Po podbiciu kolonii zjeżdżali się do niej etnografowie, przedsiębiorcy, archeolodzy i cały kontrolujący tubylców aparat państwowy. Europejczycy wyruszali do zagadkowych krain jeszcze nie do końca zbadanych, nowych, przez co tak ekscytujących. Wielokrotnie musieli przenieść się z dobytkiem na drugi koniec świata, a nie każdy masywny mebel z przytulnego gniazdka mógł być bez szwanku przetransportowany do nowego domu. Ci ludzie, spędzając często wiele lat w swoich nowych ojczyznach, zaczynali chłonąć miejscowe zwyczaje, czerpać z tradycji podbitych lądów. W ich domach zadomowiły się pamiątki kupione na targach, w tłoku i ścisku i pośród nawoływań miejscowych handlarzy oraz zamawiali meble u autochtonów. Zmieniali swoje cztery kąty na początku ostrożnie, później coraz bardziej śmielej, aż w końcu ich europejscy goście doznawali szoku: kto tu mieszka? Jest tu trochę jak w Europie, ale jednak miks wzorów, tworzyw i dodatków sprawia wrażenie czegoś nietuzinkowego, świeżego nurtu, który trzeba poznać i opisać. Rozsiądź się wygodnie w fotelu, bo zabierzemy Cię na wycieczkę po stylu kolonialnym w salonie. Będziesz mógł zainspirować się naszymi wskazówkami i stworzyć w swoim wnętrzu własny kawałek egzotycznego raju.
Styl kolonialny - salon – meble w stylu kolonialnym i wyposażenie
Piaskowojasne odcienie drewna przyciągają wzrok w połączeniu z delikatnymi, kremowymi czy karmelowymi obiciami, natomiast ciemniejsze tony nie pogardzą ciemną, skórzaną tapicerką. Tapicerkę mebli w stylu kolonialnym zdobi np. motyw Toile-de-Jouy, przedstawiający misternie wykonane w błękicie lub koralowej czerwieni postaci lub kwiatowe girlandy, przypominające tradycyjną, chińską porcelanę. W salonie w stylu kolonialnym nie może zabraknąć kompletu mebli wypoczynkowych, niskiego stolika kawowego i paru komód z licznymi szufladkami lub szaf z witrynami, wykończonymi przez najlepszego snycerza. Całość udoskonalą brązowe, złote lub mosiężne lampy wiszące i stojące, a także roślinność charakterystyczna dla danego obszaru świata.
A poza tym: niech żyje drewno! Istnieją różne rodzaje klasyfikacji tego surowca, jedna z najczęściej spotykanych to klasyfikacja pod względem kontynentu, z którego pochodzi lub kolorystyki, jaką się wyróżnia. Poniżej pogrupowaliśmy gatunki drewna egzotycznego na podstawie tych dwóch kryteriów. Dzięki naszej rozpisce będziesz wiedział, jakie meble wyglądają najlepiej z afrykańską maską, azjatyckim parawanem lub południowoamerykańskim tam-tamem, tworząc spójną i jednolitą kompozycję. Oprócz walorów wizualnych egzotyczne drewno posiada również znakomite właściwości adaptacyjne do niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niestraszna mu wilgoć ani upały.
