Niewielkie przestrzenie stanowią nie lada wyzwanie dla projektantów wnętrz. Muszą być praktyczne, funkcjonalne, a do tego przestronne i klimatyczne. Dowiedz się, jak urządzić mały salon, by idealnie spełniał on swoją funkcję.
Od czego zacząć?
Małe salony to domena mieszkań w bloku. Bardzo często zdarza się, że pokój połączony jest z aneksem kuchennym, co dodatkowo znacznie ogranicza możliwości jego aranżacji. Urządzanie niewielkiego salonu należy rozpocząć od gruntownego prześledzenia swoich potrzeb i zastanowienia się, które elementy są absolutnie niezbędne. Warto pamiętać, że pokój dzienny to miejsce najbardziej reprezentatywne w mieszkaniu. To właśnie w nim najczęściej przyjmuje się gości, a także spędza najwięcej czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Salon, szczególnie w mieszkaniu, nierzadko pełni również funkcję domowego biura, a w kawalerkach jest także sypialnią. Aby móc pogodzić te wszystkie funkcje, konieczne jest dobre przemyślenie koncepcji, a także zastosowanie kilku sprytnych trików, które optycznie powiększą przestrzeń i wprowadzą do wnętrza niepowtarzalny klimat!
Jak urządzić mały salon?
Najważniejsza zasada, jaką warto kierować się przy urządzaniu niewielkiej przestrzeni to: mniej znaczy więcej. Warto zatem postawić na minimalizm, który przy odpowiednich dodatkach stanie się niezwykle przytulnym miejscem, którego aż nie będzie chciało się opuszczać!
Kolorystyka w małym pokoju dziennym
W salonie małych rozmiarów najważniejszym elementem jest kolorystyka. Odpowiedni dobór barw pozwala na optyczne powiększenie i rozświetlenie wnętrza. Najlepiej sprawdzają się delikatne pudrowe różowe, beże czy też pastelowe żółcie. Dobrym rozwiązaniem może być także klasyczna, czysta biel, która będzie stanowiła doskonałą bazę do urządzenia wnętrza w stylu skandynawskim bądź rustykalnym.
W małych wnętrzach unikać należy ciemnych kolorów na wszystkich ścianach. Zastosowanie zbyt ciężkich odcieni z pewnością pomniejszy pokój, a dodatkowo sprawi, że stanie się on ponury. Chcąc jednak wprowadzić do wnętrza bardziej intensywne barwy, najlepiej zrobić to, malując tylko jedną ścianę, która stanowić będzie tło dla jasnych mebli i dodatków. Jednym z najbardziej popularnych obecnie trendów aranżacyjnych jest użycie farby w kolorze butelkowej zieleni, która doskonale podkreśla aranżacje utrzymane w stylu boho i urban jungle.
Tapeta na ścianę w małym salonie
Jednym z najczęściej wykorzystywanych trików, które pozwolą optycznie rozjaśnić i powiększyć przestrzeń, jest wykorzystanie na jednej ze ścian tapety bądź fototapety. Szeroki wybór tego typu dekoracji pozwoli na idealne dopasowanie koloru i motywu do panującego we wnętrzu stylu. Aby całość prezentowała się spójnie i harmonijnie, dobrze jest wybierać tapety, które są zbliżone kolorystycznie do wykorzystanej na pozostałych ścianach farby.
Niezwykły efekt iluzji optycznej uzyskać można, stosując we wnętrzu fototapetę 3D. Odpowiedni dobór motywu sprawi, że nawet najmniejsze wnętrze zyska blasku i głębi.
Meble do małego salonu
W małym salonie lepiej zrezygnować z ciężkich, masywnych mebli na rzecz prostej i lekkiej konstrukcji, która wprowadzi do wnętrza subtelność. Wybierając meble dobrze jest szukać praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań, które pozwolą na przechowywanie niezbędnych do codziennego życia przedmiotów. W małych pomieszczeniach powinny znaleźć się jedynie meble absolutnie niezbędne. Jednym z nich jest niewątpliwie wygodna kanapa, która będzie zarówno doskonałym miejsce do odpoczynku, jak i przyjmowania gości. Rozkładana umożliwi także komfortowy sen. W małym salonie doskonale sprawdzi się także:
- praktyczny narożnik, który zapewni dużą ilość miejsca do siedzenia,
- kanapa modułowa, której poszczególne części w razie konieczności mogą także pełnić funkcję np. stolika kawowego.
Ciekawym rozwiązaniem jest także wyposażenie niewielkiego salonu w puf, który we wnętrzu pełnić będzie kilka funkcji – może być krzesłem, stolikiem kawowym bądź praktyczną półką nocną.
Oświetlenie małego pokoju dziennego
Wprowadzenie odpowiedniego klimatu, a także optyczne powiększenie salonu możliwe jest dzięki precyzyjnie dobranemu oświetleniu. Jaśniejsze pomieszczenie zawsze wydaje się większe i bardziej przestronne. Każda ze stworzonych w niewielkich salonie stref powinna zostać odpowiednio oświetlona. Najczęściej w małym pokoju dziennym wyróżnia się strefę wypoczynkową, jadalnianą i strefę pracy.
