tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Fototapety i tapety pozornie wyglądają tak samo. Długie pasy z kolorowym, ozdobnym nadrukiem stanowią modną alternatywę dla jednolitych ścian albo skomplikowanych do namalowania wzorów z szablonu. Jeszcze do niedawna rozróżnienie tych dwóch typów dekoracji było łatwe. Tapety były ozdobione deseniami w stylu bogatych projektów Williama Morrisa lub tylko delikatną łączką, ale cały czas służyły raczej za tło niż wyrazisty element aranżacji. Tymczasem klasyczne fototapety to (zgodnie z nazwą) fotografie na podkładzie. Kiedyś były to duże, charakterystyczne wzory, od progu rzucające się w oczy. Jak jest dzisiaj i jak prezentują się sposoby praktycznego wykorzystania tych ozdób na ścianę?

Las, plaża, dmuchawce: charakterystyczne wzory fototapet

Różnica między tapetami, a fototapetami rozmywa się, lecz jedno pozostaje stałe: możesz pokryć tapetą choćby pół metra ściany i to wystarczy, by wzór prezentował się ładnie. Cała magia fototapet leży natomiast w odwzorowaniu na ścianie całej przedstawionej na nich grafiki. Jedna rolka nie wystarczy. Fototapeta powinna zajmować dokładnie tyle miejsca, na ile wyliczony jest motyw, aby wyglądała naprawdę dobrze. Zwykle jest to cała powierzchnia ściany lub nawet kilku (w przypadku fototapety panoramicznej). Efekt nigdy nie będzie w pełni widowiskowy, gdy zamiast całego kadru widoczna będzie tylko jego połowa. Z drugiej strony, jeśli szukasz dekoracji, która optycznie powiększy wnętrze i wygląda przy tym bardzo naturalnie: fototapeta będzie najlepszym rozwiązaniem! Ważne tylko, aby wybrać produkt wysokiej jakości. Dzięki niemu będziesz w swoim mieszkaniu mógł otworzyć wyjście na najprawdziwszą bajkową łąkę, letnią plażę, czy wietrzne fiordy. A kto nie chciałby mieszkać w takim otoczeniu?

Fototapety 3D – sposób na optyczne powiększenie wnętrza

Fototapety nie bazują na powtarzającym się raporcie, ale całym dużym kadrze, więc łatwiej jest za ich pomocą stworzyć wrażenie głębi i – co za tym idzie - sprawić, że pokój wydaje się być bardziej przestronny. Nie do pogardzenia zwłaszcza w małych sypialniach czy ciasnych salonach, prawda? Taki efekt dadzą na przykład fototapety z krajobrazami, z ujęciami o otwartej i statycznej kompozycji: ścieżka w głąb lasu, sięgający po horyzont widok morza... Równie praktyczne będą fototapety z przestrzennymi elementami architektonicznymi, które „dodadzą” w naszym mieszkaniu jeszcze jedno pomieszczenie. Zamówić możesz także specjalną fototapetę 3D z nowoczesnym motywem, zaprojektowaną, aby ściągać spojrzenie w głąb obrazu. Mocną bryłę ściany zastępuje dynamiczna iluzja, ukrywająca rzeczywisty koniec pokoju. Niestety, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza - nie jest zalecane przycinanie fototapety (by np. dopasować ją do wymiaru ściany), czy zasłanianie wysokimi meblami. Można w ten sposób zaburzyć kompozycję, a efekt nie wpłynie tak korzystnie na wygląd pomieszczenia.

