tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Kącik zabaw dla dziecka – jak urządzić wspaniałe miejsce zabaw dla najmłodszych.

Dziecięcy kącik zabaw to prawdziwe królestwo najmłodszych. Przestrzeń ta pozwala nie tylko na niczym nieskrępowaną zabawę, ale przede wszystkim ogranicza ryzyko rozrzuconych po całym domu zabawek. Dowiedz się, jak stworzyć tego typu miejsce w swoim mieszkaniu.

Kącik zabaw dla dziecka

Kącik zabaw w pokoju dziecka

Strefa zabaw dla dziecka to niezwykle ważne miejsce. Projektując tego typu przestrzeń, należy pamiętać, by była ona przede wszystkim bezpieczna, funkcjonalna, ale także kreatywna – przez zabawę dziecko poznaje świat i rozwija swoją wyobraźnię.

Jednym z najlepszych pomieszczeń do stworzenia kącika zabaw jest dziecięcy pokój. Warto podzielić go na kilka stref, z których jedna przeznaczona zostanie właśnie na ten cel. Pierwszym krokiem może być odpowiednie jej zaakcentowanie. Można to zrobić przy pomocy fototapety dla dzieci, która zostanie zastosowana tylko na jednej ścianie bądź fragmentach sąsiadujących ze sobą ścian. Niezwykle istotne jest, by strefa zabaw była zlokalizowana w takim miejscu, by nie rozpraszała dziecka np. podczas nauki.

Kącik zabaw w pokoju dziecka powinien zostać wyposażony w pojemniki, w których przechowywane będą zabawki i akcesoria. Sprytny system porządkowania przestrzeni zapewni dziecku szybki i bezproblemowy dostęp do zabawek, a także przyspieszy sprzątanie. Idealnie do tego sprawdzą się różnego rodzaju kolorowe pudła, drewniane skrzyneczki czy też wiklinowe koszyczki. Mile widziane są również niskie półeczki, na których wyeksponować można ulubione zabawki Twojego dziecka.

kącik zabaw dla dziecka

Kącik zabaw dla dzieci w domu – osobne pomieszczenie

Domy charakteryzują się znacznie większą przestrzenią niż mieszkania w bloku. To stwarza znacznie większe możliwości aranżacji dziecięcego kącika zabaw. Jeżeli pozwala Ci na to metraż, stwórz swojemu dziecku osobny pokój, w którym będzie mogło się bawić i rozwijać. Tego typu rozwiązanie z pewnością będzie pozytywnie wpływać na usystematyzowanie rytmu dnia dziecka i oddzielenie czasu zabawy od czasu nauki. Znajdujące się w osobnym pokoju zabawki nie będą rozpraszały dziecka w trakcie odrabiania pracy domowej czy też podczas wieczornego rytuału przygotowującego je do snu.

Tego typu przestrzeń powinna być urządzona nie tylko w przemyślany, ale i niezwykle kreatywny sposób. Warto podzielić ją na kilka stref, które mogą zostać przeznaczone do różnego typu aktywności. Mogą to być np. strefa do malowania z małym stoliczkiem i krzesełkiem, strefa z zabawkami przypominającymi sprzęty domowe, strefa do zabaw samochodami ze specjalnie przeznaczonym do tego celu dywanem itp.

Wybierz plakat do kącika zabaw dla Twojego dziecka

Aranżacja ścian w kąciku zabaw dla dzieci

Urządzając pokój zabaw dla dziecka, trzeba mieć na uwadze, że znajdować się w nim będzie dużo różnego rodzaju przedmiotów. Dziecięce zabawki posiadają najczęściej dość intensywne kolory, dlatego na ścianach warto zastosować neutralne barwy. Ewentualny akcent kolorystyczny może pojawić się na jednej ze ścian – zarówno w formie farby, jak i np. tapety do dziecięcego pokoju.

Rozwiązaniem, które z pewnością będzie spełnieniem marzeń niejednego dziecka, jest zastosowanie na ścianie tablicowej farby. Dzięki niej Twoje dzieci będą mogły puścić wodze fantazji i poczuć się jak prawdziwi malarze! Użycie farby tablicowej zminimalizuje ryzyko trwale pomalowanych ścian. Alternatywą dla tego typu rozwiązania, może być również umieszczenie w dziecięcym pokoju dużych rozmiarów tablicy na sztaludze.

Umeblowanie dziecięcego kącika zabaw

W dziecięcej przestrzeni powinny znaleźć się również meble, które umożliwią przechowywanie zabawek. Najlepiej zaopatrzyć się w niskie półki, dzięki którym Twoje dziecko będzie miało do nich łatwy dostęp. W tego typu pokoju sprawdzą się również większe szafy, a także kosze czy pudełka.

