tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Garderoba to miejsce, które jest marzeniem zdecydowanie dużej części kobiet. Przestronne szafy, praktyczne półki, wszechobecny porządek i… brak problemów ze znalezieniem swojej ulubionej sukienki. Aby garderoba idealnie spełniała swoje zadanie, powinna być dobrze zaplanowana. Poznaj 10 pomysłów na funkcjonalną garderobę i dowiedz się, jak urządzić ją zarówno na dużej, jak i na niewielkiej i problematycznej przestrzeni.

aranzacja garderoby

Funkcjonalna garderoba w sypialni

Garderoba to pomieszczenie bądź miejsce w pokoju, które przede wszystkim zapewniać ma komfort i wygodę związaną z przechowywaniem ubrań, obuwia i innych akcesoriów. Najlepiej, gdy jest to odrębny pokój. W dużej garderobie można pozwolić sobie nie tylko na przestronne szafy i półki, ale umieścić w jej wnętrzu także toaletkę, która umożliwi wykonywanie codziennego makijażu i spokojnie przygotowywanie się na nowe wyzwania. Zaletą posiadania garderoby jest także fakt, że w pozostałych wnętrzach nie zachodzi konieczność ustawiania szaf, komód czy innych mebli, w których przechowuje się ubrania, bieliznę i inne akcesoria. Wszystko to znajduje się w jednym, odrębnym pomieszczeniu.
Aby garderoba była wygodna, koniecznie należy zadbać nie tylko o szafy, szafki, szuflady i półki, ale i o wolne miejsce, które pozwoli na swobodne przebieranie się. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie. Stworzenie odrębnego pomieszczenia w mieszkaniu w bloku może być wysoce problematyczne. Nie oznacza to jednak, że należy pożegnać się marzeniem o garderobie. Można wydzielić w swojej sypialni strefę, która stanowić będzie jej namiastkę.

Jak zaaranżować garderobę?

1. Aranżacja garderoby na poddaszu

Jednym z pomysłów na aranżacje garderoby jest wykorzystanie poddasza. Niewątpliwie jest to wyjątkowa i niezwykle klimatyczna przestrzeń, z urządzania której bardzo często się rezygnuje ze względu na problematyczne skosy. Decydując się na stworzenie garderoby na poddaszu, warto zadbać o dobre oświetlenie – szczególnie, gdy pomieszczenie pozbawione jest okien. Ponadto warto idealnie dopasować meble do metrażu poddasza. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty mebli na zamówienie, które będą idealnie dopasowane do wszelkich nietypowych wnęk itp. Zaletą garderoby na zamówienie jest pewność, że najmniejszy element przestrzeni zostanie funkcjonalnie zaprojektowany, a także możliwość dostosowania poszczególnych elementów mebli do swoich indywidualnych potrzeb. Na poddaszu można także własnoręcznie zamontować dostępne w wielu sklepach wsporniki i drążki, na których zawiesić będzie można wieszaki.
Aby powiększyć pomieszczenie i nadać mu niepowtarzalnego charakteru, oprócz funkcjonalnych mebli, warto zadbać o odpowiednią aranżację. Idealnie sprawdzą się tapety i fototapety, które w prosty i szybki sposób będą w stanie odmienić pomieszczenie, nadać mu świeżego wyglądu i podkreślić jego indywidualizm. Szeroki wybór tego typu elementów aranżacyjnych pozwala urządzić wnętrze w dowolnym, wybranym przez siebie stylu. Więcej na temat fototapet na skosach znajdziesz w naszym artykule: 5 powodów, dla których warto zastosować fototapety na skosy.