Pod względem kolorystycznym:
- jasne (zarówno jasne, jak i ciepłe tony): guatambu, tauari, samba, badi, cedr
- ciepły brąz: doussie, sapelli (z nutą purpury)
- brązowe i ciemnobrązowe: merbau
- ciemne, wpadające w czerń: heban
- brąz z czerwonym zabarwieniem: kempas, padouk, meranti, jatoba (również w odcieniach pomarańczy)
- w różnych odcieniach: afromozja, iroko (przejścia od miodowych po czekoladowo-brązowe), wenge, teak, okume, ipe, palisander, heban makasar, amazaque
Pod względem pochodzenia:
- Afryka: samba, badi, doussie, sapelli, merbau, heban, padouk, afromozja, iroko, wenge, okume, amazaque
- Azja: cedr, heban makassar, kempas, meranti, teak
- Ameryka Południowa: guatambu, tauari, jatoba, ipe, palisander
Styl kolonialny dodatki – najbardziej urokliwe bibeloty
Salon kolonialny pozostawia Ci duże pole do popisu, rozwijaj z nim swoją pomysłowość. Na regałach lub na ścianach wyeksponuj łupy z dalekomorskich podróży. Podkreśl swoją duszę podróżnika poprzez charakterystyczne dla stylu kolonialnego dodatki vintage: walizkę lub skrzynię, które wziąłby ze sobą na statek Jack Sparrow, a także stare ryciny i mapy, dumnie prezentujące się na tapecie czy model statku z drewna sandałowego. Jeśli nie byłeś w egzotycznym kraju, nic straconego – na lokalnym rynku można zdobyć te przedmioty importowane z zagranicy. Baw się formą i zaskakuj – samego siebie i gości. Ten styl nie znosi nudy!
Japonia
Maneki neko to figurka siedzącego kotka, dostępna w różnych wersjach kolorystycznych. Uniesioną w górę łapką ma przywoływać do życia swojego właściciela dobrobyt i szczęście. Jeżeli nie jesteś w czepku urodzony, sam zadbaj po japońsku o własne dolce vita ;) Innym interesującym upominkiem z kraju Kwitnącej Wiśni jest tradycyjna, drewniana lalka kokeshi, tak urocza, tak bardzo kawaii. Na tekstyliach podkreśl sympatię do tego wyspiarskiego kraju poprzez wybranie najbardziej japońskiego z japońskich motywów, ozdobnego karpia koi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakim wachlarzem zasłania swoją twarz gejsza? Wachlarz uchiwa z bambusową rączką ma kształt zbliżony do mięsistego liścia monstery i w przeciwieństwie do popularnego w Europie wachlarzu sensu, nie jest rozkładany.
Azja południowo-wschodnia
Afryka nie ma na wyłączność masek jako ozdoby ściennej, również w Chinach można zaopatrzyć się w taki bibelot. Chiny kuszą ręcznie malowanymi parasolkami i jianzhi tj. chińskimi wycinankami z papieru, najczęściej w kolorze czerwonym. W salonie kolonialnym, inspirowanym krajem zza Chińskiego Muru, nie może zabraknąć porcelanowych figurek i papierowych lampionów z uwielbianym motywem smoka lub czapli. Na ścianie zawieś płótno ozdobione misterną chińską kaligrafią lub ręcznie malowany na jedwabiu indyjski motyw np. ze sceną polowania na tygrysa. Wzory, które nigdy na tej szerokości geograficznej nie wyjdą z mody, obecne na parawanach, obrazach, plakatach czy tekstyliach, to mandala i czakry. Efemeryczność tego kręgu kulturowego podkreślą poza tym dzwonki wietrzne, kominki do aromaterapii oraz latarenki z trawy morskiej, jak i również wizerunki Buddy, duże i małe. Styl kolonialny inspirowany Tybetem, ale bez Buddy, to jak ciało bez ręki. Japonia miała swoje maneki neko, natomiast w monsunowych Indiach to słoń przynosi szczęście. Na każdym rogu na hinduskich straganach natkniesz się na drewnianą maskę z bóstwem Ganeshą pod postacią słonia.
Iran
Do absolutnych must-have’ów z terenów dawnej Persji zaliczają się kina kari - miedziane naczynia o kształcie kopuły meczetu, wśród których prym wiedzie chabrowy odcień, inkrustowane, drewniane pudełka na biżuterię khatam kari czy wełniana tkanina terme, o perskich dywanach nie wspominając. Nie przejdziesz obojętnie obok tkanin z tego kraju - pochodzący ze Starożytnej Persji motyw łezkowy paisley jest ostatnio bardzo lubiany we wzornictwie.
