tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Styl boho jest kompletnym przeciwieństwem stonowanych, minimalistycznych aranżacji - to mieszanka kolorów, deseni i kultur, dająca swobodę i lubiąca eksperymenty. To styl tak wyrazisty i oryginalny, że nie da się go pomylić z żadnym innym! Jak wprowadzić ekstrawagancję boho do swojego wnętrza?

Skąd wziął się styl boho we wnętrzach?

Nazwa stylu boho wywodzi się od francuskiego la bohème oznaczającego cyganerię, czyli środowisko artystyczne przejawiające awangardowe podejście do sztuki. Bohema w XIX-wiecznej Francji była prekursorem ruchów kontrkulturowych w następnym stuleciu, a styl boho czerpie bezpośrednio z hippisowskiej filozofii życia - pełnego luzu, ale też buntu wobec sztywnych zasad. Młodzież lat 60. i 70. wyrażała swój sprzeciw sposobem ubierania się oraz wystrojem mieszkań, które były inspirowane estetyką azjatycką i afrykańską.

Boho - odwaga i patchwork

Aranżacja boho ma być intrygująca, niezobowiązująca i energetyzująca, ale też ciepła i przytulna. Styl boho wymaga odwagi i kreatywności, bo jego podstawą jest zestawianie elementów, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują. Obowiązkowe są również intensywne kolory, jak amarant, turkus, fuksja czy oranż. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża ilość mocnych odcieni może być męcząca (przeczytaj nasz artykuł o dobieraniu kolorów do wnętrz), dlatego warto je wyeksponować na neutralnym tle oraz połączyć z łagodnymi kolorami ziemi. Elementem spajającym całą aranżację może być złoto, np. w postaci ornamentu na tkaninach czy ścianach.

W aranżacji boho możesz sobie pozwolić na eklektyzm: połączyć nowoczesność z detalami w stylu retro, zaczerpnąć z kultur wschodnich lub afrykańskich - arabskiej, marokańskiej czy hinduskiej. W pokoju możesz umieścić lustro w rzeźbionej ramie, ażurowe lampiony, kolorowe chwosty, wiklinowy kosz czy dodatki etniczne, jak indiański łapacz snów. Łamanie zasad i stereotypów jest wskazane - wcale nie musisz ustawiać takich samych krzeseł przy stole.

Postaw na mieszankę wyrazistych deseni - od kwiecistych, przez geometryczne aż po ludowe. Zalej pokój tkaninami - poduszkami, pledami czy pufami, na podłodze połóż barwny kilim, a przy oknach zawieś wzorzyste zasłony. Bardzo wartościowe będą dekoracje własnoręcznie wykonane na szydełku. W sypialni koniecznie umieść ogromne łóżko przykryte barwną narzutą - możesz też pokusić się o baldachim oraz oryginalny dodatek w formie parawanu. Zadbaj o odpowiedni nastrój - w takim wnętrzu doskonały klimat wprowadzi ciepłe, rozproszone światło z lampionu oraz woń kadzideł.

W stylu boho możesz wyrazić siebie - wyciągnij z szuflady wszystkie ulubione, ale skrywane przedmioty - książki, biżuterię, bibeloty czy pamiątki z podróży. We wnętrze świetnie wpiszą się starodawne meble, dlatego koniecznie wybierz się na pchli targ lub zajrzyj na strych babci. Boho nie zna umiaru, dlatego możesz zaszaleć i stworzyć wrażenie artystycznego nieładu.

 

dodatki w stylu boho

 

Wybierz dekoracje w stylu boho