Niezwykle istotną kwestią jest również odpowiednie zabezpieczenie podłogi. Idealnie sprawdzą się miękkie dywany bądź też wykładziny, dzięki którym zabawa na podłodze będzie znacznie przyjemniejsza. Nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej zdecydować się na to centralne, które zapewni światło w całym pomieszczeniu, a także kilku mniejszych – odpowiedzialnych za przytulny klimat.

Jednym z absolutnych hitów w dziecięcych pokojach jest tipi. To nic innego jak dobrze wszystkim znana „baza”, aczkolwiek w znacznie bardziej estetycznej formie. Ten atrakcyjny dodatek z pewnością stanie się ulubionym miejscem Twojego dziecka. Warto zadbać, by wewnątrz było przytulnie i klimatycznie. Idealnie sprawdzą się zatem miękkie poduszki, koce i nastrojowe lampeczki. Aranżacja ta sprzyjać będzie nie tylko świetnej zabawie, ale i wyciszeniu. Tego typu przestrzeń to miejsce wręcz idealne do czytania ulubionych bajek!

Niezwykle uroczą dekoracją kącika będą obrazy do dziecięcego pokoju, które z pewnością pobudzą wyobraźnię i zachęcą do kreatywnej zabawy.

kącik zabaw dla dziecka

Kącik zabaw dla dziecka w salonie

Osobny pokój zabaw to rozwiązanie, które z pewnością jest niezwykle wygodne. Nie wszyscy mogą sobie na nie jednak pozwolić. W takim przypadku najlepiej jest urządzić kącik zabaw dla dziecka w salonie. Takie rozwiązanie umożliwia stały kontakt z pociechą, co pozytywnie wpływa na rozwijanie wzajemnej relacji, a także pozwala rodzicom na wykonywanie różnych domowych prac w czasie zabawy dziecka.

Decydując się na zaaranżowanie dziecięcego kącika zabaw w salonie, należy przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce. Najlepiej, by było ono zlokalizowane z dala od drzwi i ciągów komunikacyjnych. Ustronne miejsce, np. w kącie pokoju, pozwoli nie tylko na swobodną zabawę, ale i zwiększy bezpieczeństwo malucha.

Salon jest najbardziej reprezentatywnym miejscem w każdym domu i mieszkaniu. Warto zatem, by dziecięcy kącik zabaw dobrze komponował się z resztą aranżacji, tworząc harmonijną całość. W tym celu warto zadbać o podobną kolorystykę wszystkich elementów. Miejsce do zabawy wydzielić można za pomocą niewielkiego miękkiego dywaniku, a także praktycznej skrzyni, która pełnić może zarówno funkcję mebla do siedzenia, jak i pojemnika na zabawki. Doskonale sprawdzą się również niskie komody, które zapewnią łatwy dostęp do ulubionych przedmiotów dziecka.

Kącik zabaw dla niemowlaka

Pojawienie się na świecie dziecka powoduje wiele zmian zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak i wyglądzie wszystkich pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Małe dzieci wymagają stałej opieki, dlatego najlepiej jest urządzić im kącik zabaw w pokoju, z którego najczęściej korzysta się w ciągu dnia. W większości przypadków będzie to wspomniany już wyżej salon.

Urządzenie kącika zabaw dla niemowlaka nie należy do skomplikowanych czynności. Maluszki nie potrzebują niezliczonej liczby zabawek. Wystarczające będzie dla nich miękkie i bezpieczne podłoże, na którym bez skrępowania będą mogły uczyć się raczkować. Ciekawym rozwiązaniem są również stojaki edukacyjne, które polecane są dzieciom już od pierwszego miesiąca. Tego typu zabawki nie tylko zachęcają do zabawy, ale przede wszystkim stymulują zmysły i mięśnie dziecka. Decydując się na tego typu akcesoria, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość i bezpieczeństwo wykonania.

Aranżując kącik zabaw dla niemowlaka, warto zadbać również o wygodne miejsce dla rodzica. Może być to komfortowy fotel, który nie tylko ułatwi karmienie, ale i będzie doskonałą przestrzenią do relaksu. W przypadku małych dzieci, dobrze jest mieć pod ręką niezbędne akcesoria, tj. pieluszki, gryzaki czy pampersy.

kącik zabaw dla dziecka

Niezależnie od miejsca, w jakim urządza się dziecięcy kącik zabaw, bardzo istotne jest, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort. Przestrzeń powinna umożliwiać bezpośredni dostęp do zabawek, a przy okazji pobudzać dziecięcą wyobraźnię. Wyjątkowy klimat jest możliwy do uzyskania za pomocą odpowiednich kolorów, a także starannie dobranych dekoracji.

Więcej artykułów w kategorii Pokój dziecka