W małym salonie szczególnie istotna jest tzw. gra świateł. Oprócz górnej lampy – dobrze, by w pomieszczeniu znalazły się jeszcze przynajmniej dwa inne źródła światła, które doświetlać będą poszczególne strefy. Nie można także zapomnieć o oświetleniu dekoracyjnym, które stanowić będzie idealnie połączenie wszystkich stref. Do oświetlenia tego typu zaliczyć można np. światło led podświetlające strukturalną ścianę, obrazy, plakaty czy też rodzinne zdjęcia.
Dodatki do małego pokoju dziennego
W kwestii dodatków należy być bardzo ostrożnym. Zbyt wiele bądź zbyt duże dekoracje mogą optycznie pomniejszyć pokój. Dobrze jest zatem ograniczyć się do niezbędnego minimum, a także zadbać o to, by dodatki były idealnie dopasowane do stylu, w jakim zaaranżowano przestrzeń. Doskonale sprawdzą się zatem rośliny doniczkowe, plakaty i obrazy, a także zapachowe świece.
W małym wnętrzu dobrze jest także szczególnie zadbać o aranżację okna. Najlepiej jest zastosować zwiewne i delikatne firanki, a w przypadku bardzo ciemnego wnętrza w ogóle zrezygnować z jego zasłaniania.
Jak oddzielić salon od kuchni?
Urządzając salon, w którym znajduje się również aneks kuchenny, należy pamiętać o zastosowaniu umownej granicy, która oddzielać będzie te dwie strefy. Można to zrobić na kilka sposobów:
- wyspa kuchenna bądź barek – to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań; zastosowanie nawet niewielkich rozmiarów wyspy bądź barku nie tylko oddziela kuchnię od salonu, ale także zwiększa przestrzeń roboczą oraz przestrzeń do przechowywania; pełnić może także funkcję stołu,
- ścianka działowa – pomysł ten dobrze sprawdzić się może np. w kawalerce, w której salon pełni więcej niż dwie funkcje; ściankę działową najczęściej wykonuje się z płyty gipsowo-kartonowej; tego typu rozwiązanie nie tylko stanowi granicę pomiędzy strefami, ale i zwiększa możliwości aranżacyjne salonu; na ściance działowej można stworzyć galerię obrazów, rodzinnych zdjęć czy też powiesić telewizor,
- stół – to najbardziej oczywisty i naturalny sposób na podzielenie przestrzeni.
Boho czy minimalistycznie – jak urządzić mały pokój dla dorosłych?
Styl skandynawski w małym salonie
Styl skandynawski to jeden z najczęściej wybieranych stylów aranżacyjnych do małych wnętrz. W skandynawskim salonie spotkać można przede wszystkim jasne barwy oraz naturalne materiały. Jest to połączenie wręcz idealne, gdyż wnętrze wydaje się być większe, ale dzięki obecnym drewnianym elementom również przytulne.
Skandynawski salon uwielbia funkcjonalność, dlatego nie może zabraknąć w nim praktycznej rozkładanej kanapy z pojemnikiem na pościel, który stanowić może dodatkowe miejsce do przechowywania. Do skandynawskiego wnętrza warto dobrać białe meble, a także miłe w dotyku materiały, które przełamią chłodny klimat spowodowany przewagą jasnych odcieni. Aby wprowadzić do pokoju przytulny klimat, warto ozdobić ściany salonu obrazami i plakatami utrzymanymi w stylistyce skandynawskiej. Idealnie sprawdzą się plakaty skandynawskie z motywem lasu i zwierzyny leśnej, np. Geometryczny Jeleń.
Boho klimat w niewielkim pokoju dziennym
Styl boho to przeciwieństwo skandynawskiego minimalizmu. W aranżacjach tego typu spotkać można motywy pochodzące z różnych konwencji. Pomieszczenia pełne są sielskiego klimatu, hipisowskiej wolności, a także etnicznych motywów. Do małego salonu najlepiej wybierać jasne barwy w kolorach nawiązujących do natury. Idealne będą beże, brązy i szarości. W niewielkim boho salonie nie może zabraknąć także ratanowych mebli, które wprowadzą do wnętrza lekkość i subtelność, a także surowych materiałów, np. w formie tapety na ścianę – Kamienna ściana. Całość dopełnią urocze dodatki w formie plecionych makram, zielonych roślin doniczkowych i pampasowej trawy w wazonach.
Odpowiednio urządzony mały salon to przestrzeń, która jest nie tylko przytulna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Optyczne powiększenie wnętrza możliwe jest przy zastosowaniu jasnych barw, małej liczby mebli, a także idealnie dopasowanych do stylu aranżacji dodatków. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie tapety, która stworzy we wnętrzu iluzję optyczną.