tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Trend color bloking — czym jest i jak zastosować go we wnętrzu?

Termin color blocking odnosi się do sposobu łączenia barw i oznacza dosłownie blokowanie kolorów, czyli stosowanie tylko takich połączeń kolorystycznych, które dają wyrazisty i interesujący efekt. Ta technika może też polegać na blokowym zestawianiu ze sobą dużych kształtów w danym kolorze, przy czym, by nie odwracać uwagi od siły wyrazu danej barwy, wskazane jest unikanie bogatego wzornictwa na rzecz jednolitych płaszczyzn sparowanych ze sobą.

color bloking

Color bloking — na czym polega?

Kolor we wnętrzu odgrywa ogromną rolę, a opisywana technika pozwala na wydobycie jego prawdziwego potencjału! Do wyboru najlepszych zestawień kolorystycznych służy koło barw lub koło kolorów, czyli graficzny model powstawania barw. Narzędzie to stosujemy, aby odnaleźć efektowne kombinacje. Zasada jest taka, że kolory leżące naprzeciwko siebie na kole tworzą najsilniejsze kontrasty. Są to kolory dopełniające się, których zestawienia są niezwykle wyraziste. Za to kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw tworzą subtelne kompozycje, wykorzystywane do efektu gradientu i w spokojnych aranżacjach.

Color blocking w dekoracji wnętrz zwykle zestawia ze sobą płaszczyzny i bryły w kolorach kontrastowych, co służy ożywieniu przestrzeni. Taki zabieg stosowaliśmy często, projektując nasze obrazy geometryczne, pełne dynamicznych kompozycji (np. niebiesko-pomarańczowych), które mogą być dobrym początkiem, żeby rozpocząć zabawę kolorem w Twoim wnętrzu.

Trend color bloking

Jak dobierać kolory we wnętrzach?

Zgodnie z color blockingiem, wykorzystujemy koło kolorów głównie do poszukiwania mocnych kontrastów. Jeśli jednak takie zestawienia wydają Ci się zbyt krzykliwe, pamiętaj, że jest to tylko jeden ze sposobów na aranżację Twojej przestrzeni. Jak dobierać kolory w dekoracji na innych zasadach? Istnieje kilka często stosowanych technik łączenia kolorów w pomieszczeniach. Najbezpieczniejszą alternatywą jest użycie barwy neutralnej jako podstawy. Wybieramy wtedy jeden z jasnych kolorów bazowych (biały, szary, beżowy) i dodajemy kilka akcentów w mocniejszym kolorze, w formie niewielkich dodatków.

Wprowadź color bloking do Twojego wnętrza z dekoracjami bimago

Dobrym pomysłem na wykorzystanie koła barw jest także wytypowanie triady, czyli trzech kolorów leżących względem siebie w równomiernych odstępach na kole. Takie kolory świetnie się ze sobą komponują, ale nie mają siły kontrastu, która cechuje kolory komplementarne. Kolejną często stosowaną techniką jest zasada 60-30-10, która polega na użyciu jakiegoś koloru dominującego w 60%, koloru drugorzędnego w 30% i koloru akcentowego w 10% w dodatkach. Ostatnim częstym zabiegiem jest technika gradacji, czyli wykorzystanie różnych tonów tego samego koloru.

Trend color bloking

Color bloking — aranżacje na zasadzie kontrastów

Kolory kontrastowe to kolory, które są przeciwieństwami na kole kolorów, takie jak zielony i czerwony lub żółty i fioletowy. Stosując technikę color blocking i zestawiając ze sobą kontrastowe bloki kolorów, decydujemy się na zwiększenie siły oddziaływania tych kolorów. Jednak, choć kontrastowe kolory tworzą atrakcyjne i dynamiczne kompozycje, to mogą też okazać się przytłaczające, jeśli są używane w nadmiarze lub w niewłaściwych proporcjach. Jak dobierać kolory we wnętrzach na zasadzie kontrastów?

Aby stworzyć harmonijną kombinację, ważne jest, aby wziąć pod uwagę nasycenie koloru, czyli wybrać kolory o podobnej intensywności. Przykładowo, pastelowy odcień różu może dobrze komponować się z pastelowym seledynowym, a niekoniecznie z limonkowym zielonym. Ponadto światło zawsze wpływa na wygląd koloru, zatem wybieramy kolory, które wyglądają dobrze razem w naturalnym i sztucznym świetle. Istotne są też proporcje. We wnętrzu z zielonymi ścianami wyróżniać się może duża bryła czerwonej sofy lub tylko sama czerwona framuga drzwi, lub czerwone ramy obrazów. Ciekawym pomysłem jest też takie użycie koloru, które podkreśla architekturę miejsca, czyli zastosowanie kontrastowych kolorów we wnękach, na skosach, stopniach schodów czy łukach.

Trend color bloking

Color bloking — aranżacje na zasadzie barw sąsiadujących

Kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw często występują obok siebie także w naturze. Przykładem może być las, w którym różne odcienie zieleni, w zależności od gatunku drzewa, występują obok siebie, przechodząc miejscami w żółcie, pomarańcze i brązy. Dlatego też przejścia tonalne w ramach jednego koloru oraz połączenia sąsiednich barw z koła kolorów tworzą zestawienia naturalne, organiczne i pełne harmonii.

Techniki łączenia kolorów działają niezależnie od stylu dekoracyjnego, ale w niektórych stylach, takich jak japandi, nowojorski czy scandi boho, szczególnie unika się silnych kontrastów kolorystycznych na rzecz stonowanych kompozycji. Dlatego, jeśli zależy ci na wizualnej równowadze i spójności, przyjrzyj się kolekcji, w której zgromadziliśmy plakaty scandi boho. Aby pomieszczenie nie było nudne, należy używać różnorodnych tekstur i odpowiednich wzorów. Tapeta w beżowo-białe pasy, czerwona, miękka sofa na pomarańczowej posadzce z terakoty, czy czy tekstylia — podobne w kolorze, ale bardzo różniące się materiałem i fakturą — dodadzą głębi nawet najbardziej stonowanym wnętrzom.

Trend color bloking

Wprowadź color bloking do Twojego wnętrza z dekoracjami bimago

Aranżacja ściany z tapetami i obrazami, czyli jak dobrać kolor we wnętrzu?

Na stronie sklepu bimago często stosujemy atrakcyjne połączenia kolorystyczne na naszych dekoracjach. W sekcji "Kolory ścian" podpowiadamy nawet jak dobierać kolory we wnętrzach i łączyć kolory ścian z kolorami obrazów, by nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru i energii. Jakie są inne pomysły na zabawę kolorem w dekoracji ściany?

Po pierwsze, kolor we wnętrzu powinien uwzględniać formy! Zestawiając obrazy i tapety, pomyśl nie tylko o kolorach, ale także o kształtach. Jeśli tapeta ma geometryczne wzory, wybierz obraz z podobnymi wzorami, ale w kontrastowym kolorze. Dodatkowo, stosuj duże bloki kolorów obok siebie. Wykorzystując zasadę triady, jeśli posadzka ma żółtawy odcień, pomaluj jedną ścianę na fioletowy kolor, a drugą ozdób zielonymi dodatkami, tworząc odrębne kolorystycznie płaszczyzny. Jeśli chcesz uzyskać subtelny efekt, możesz wybrać tapetę i obraz w różnych odcieniach tego samego koloru. Powieś jasnoniebieski obraz na tle granatowej tapety. Pamiętaj tylko o dopasowaniu odcieni i posłuż się kołem barw!

Więcej artykułów w kategorii Trendy