tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Jak oddzielić kuchnię od salonu – 5 sposobów na podział stref funkcjonalnych

Zastanawiasz się, jak zaaranżować salon połączony z kuchnią? Szukasz pomysłu na oddzielenie od siebie tych stref? Przeczytaj nasz artykuł i wybierz rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Jak oddzielić kuchnię od salonu

Salon połączony z kuchnią – nowoczesne i popularne rozwiązanie

Duża i otwarta przestrzeń to trend, który jest niezwykle popularny w nowoczesnym budownictwie. Salon z aneksem kuchennym obecny jest zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach w bloku. Zaletą tego typu rozwiązania są przede wszystkim znacznie większe możliwości aranżacyjne. Salon połączony z kuchnią sprawia również, że mieszkanie optycznie się powiększa i staje się zdecydowanie jaśniejsze, a co za tym idzie bardziej przytulne.

Chcąc stworzyć funkcjonalną i estetyczną aranżację przestrzeni, warto jednak wyznaczyć we wnętrzu granice pomiędzy strefą odpoczynku a strefą przygotowywania posiłków. Opcji jest bardzo dużo. Można wybierać spośród tych standardowych, jak i nieco bardziej ekstrawaganckich. Wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji domowników, a także rodzaju aranżacji pomieszczenia.

Jak oddzielić kuchnię od salonu

Wyspa kuchenna lub stół

Jednym z najpopularniejszych sposobów na oddzielenie kuchni od salonu jest zastosowanie elementów takich jak wyspa kuchenna bądź stół. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim fakt, że naturalnie prezentują się w przestrzeni, a także zwiększają praktyczne możliwości wnętrza. Wyspa kuchenna może być bowiem zarówno przedłużeniem blatu roboczego, jak i miejscem spożywania posiłków. Stół z kolei z pewnością przyda się podczas wizyt gości, a także stanowić będzie doskonałe miejsce do wspólnych, rodzinnych spotkań.

Kuchenna wyspa posiada również nieocenioną wartość estetyczną. Jej obecność w przestrzeni sprawia, że wnętrze prezentuje się niezwykle nowocześnie. Warto jednak wspomnieć, że najlepiej prezentować się ona będzie na większym metrażu. W przeciwnym przypadku mogłaby optycznie zmniejszyć przestrzeń i znacznie utrudnić swobodne przemieszczanie się po niej.

Alternatywą, która świetnie sprawdzi się w mniejszych kuchniach może być półwysep kuchenny, który jest znacznie węższy niż wyspa.

Jak oddzielić kuchnię od salonu

Sofa ustawiona „plecami do kuchni”

Kolejnym sposobem na wydzielenie w przestrzeni stref jest odpowiednie ustawienie mebli wypoczynkowych. Najczęściej meble te ustawiane są tyłem do ściany i przodem do telewizora. Warto jednak zrezygnować z tego tradycyjnego sposobu i wprowadzić do swojego wnętrza odrobinę innowacji. Narożnik czy sofa bez problemu mogą stanowić granicę pomiędzy strefą odpoczynku, a kuchnią. Mebel wystarczy ustawić „plecami do kuchni”. Decydując się na rozwiązanie tego typu, należy zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność pomieszczenia i zapewnić domownikom możliwość swobodnego poruszania się po wnętrzu.

Jeżeli nie masz możliwości ustawienia w ten sposób kanapy, zastanów się nad wykorzystaniem półek bądź regałów. Oddzielając kuchnię od salonu tym sposobem, zyskuje się nie tylko niezwykle atrakcyjny wygląd pomieszczenia, ale i dodatkowe miejsce do przechowywania.

Jak oddzielić kuchnię od salonu

Parawan lub ścianka działowa

Salon połączony z kuchnią ma niestety kilka wad i nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wiąże się ono bowiem z koniecznością utrzymywania porządku. Istnieje kilka sposobów na to, by zminimalizować ten problem i przysłonić strefę kuchenną przy pomocy ścianki działowej. Aby nie utracić przestrzeni, umieszcza się ją wówczas jedynie na określonej długości. Niezwykle efektownie prezentuje się na samym środku, stwarzając dodatkowe możliwości aranżacyjne – z drugiej strony powiesić na niej można telewizor.