2. Wąska garderoba – przemyślane aranżacje

Małe i wąskie pokoje bardzo trudno funkcjonalnie urządzić. Czasami okazuje się, że nie ma możliwości stworzyć w nich osobnego i przede wszystkim praktycznego wnętrza przeznaczonego do codziennego życia. Tego typu przestrzeń dobrze jest wówczas zaaranżować na spiżarnie, składzik bądź garderobę.
Jednym z najlepszych rozwiązań, które sprawdzą się w wąskiej garderobie jest zastosowanie na krótszej ścianie dwóch poziomów wieszaków i zabudowanie dłuższej ściany półkami pod sam sufit. Jedną ścianę w wąskiej garderobie warto pozostawić niezabudowaną, by nie przytłoczyć pomieszczenia i zapewnić sobie miejsce na przebranie się.

3. Mała garderoba – jak ją zorganizować?

Posiadając małą garderobę, wbrew pozorom, nie trzeba martwić się o niedostateczną ilość miejsca. Kluczem do sukcesu jest przemyślanie zorganizowanie przestrzeni, a także skupienie się na własnych potrzebach. Aranżację małej garderoby dobrze jest rozpocząć od zaplanowania elementów absolutnie niezbędnych tj.:

  • drążek na ubrania wiszące,
  • minimalna liczba półek,
  • konieczność posiadania szuflad czy koszy na bieliznę.

Jeżeli okaże się, że po zaplanowaniu elementów koniecznych, zostaje jeszcze trochę miejsca, rozważyć można dodatkowe udogodnienia, takie jak:

  • specjalne miejsce na żelazko i deskę do prasowania,
  • przestrzeń na krawaty, apaszki czy biżuterię.

Doskonałym rozwiązaniem w małej garderobie są worki próżniowe, które umożliwiają schowanie sezonowych ubrań i zminimalizowanie ich objętości.

4. Garderoba wolnostojąca – czy to dobry pomysł?

Garderoba wolnostojąca to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, w których nie ma osobnego miejsca ani na nią, ani na dużym rozmiarów szafy. W takim wypadku dobrze jest zdecydować się na specjalne moduły, które ułatwiają przechowywanie poszczególnych elementów garderoby. Korzystając z tego typu rozwiązań, warto wybierać designerskie i nietypowe elementy, które mają szanse stać się niepowtarzalnymi dekoracjami wnętrza.

5. Garderoba zabudowana – estetycznie i czysto

Zaletą zabudowanej garderoby jest niewątpliwie łatwość utrzymania porządku w pomieszczeniu. Oddzielone drzwiami przesuwnymi szafy i półki stanowią odrębną przestrzeń, która nie zaburza stylistyki wnętrza, a także nie wymusza posiadania w jej wnętrzu nieskazitelnej czystości i porządku. Jeżeli w Twojej garderobie zapanował chaos, a spodziewasz się gości… wystarczy, że zasuniesz drzwi.

aranżacja garderoby
parawan monstera

Wytrawna monstera

Parawan nr: 134296

zobacz

6. Garderoba z zasłoną

Garderoba z zasłoną to rozwiązanie, które sprawdzi się w pomieszczeniach, w których, ze względu na warunki pokoju, nie ma możliwości zamontowania drzwi. Długie i ciężkie zasłony stanowić będą nie tylko granicę pomiędzy dwiema strefami, ale i wspaniałą dekorację wnętrza. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach utrzymanych w stylu glamour bądź art deco.

7. Garderobiana wnęka w sypialni – odrobina prywatności

Kolejne rozwiązanie sprawdzi się w pomieszczeniach o nieregularnym kształcie. Obecna w pomieszczeniu wnęka będzie idealnym miejscem na stworzenie garderoby, która nie będzie się wyróżniać. Wystarczy zamontowanie przesuwnych drzwi bądź zastosowanie ozdobnego parawanu, by sprytnie ukryć małe pomieszczenie.

aranżacja garderoby
obraz abstrakcyjny

Wieczorna pora

Obraz na płótnie nr: 135530

zobacz
aranżacja garderoby
fototapeta 3D

Biała geometria

Fototapeta nr: 97029

zobacz

8. Garderoba otwarta

Garderoba otwarta to propozycja, która z pewnością przypadnie do gustu prawdziwym miłośnikom mody, którzy ubrania i akcesoria traktują jako element wystroju wnętrza. W większych pomieszczeniach można pozwolić sobie na stworzenie garderoby na całej ścianie, w mniejszych wystarczy wykorzystać wieszak na stelażu, które doskonale wyeksponuje ubrania. Posiadając tego typu garderobę, warto jednak pamiętać o utrzymywaniu w niej porządku. Nieestetycznie poukładane ubrania z pewnością nie wniosą do wnętrza przytulnego klimatu.

