tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Cottagecore, dark academia i nowy maksymalizm we wnętrzach

Maksymalizm rządzi! Zwrot ku obfitości i eklektyzmowi w dekoracji zauważyłyśmy już kilka lat temu, ale obecnie na styl maksymalistyczny panuje prawdziwa moda! Niektóre trendy czerpiące z tej wrażliwości, takie jak cluttercore, grandmillennial czy western gothic stały się estetyczną obsesją młodego pokolenia. Słyszałeś o nich? Jeśli nie, przedstawiamy tutaj dwa emblematyczne trendy nowego maksymalizmu: cottagecore i dark academia.

 

Maksymalizm – główne cechy

Każdy słyszał pojęcie „maksymalizm”. Ale co ono znaczy? Oto szybkie przypomnienie:

 • Personalizacja - być może najważniejszą cechą maksymalizmu jest nacisk na indywidualną ekspresję. Maksymalistyczne przestrzenie są bardzo osobiste!
 • Odważne kolory - maksymalizm we wnętrzach operuje zróżnicowaną paletą kolorów, nie boi się niecodziennych barw, ryzykownych kombinacji i ciemnych odcieni.
 • Wzory i tekstury - styl maksymalistyczny uwielbia mieszać i łączyć, od nadruków kwiatowych i geometrycznych po bogate tekstury tkanin i organiczne materiały. Kontrast i warstwowość nadają przestrzeni złożoności.
 • Akcesoria dekoracyjne - maksymalizm oznacza wypełnienie przestrzeni kolekcjami przedmiotów, które mogą obejmować sztukę, książki, rzemiosło i wszelkiego rodzaju akcesoria. Kluczem jest ich artystyczna aranżacja.

 

Cottagecore

Cottagecore to ewolucja stylu shabby chic. Jest to reakcja na pragnienie życia bez stresu i bliżej natury, które poczuliśmy w trakcie pandemii. Ten eskapistyczny trend proponuje nam azyl przed zgiełkiem współczesności w naszych estetycznie dopieszczonych domach. Łączy się również z dążeniem do życia w duchu eko i ograniczeniem technologii. Entuzjaści tego trendu cenią sobie powrót do tradycyjnych zajęć, takich jak rzemiosło artystyczne, DIY, pieczenie, garncarstwo czy uprawa roślin.

Wnętrza mają mieć wiejski klimat, lecz przedstawiają one idealistyczną wizję wsi: chcemy mieszkać raczej w arystokratycznym dworku rodem z powieści Jane Austen niż na prawdziwej farmie. Drewniane meble, pastelowe barwy i jasne kolory ziemi, mnóstwo rustykalnych dodatków, żywe kwiaty i urocze, folklorystyczne i kwiatowe nadruki to esencja cottagecore we wnętrzach.

Styl cottagecore – dodatki

Styl cottagecore, jak każdy styl maksymalistyczny, stara się wypełnić przestrzeń niepowtarzalnymi akcesoriami. Temat przewodni? Oczywiście życie blisko natury i klimat wiejskiej chaty. Aby go zbudować, proponujemy następujące dodatki:

 • Parawan drewniany - wprowadzi porządek w artystyczny nieład. Perfekcyjna kompozycja estetyczna to model w stylu prowansalskim.
 • Malarstwo - sielskie pejzaże Claude'a Moneta albo obrazy inspirowane jego twórczością będą pięknie prezentować się nad stołem w rustykalnej jadalni!
 • Obrazy malowane po numerach - płótno z motywem kwiatów, namalowane wasnoręcznie, podkreśli znaczenie rzemiosła i DIY w estetyce cottagecore.

Dark academia

Dark academia to mroczny styl vintage inspirowany wnętrzami akademickimi. Czerpie z klimatu elitarnych uczelni anglosaskich, mieszając arystokratyczny szyk z aurą dekadencji i odrobiną tajemnicy. Dominują w nim stonowane, nasycone kolory, ciemne i wzorzyste tapety, stare meble (np. sekretarzyki, masywne biurka, skórzane szezlongi), bibeloty w stylu wiktoriańskim, regały pełne książek i sztuka, głównie ryciny i reprodukcje dzieł malarskich z XIX i XX wieku.

Nadal nie możesz sobie wyobrazić takiego wnętrza? Styl dark academia ma mocną reprezentację wizualną w kinie! Przywołaj na myśl bibliotekę z Hogwartu, atmosferę ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” czy estetykę z takich obrazów, jak „Chilling Adventures of Sabrina”, „Saltburn” czy „Wednesday”. W dark academy kluczowe są gotycka aura, klimat zadumy i wnętrza pełne osobliwości.

 

Styl dark academia – dodatki

Styl dark academia odzwierciedli Twoją wrażliwość na sztukę! Oto przykładowe elementy dekoracji w duchu dark academia:

  • Wzorzysta tapeta - wzór „Złodziej truskawek” Williama Morrisa, lidera ruchu Arts and Crafts, jest idealnym dodatkiem! Możesz postawić też na ciemne, klasyczne ornamenty na tapetach.
  • Dzieła sztuki - polecamy mroczne pejzaże romantyczne Caspara Davida Friedricha albo obrazy inspirowane malarstwem Vincenta Van Gogha.
  • Plakaty vintage - szczególnie te z botanicznymi rycinami lub ilustracjami z dawnych traktatów naukowych. To świetny sposób, by dodać akademickiego sznytu Twojej aranżacji.
  • Klimatyczny mural - fototapeta z nadrukiem starej mapy świata, regału bibliotecznego czy z okładkami starych ksiąg to odważna deklaracja stylu. Wszystkie te wzory znajdziesz w sekcji fototapety retro.

Maksymalizm we wnętrzach - co łączy nowe trendy?

Styl cottagecore i dark academia są z pozoru diametralnie różne, jednak posiadają wspólne fundamenty, czyli:

   • Kompleksowa estetyka - nowy maksymalizm przypomina trochę scenografię teatralną i ma stanowić tło dla naszego stylu życia, dlatego przejawia się zarówno we wnętrzach, jak i w modzie, hobby i sztukach wizualnych. To, jak mieszkasz, ma mówić o Twoich pasjach, poglądach i wrażliwości, dlatego wnetrza są pełne znaczących detali.
   • Nastrojowość - maksymalistyczne trendy we wnętrzach mają wywołać określony nastrój. Cottagecore trend oznacza sielski klimat wsi, a dark academy jest poetycki i tajemniczy. Dom to klimat. To coś więcej niż miejsce - to atmosfera.
   • Vintage - kolejną cechą wspólną są odwołania do przeszłości. Cottagecore to czysta nostalgia za wyidealizowanym życiem na wsi przed erą kapitalizmu. Styl dark academia czerpie choćby z gotyku i stylu wiktoriańskiego w architekturze. Dlatego w obu z nich sprawdzą się antyki, sztuka lub reprodukcje malarstwa, meble z targu staroci i bibeloty z różnych epok.

Maksymalizm to celebracja obfitości, odważne mieszanie kolorów, wzorów, tekstur, historycznych stylów i odwołań kulturalnych, a wszystko to w celu stworzenia głęboko osobistych przestrzeni. Czy jesteś gotów na wnętrze, które jest tak unikalne, jak Ty? Maksymalizm daje Ci narzędzia, by śmiało wyrazić to, kim jesteś, i otoczyć się przedmiotami, które mają dla Ciebie znaczenie. Duży wybór takich przedmiotów znajdziesz na stronie bimago.

Więcej artykułów w kategorii Trendy