Afryka
W cały antropologicznym i zoologicznym bogactwie Afryki na Twoją uwagę zasługują szczególnie maski z Kongo, o cudownie wdzięcznych nazwach: kwami, pene, czy mbundu. Inspirując się Marokiem, wprowadź do wnętrza tekstylia z deseniem marokańskiej koniczyny lub zamontuj na marmurowym kominku (tak typowym dla kolonialnego stylu) dzwonki pasterskie, rekomendowane przez marokańskich pastuszków. Egipt nie odpuści Ci, jeśli nie wykorzystasz w swoim wnętrzu papirusów lub też typowych afrykańskich motywów:
- figurki: lwa, hipopotama, krokodyla czy skorpiona
- czarno-białej zebry
- leopardzich cętek
- skóry węża
W stylu kolonialnym ważne jest dbanie o detale. Nie przechowuj drobiazgów w byle czym, porusz niebo i ziemię, żeby znalazły swój dom w pomysłowo zdobionych pojemnikach i puzderkach. Co powiesz na szkatułkę w kształcie żółwia, skrywającą pod skorupą najcenniejsze skarby albo pozłacaną podstawkę na świeczkę w kształcie palmy?
Salon w stylu kolonialnym - aranżacje
Jeżeli już zdecydujesz się na meble oraz charakterystyczne dodatki, to uwieńczeniem Twojego projektu będzie dobranie najodpowiedniejszych ozdób ściennych. Zachęcamy Cię do zastosowania jednego z dwóch pomysłów dekoracyjnych. Styl kolonialny ma w sobie duże pokłady vintage, a chcąc odtworzyć klimat takiego wnętrza, warto pokusić się o reprodukcje malarzy związanych z konkretnym rejonem świata w czasach kolonialnych. Posłużymy się przykładem japońskich i polinezyjskich wpływów na malarstwo. Nie ma japońskiej sztuki bez Hokusai Katsushiki, którego obraz ,,Wielka fala w Kanagawie” to od lat bestseller wśród reprodukcji. W swojej twórczości przedstawiał także japońskie górzyste krajobrazy oraz bohaterów legend lub życie rybaków. Nie bądź obojętny na kunszt malarski innego japońskiego artysty - Utagawy Hiroshige, tworzącego dzieła o tematyce zbliżonej do prac Katsushiki.
Z kolei Paul Gauguin, francuski malarz, stracił serce dla polinezyjskich wysp koralowych i poświęcił tamtejszej ludności dużą część swojego artystycznego dorobku. Z pewnością kojarzysz jeden z jego najsłynniejszych obrazów - ,,Tahitańskie kobiety na plaży.” W cieniu rozłożystych plaż, śniade dziewczyny w bajkowo kolorowych sukienkach przesypują w dłoniach ciepły, drobny piasek. Zamyślone i jakby nieczułe na piękno otaczającej je przyrody. O czym myślą, pogrążone w zadumie? O czym będziesz myślał Ty, patrząc na nie w swoim domu?
Ekspedycje etnografów do kolonii zaowocowały odkrywaniem nowych gatunków roślin i zwierząt. Motywy vintage z małpami, dżunglą i palmami na plakatach i fototapetach to nasza wskazówka na idealne dopieszczenie kolonialnego wnętrza. Jeżeli interesuje Cię bardziej nowoczesna odmiana salonu kolonialnego, mogą spodobać Ci się obrazy afrykańskie. Jest to jeden z trendów designerskich na ten rok. Słońce, ognista kula znikająca na horyzoncie, stworzy pełną życia kompozycję z meblami z drewna sapelli i maskami mbundu.
Kreatywność to drugie imię salonu kolonialnego, dlatego nabierz wiatru w żagle i wyrusz z nami w podróż po obcych lądach, żeby odkryć pomysłowe rozwiązania aranżacyjne dla najbardziej reprezentacyjnego pokoju w domu.