9. Garderoba jako odrębne pomieszczenie

Posiadanie osobnego pomieszczenia na garderobę to prawdziwy luksus. Można zaprojektować je z uwzględnieniem absolutnie wszystkich swoich potrzeb. Odrębny pokój służyć może nie tylko do przechowywania ubrań i akcesoriów, ale i do wykonywania czynności, takich jak na przykład prasowanie. Stworzenie rozbudowanych, idealnie dopasowanych do swoich potrzeb, systemów umożliwia przechowywanie nie tylko ubrań, ale i różnego rodzaju sprzętów. Ponadto z tego typu przestrzeni korzystać może nie tylko jedna osoba, ale i cała rodzina.
Ze względu na duży metraż, w jej wnętrzu można urządzić sobie coś na kształt przymierzalni. Duże lustro, funkcjonalna toaletka, wygodne krzesło to tylko niektóre z elementów, które mogą się w niej znaleźć. Aby nadać garderobie niepowtarzalnego wyglądu, warto wzbogacić ją o odpowiednie oświetlenie, a także oryginalne dekoracje. Zastosowanie tapet, fototapet, obrazów czy plakatów z pewnością umożliwi stworzenie niepowtarzalnego i przytulnego klimatu.

  • Garderoba boho – utrzymana w jasnych, neutralnych barwach. Przeważają w niej motywy roślinne i naturalne. Idealnie sprawdzi się zatem tapeta Egzotyczny kwiat bądź plakaty z motywem liści monstery. Warto postawić także na dodatki w postaci makram i łapaczy snów.
  • Garderoba klasyczna – elegancka i subtelna. Dobrze jest wykorzystać w jej wnętrzu delikatne, jasne kolory bądź postawić na bezpieczną biel lub czerń. Klasyczny charakter podkreślić można poprzez zastosowanie dużych rozmiarów lustra bądź minimalistycznych obrazów na ścianach.
  • Garderoba glamour – styl uwielbiany przez fashionistki. Garderoba glamour jest wytworna, elegancka i niezwykle kobieca. Nie może zabraknąć w niej ciężkich materiałów, welurowych mebli i miękkich dywanów. Wyjątkowy charakter powinien zostać podkreślony przez pastelowe kolory i dużą ilość kwiatów.

10. Garderoba w formie funkcjonalnej szafy

Ostatnim sposobem na stworzenie w swoim wnętrzu garderoby jest zakup funkcjonalnej i idealnie dopasowanej do potrzeb domowników szafy. Stworzenie jej na specjalne zamówienie umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni w sposób funkcjonalny, a także zaprojektowanie wnętrza szafy zgodnie ze swoimi indywidualnymi upodobaniami. Szafa ta znajdować się może zarówno w sypialni, jak i przedpokoju. Tego typu rozwiązanie często wykorzystywane jest w małych pomieszczeniach, np. w mieszkaniach w bloku.

Zaaranżowanie garderoby wale nie wymaga posiadania domu z dużą liczbą pokoi. Odrobina kreatywności i umiejętność doskonałego planowania przestrzeni umożliwią stworzenie wyjątkowego wnętrza nawet na niewielkiej przestrzeni. Zadbanie o odpowiedni klimat wnętrza i dokładne prześledzenie swoich potrzeb to klucz do sukcesu.

Stwórz funkcjonalną i piękną garderobę za pomocą parawanu!