trzy bazowe barwy. Przyjęto ogólnie, że na niewielkim metrażu powinno być więcej przedmiotów spełniających więcej niż jedną funkcję. Zapytasz teraz: no ale jak to? Podobno glamour można poznać po miękkiej w dotyku fakturze? Tak, tekstylia są mile widziane, pod warunkiem, że ich ilość mieści się w granicach rozsądku – wystarczy Ci pięć poduszek, a nie dwadzieścia. Może zamiast ciężkich, lejących się stor, postawisz na praktyczne rolety?
Wskazówka: ta ogólna zasada dotyczy również jasnych podłóg! Odbijać światło będą kolejno: płytki ceramiczne, kamień, imitujące drewno panele czy laminat.
Styl glamour przywodzi na myśl wakacyjną pobudkę w klimatycznym hoteliku w Wenecji, kiedy śniadanie czeka przed drzwiami i można przyłożyć głowę do przyjemnie chłodnej, jedwabnej poduszki. A gdyby tak przenieść wspomnienia z urlopu do własnej sypialni? Która dekoracja glamour skradła Twoje serce? A może zainspirujesz się wszystkimi naszymi wskazówkami designerskimi? Daj nam znać w komentarzu, co o tym myślisz!