Tapeta zamiast malowania ścian

Gdy fototapety święcą triumfy jako dominujący fragment wnętrza - tapety ścienne będą jego idealnym uzupełnieniem. Choć wybór wzorów projektowanych z myślą o tych drugich jest obecnie dużo szerszy, to wciąż są to motywy zdecydowanie prostsze niż bogate w szczegóły zdjęcia na fototapetach. Przynajmniej większości z nich, ponieważ coraz częściej trafiają się wzory projektowane z myślą o minimalistycznych pomieszczeniach: tekstury, desenie czy kwiatowe ornamenty. Wciąż jednak tapety są zdecydowanie wygodniejszym wykończeniem ściany, przede wszystkim dzięki temu, że cały wzór jest zamknięty w pojedynczej rolce. O wiele łatwiej nakleić motyw na ścianę, gdy nie ogranicza nas ani wielkość oryginalnego wzoru ani konieczność drobiazgowego dopasowywania do siebie konkretnych pasów. Tapetą można także wygodnie wypełnić wszystkie nietypowe łuki i załomy, na których większy wzór fototapety niekoniecznie układałby się dobrze. Dlatego jeśli nudzą Cię jednolite ściany - zdecydowanie tapeta będzie najlepszą alternatywą dla zwykłej farby.

Tekstury, pasy i ornamenty w różnych formatach

Marzy Ci się cegła lub drewno na ścianie? A może gustowne pasy albo wesołe grochy? Jeśli nie chcesz przy tym się męczyć układaniem paneli albo malować każdej kropki osobno – naklejenie tapety z odpowiednim wzorem będzie niewątpliwie najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Także jednym z ładniejszych: współcześnie wzory są projektowane niezwykle starannie, a często (zwłaszcza w przypadku imitacji drewna, cegły czy betonu) oparte o zdjęcia prawdziwych materiałów. Jeśli zależy Ci na jeszcze bardziej widowiskowym efekcie - zamiast tapety zdecyduj się na fototapetę. Tapeta w pasy będzie wygodniejsza w montażu, a jej wzór będzie pasował zwłaszcza, jeśli zamiast całej ściany cegłą chcesz pokryć tylko jeden segment lub np. otoczenie kominka. Tymczasem forma fototapety daje artyście możliwość zaprojektowania wzoru nieograniczonego szerokością rolki. Ornamenty mogą być bardziej płynne i nieregularne, cegła – fotografią całej ceglanej ściany, porośniętej mchem i naturalnie nadkruszonej, a drewno – przekrojem przez cały ścięty pień drzewa!

Tapety i fototapety dla dzieci i młodzieży

W kolorowym pokoju dziecka, zawsze pełnym zabawek, ręcznie malowanych arcydzieł i mnóstwa innych drobiazgów, bez których żadna pociecha nie może się obejść, dobranie odpowiednich dekoracji może być sporą zagwozdką. Podstawa to nie przesadzić – ani z kolorami ani z ich brakiem. Tapety lub fototapety dla dzieci na pewno młodemu mieszkańcowi spodobają się bardziej, niż jednobarwna ściana. Jeśli jednak w pokoju już kipi od dekoracji i pstrych mebelków- typowy wzór do pokoju dziecięcego warto zastąpić prostszym (na przykład kropeczkami lub paskami). A co z pokojem młodzieżowym? Tam jest zdecydowanie łatwiej. Rzadko są one wypełnione wielobarwną masą zabawek, które trzeba brać pod uwagę przy aranżacji, a młody człowiek na pewno chętnie podpowie, co widziałby w swoim pokoju. Może skusi go duża fototapeta związana z jego hobby albo nowoczesna tapeta w stylu graffiti, popartu lub komiksu? Warto pozwolić dziecku aktywnie uczestniczyć w wyborze dodatków, bo dobrze dobrany wzór na ścianie na pewno pomoże oddać we wnętrzu charakter właściciela i poczuć mu się w nim naprawdę swobodnie.

Różnice między fototapetami a tapetami mogą wydawać się trudne do uchwycenia, a od ferii wzorów czasem aż kręci się w głowie. Pamiętaj jednak, że dekorowanie własnego domu powinno być przyjemnością, a najlepiej urządzone mieszkanie to takie, w którym dobrze się czuje jego właściciel! Dlatego szukaj przede wszystkim wzoru, który naprawdę skradnie Twoje serce – dopasowanie do niego aranżacji na pewno będzie łatwiejsze, niż spoglądanie każdego dnia na tapetę idealnie pasującą do wnętrza, ale nie podobającą się Tobie. Wszystkie wskazówki i zasady są ważne, ale najważniejszy jest gust przyszłych mieszkańców.

Udekoruj swoje wnętrze modnymi fototapetami i tapetami