Alternatywą dla tego typu rozwiązania mogą być również różnego rodzaju przesłony. W aranżacjach industrialnych i loftowych świetnie sprawdzą się lekkie i przeszklone konstrukcje. O ich zaletach i sposobach wykorzystywania przestrzeni pisaliśmy w naszym poprzednim artykule: Ścianka loftowa – czym jest i gdzie sprawdzi się najlepiej?. Modnym ostatnio rozwiązaniem jest również skorzystanie z lameli, które doskonale odnajdą się zarówno w aranżacjach boho, jak i urban jungle.

Funkcję ścianki działowej pełnić mogą również parawany, których główną zaletą jest mobilność. Szeroka oferta tego typu produktów sprawia, że bez problemu można dopasować je do własnych potrzeb i aranżacji wnętrza. Parawany do kuchni to rozwiązanie praktyczne, a zarazem bardzo estetyczne.

Wybierz parawan dekoracyjny i oddziel kuchnię do salonu

Zastosowanie różnych kolorów na ścianach dzięki fototapecie lub farbie

Rozwiązaniem, które idealnie sprawdza się zarówno w małej, jak i większej przestrzeni, jest wykorzystanie fototapety bądź zaakcentowanie dwóch różnych stref innym kolorem farby. Tego typu działanie nie wymaga od domowników zbyt dużych nakładów pracy i pieniędzy. Niezwykle szeroki wybór zarówno farb, jak i dekoracji w postaci fototapet pozwala na stworzenie niezwykle ciekawej i indywidualnej aranżacji. Wysokiej jakości materiały są trwałe i estetyczne, co umożliwia wykorzystanie tapet w kuchni, w której często panują dość trudne warunki, np. duża wilgotność i podatność na zabrudzenia.

To oryginalne i niezwykle efektowne rozwiązanie prezentuje się gustownie i elegancko. Wybór odpowiedniego motywu czy też koloru podkreśli aranżację i sprawi, że nabierze ona indywidualnego charakteru. Fototapety do kuchni czy salonu ożywią przestrzeń i optycznie wydzielą dwa pomieszczenia.

Jak oddzielić kuchnię od salonu

Zastosowanie różnych materiałów na podłogi

Wizualne oddzielenie od siebie stref możliwe jest również przy wykorzystaniu odmiennych materiałów wykończeniowych podłóg. Jest to rozwiązanie, które nie tylko przyniesie korzyść w formie wyznaczenia granicy pomieszczeń, ale także pozwoli wybrać parkiet, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom w danym pomieszczeniu. Jest to niezwykle istotne szczególnie w przypadku kuchni. Materiał przeznaczony na podłogi powinien być bowiem jednolity i trwały. Niezwykle istotne jest również, by był odporny na przemakanie, wilgoć, a także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej w kuchniach stosuje się zatem płytki, które nie do końca spełnią swoje zadanie w salonie, który ma być elegancki i przytulny. W części wypoczynkowej najlepiej bowiem sprawdzą się drewniane panele, które kojarzą się z ciepłem i wyglądają estetycznie. Decydując się na dwa różne materiały, które jednak tworzą ze sobą harmonijną całość, można stworzyć wnętrze, które będzie zarówno atrakcyjne wizualnie, jak i niezwykle praktycznie.

Jak oddzielić kuchnię od salonu

Salon połączony z kuchnią to rozwiązanie praktyczne i nowoczesne. Optycznie powiększone pomieszczenie prezentuje się bowiem znacznie bardziej atrakcyjnie i stwarza większe możliwości aranżacyjne. Wybór sposobu, który najlepiej sprawdzi się w danym mieszkaniu, powinien być dostosowany zarówno do konkretnej przestrzeni, jak i indywidualnych upodobań domowników.

Więcej artykułów w kategorii Porady