tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Jak wygładzić ściany?

Wykańczasz mieszkanie bądź jesteś w trakcie remontu? Jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie ścian, dobrze, by odpowiednio przygotować je do malowania bądź tapetowania. Najważniejszym etapem przygotowania powierzchni jest ich wygładzenie. Zabieg ten pomaga w usunięciu wszelkich pęknięć, dziur, zadrapań, nierówności czy wypukłości, które mogą niezbyt dobrze prezentować się po pokryciu ściany farbą – szczególnie ciemną. Dzięki wypełnieniu ubytków można uzyskać równą i estetyczną bazę do dalszych prac. Wygładzanie ścian ma również na celu przedłużenie trwałości nowej farby. W trakcie tego procesu usuwane są odpadające fragmenty starej farby, tapety bądź innych powłok, które mogłyby negatywnie wpływać na przyczepność nowej farby. Zaletą wygładzania ścian jest również ujednolicenie powierzchni. Dowiedz się, jak wygładzić ściany przed malowaniem, by cieszyć się piękną i estetyczną aranżacją.

Jak wygładzić ściany?

Jak wygładzić ściany przed malowaniem? Wyrównanie powierzchni.

Właściciele nowych mieszkań najprawdopodobniej będą mogli od razu przejść do procesu wygładzania ścian. W przypadku starszych mieszkań konieczne może okazać się ich wcześniejsze wyrównanie. Do tego celu często używa się specjalnych tynków bądź płyt gipsowo-kartonowych. Wygładzanie ścian i sufitów polega na nałożeniu na nie cienkiej warstwy materiału, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię. W zależności od głębokości ubytków lub nierówności, można wybrać produkty, które można nakładać w formie grubszej lub cieńszej warstwy. Jeśli na ścianie widoczne są pojedyncze, lecz głębokie ubytki, warto najpierw wypełnić je masą szpachlową, a następnie na całą powierzchnię nałożyć cienką warstwę gładzi. To specjalna masa, która służy do wyrównywania otynkowanych ścian. Po nałożeniu tynku i gładzi, można przejść do szlifowania powierzchni.

Jak wygładzić ściany?

Jak wygładzić ściany w pokoju? Szlifowanie powierzchni

Szlifowanie to ostatni etap wygładzania ścian. Do tego celu potrzebny będzie blok ścierny lub szlifierka, papier ścierny o różnych gradacjach, a także maska i okulary ochronne. Jeżeli ściana ma wyraźne nierówności, warto zacząć od papieru o niższej gradacji. Szlifując ściany, warto pamiętać, by zachować ten sam kierunek pracy. Dzięki temu uda się uniknąć powstania smug. W trakcie pracy należy stale sprawdzać stan powierzchni, aby ocenić, czy nierówności lub niedoskonałości są w dalszym ciągu widoczne. Kiedy uda się usunąć te największe, można przejść do papieru ściernego o wyższej gradacji.

Decydując się na wygładzanie ścian, trzeba mieć świadomość, że proces ten może być dość żmudny i czasochłonny. Dokładność i staranność są kluczowe dla uzyskania gładkiej powierzchni. Uwagę należy zwrócić również na bezpieczeństwo. Szlifowanie ścian powinno odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i przy jednoczesnym zastosowaniu odpowiednich środków ochrony osobistej.

Ukryj niedoskonałości ściany za pomocą fototapety bimago

Remont mieszkania - jak tanio wygładzić ściany?

Chcąc wygładzić ściany niskim kosztem, najlepiej zrezygnować z zatrudniania fachowców i zdecydować się na samodzielną pracę. Warto wybrać wówczas prostsze techniki, a także nieco tańsze materiały. Należy jednak mieć na uwadze, że jakość i trwałość tych materiałów również mogą być niższe. Trzeba zatem dokładnie przemyśleć tę decyzję. Dobrze jest również obiektywnie ocenić swoje umiejętności. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź obaw lepiej jednak skorzystać z usług specjalistów.

Kolejnym sposobem na tanie wygładzenie ścian jest ograniczenie się jedynie do niezbędnych napraw. Zamiast wyrównywać i wygładzać całą powierzchnię ścian, można skoncentrować się jedynie na najbardziej widocznych ubytkach. To pomoże zaoszczędzić czas i koszty. Można również zastosować techniki kamuflażu, czyli pomalować ścianę w paski bądź zastosować tapety czy ozdobne panele, które w szybki sposób zakryją drobne wady i niedoskonałości ściany.

Jak wygładzić ściany?

Fototapeta jako sposób na ukrycie drobnych nierówności

Jednym ze sposobów na szybkie i skuteczne ukrycie niedoskonałości ściany jest zastosowanie tapety. Aby efekt był satysfakcjonujący, dobrze jest wybierać dekoracje na których „dużo się dzieje”. Przyciągający wzrok wzór skutecznie odciągnie uwagę od ewentualnych niedociągnięć. Najlepiej zatem wybierać wyraziste wzory i niebanalne grafiki. Idealnie sprawdzą się również fototapety imitujące prawdziwe materiały, takie jak kamień, drewno, cegła czy beton. Tego typu tekstury z pewnością zatuszują wszelkie wady powierzchni. Na stronie bimago znajdziesz szeroką gamę wzorów i rozmiarów, które bez problemu dopasujesz do Twojego wnętrza. Wybór wzoru fototapety to jednak nie wszystko. Jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ściany. Powierzchnia powinna być sucha, czysta i odtłuszczona.

Ukryj niedoskonałości ściany za pomocą fototapety bimago

Standardowa czy samoprzylepna: która fototapeta ma lepsze właściwości maskujące defekty ściany?

Chcąc ukryć niedoskonałości ściany, należy wybrać odpowiedni rodzaj tapety. Papierowe dekoracje mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto sięgnąć po te wykonane z lateksu, winylu bądź flizeliny. Charakteryzują się one znacznie wyższym poziomem odporności na uszkodzenia i czyszczenie. Są także zdecydowanie grubsze niż te papierowe, co gwarantuje idealnie równą taflę na ścianie. Warto również pamiętać, że ewentualne ubytki w ścianie zdecydowanie lepiej pokryje tapeta standardowa, czyli taka, która przyklejana jest do ściany za pomocą specjalnego kleju. Ponadto fototapety te zwykle można przyciąć na miejscu, jeśli zachodzi potrzeba dopasowania do konkretnych wymiarów lub kształtu ściany. To daje pewną elastyczność i umożliwia bardziej precyzyjne dopasowanie do defektów powierzchni. Samoprzylepne modele wymagają natomiast gładkiego i równego podłoża.

Wygładzanie ścian jest kluczowym etapem przygotowania powierzchni przed malowaniem, tapetowaniem lub innymi rodzajami wykończenia. Poprzez usunięcie niedoskonałości, wypełnienie ubytków i szlifowanie powierzchni, można stworzyć równą, gładką i estetyczną bazę, która zapewni trwałość i profesjonalny wygląd końcowy.

Więcej artykułów w kategorii Porady